בשבע 371: "ביבי מנסה להרגיע את השטח, יש להמשיך את הלחץ"

בני קצובר
יו"ר ועד מתיישבי השומרון

חגית רוטנברג , כ"ג בכסלו תש"ע

בס"ד

 

גם השבוע נמשך המאבק הספונטני של תושבי יהודה ושומרון בפקחים, המלווים בשוטרים ואנשי יס"מ, אשר הגיעו לאכוף את צווי הקפאת הבנייה. מאחורי הפעילות בשטח, כמו גם התווית דרכי פעולה נוספות שייצאו לאור בימים הקרובים, עומדים ועדי המתיישבים בשומרון ובנימין. הוועדים מייצרים הנהגה אלטרנטיבית שצמחה מהשטח, המובילה קו מאבק תקיף ובלתי מתפשר, ומבקשת להפיק לקחים מטעויות מאבקי העבר והעומדים בראשם. יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, למוד מאבקים מאז ימי סבסטיה, פועל גם בימים אלו במלוא המרץ נגד ההקפאה, ושמח לגלות את נכונותו הרחבה של ציבור המתיישבים למאבק נחוש. 

מה המשמעות להבנתך של צווי ההקפאה? עד כמה מדובר בהחלטה קריטית לעתיד ההתיישבות?

"המשמעות חמורה מאוד. ההקפאה מציבה סימן שאלה גדול על עתידנו ביו"ש בתודעת הציבור בישראל. אין אזור בארץ שניתן להקפיא אלא אם שמים עליו סימן שאלה. גם העולם רואה את ישראל מתייחסת ליו"ש לא כאל חבלי מולדת, והדבר מזמין עוד לחצים. קשה לי להאמין שבעתיד ראש ממשלה מהשמאל לא ימשיך לשלול סמכויות מראשי המועצות, כי אם לביבי מותר אז להם על אחת כמה וכמה. זהו מהלך דרקוני שלא עלה על דעת אף ממשלה בעבר, עובדה שגם משמאל לא העזו למהלך כזה, במיוחד של ביטול היתרים שכבר ניתנו".

מהי תכנית המאבק של ועדי המתיישבים בהקפאת הבנייה?

"היעד הוא להרחיב את המאבק, לקדם משהו מאורגן ומסודר ושהציבור ברובו המכריע ישתתף בו. במיוחד לאור העובדה שלכל אורך התקופה אנו צפויים להרבה ביקורים אלימים של פקחים ביישובים בשלבי האכיפה השונים – צילום, תיעוד, התראה, הריסה. אנחנו רוצים מאבק שיישא אופי עממי. ערכנו כנסים ברחבי השומרון בהשתתפות הרבנים, מנהלי המוסדות וראשי היישובים. המטרה היא שכל יישוב יבנה לעצמו מערך של תצפיתנים, חבורה שיורדת לשער הגישה ליישוב או לאתר הבנייה עם בוא הפקחים, ועד הורים שיוציא באותו זמן את כל התלמידים ממוסדות החינוך לתהלוכה על כביש הגישה ליישוב. ביישובים תקיפים יותר תתקיים הצעדה על הכביש, ואלו שלא יכולים יצעדו על מדרכה. אנחנו נראה מאות אנשים, ילדים, נשים עם עגלות, שיישאו בידיהם שלטים בגנות ההקפאה. המאבק יכלול את כל התושבים והיישובים, על מנת שהציבור הרחב, שמגלה אהדה למאבק, יומחש לו מה משמעות הצווים הדרקוניים והמהלך הדורסני והמרושע של ברק. זה עדיף מאשר להפנות את תשומת הלב למאבקי כוח חריפים. המסר שכל הציבור קם נגד זה, יש לו עוצמה רבה ואסור לבזבז אותו. בעבר אי אפשר היה לעורר את כל הציבור, אבל היום תחושת הדריסה וההשפלה עוררה את כולם".

העימותים שהתרחשו עד היום ביישובים הוכיחו את עצמם?

"המאבק על פי האופי שנשא, חלקו ספונטני וחלקו מאורגן ובעל אופי רחב, הביא לכך שנתניהו נאלץ לכנס כמה וכמה כינוסים – חברי מרכז ליכוד, ועדת חריגים, מועצת יש"ע. זו הוכחה שהלחץ יוצר גלים. גם ח"כים רבים פנו אליו בשאלה הייתכן? ביבי מנסה להרגיע את השטח, לכן יש להמשיך את הלחץ. גם כדי לפורר את הצו וגם כדי שלא ירצו להמשיכו אחר כך לאורך זמן. אנחנו צריכים להראות שהמאבק על קיומנו ביו"ש יהיה אחר מפרקים עגומים בעבר".

מה היה חלקו של ועד המתיישבים במאבק הספונטני ביישובים?

"אנשינו היו ברוב הזירות, והיה להם חלק גם בהנחיות, גם בהתרעות וגם בצילומים בזמן אמת והבאתם לתקשורת. החלק המכריע שלנו היה הקטע התקשורתי: סיפקנו חומרים בזמן אמת מהשטח, מה שהביא לגל גדול של פרסומים שדיווחו באמת מה התרחש, ולא כתבה שנעשית אחרי הכל בהתאם למסרים של דובר צה"ל. עובדה שהרבה סיקורים עסקו בעוולות שהצו הזה יוצר, זה איפשר את הצגת הדרקוניות שבצו הזה. הערב למשל רואיין זוג מאריאל שחרב עליהם עולמם בעקבות ההקפאה. מסרים מהסוג הזה שודרו בכל כלי התקשורת, ואנחנו בעצם דבררנו וטיפלנו בהעברת החומרים מול התקשורת. כמו כן פעלנו בהעברת הנחיות ותדרוכים בזירה המשפטית, וכן עודדנו אנשים ביישובים לצאת ולמחות".

כיצד לדעתך צריכים לנהוג ראשי המועצות לנוכח הגזירות?

"הדוגמה מבחינתי הם ראש מועצת בית אריה וראש מועצת שומרון שהתייצבו בראש המאבק הפיזי והציבורי. זו הדוגמה הטובה להמשך המאבק. אסור שזה יהיה רק התושבים. ראשי הציבור צריכים להיות עם הציבור, עם כל הסכנה לספוג מכות וסנקציות. גרשון מסיקה לא יקבל היתרים למבני ציבור ועוד בונוסים, אבל הוא היה מוכן לשלם את המחיר וקרע את הצו. אסור להקרין שום חולשה נוסח גוש קטיף, כאשר תמורת נזיד עדשים או בשל מורך לב שברו את רוח המאבק. אסור להתפתות למי שמבקשים תמורת כמה הטבות להנמיך את גובה המאבק".

איך אתה מתייחס לממשלת הליכוד המאכזבת, שמתגלה כרעה ביותר להתיישבות?

"כראש הוועד אני מנוע מלעסוק במישור המפלגתי, אבל ברור לי שצריך לצאת בצורה תקיפה וחריפה הן נגד ההתנהלות המרושעת של ברק, והן נגד הגיבוי הלא מסויג שהוא מקבל מביבי. אני מאוכזב מאוד מכמה משרי הליכוד שתלינו בהם תקוות, ואני מקווה שלאור תגובת השטח הם יפנימו יותר את רחשי לב הציבור ותמונת המציאות. אם ההקפאה נראתה להם צעד קל ערך, השטח יסייע בעדם לראות את חומרת העניין".