בשבע 371: ניגונים נקבצו עלי

הדיסק של הרב יוסף משה כהנא מביא את ניגוני חצרות האדמו"רים בחנוכה, עם לא פחות מתשעה ביצועים ל'יוונים נקבצו עלי'

אמציה האיתן , כ"ג בכסלו תש"ע

 

'לחיים טיש', הרב יוסף משה כהנא

כל מי שעוסק בעריכת סרטים ותחומים הקרובים לזה, אוהב במיוחד את חג החנוכה. מי לא אוהב את חגי ישראל, את האווירה המשפחתית, את השמחה ואת המצוות המיוחדות לחג? אולם עדיין יש בחנוכה משהו מיוחד – בחג הזה מותר לצלם. לכמה מאיתנו ישנם צילומים משפחתיים מליל הסדר, מראש השנה, או מהריקודים בשמחת תורה? לעומת זאת, כל הורה שמכבד את עצמו ואת ילדיו, מקפיד לצלם אותם מדליקים נרות חנוכה, לפחות פעם אחת בשנה. נכון, גם בפורים אפשר לצלם, ואכן, תמונות התחפושות מככבות בקליפים לבר המצווה, אך עדיין חנוכה, על כל אורכו, פותח אפשרויות הרבה יותר מגוונות. לא רק בצילומים ניתן להרגיש זאת. מסיבות החנוכה, המתפרשות על פני השבוע, מאפשרות לנו להתחבר אל החג בשירה ונגינה, להקליט ביצועים מיוחדים, ולהתרשם ממגוון של מנהגים וניגונים הנוגעים למצוות החג ולהיסטוריה היהודית סביבו. ראו למשל כמה מנגינות אתם מכירים לשיר 'יוונים נקבצו עלי'.

ובכן, מתברר שמספר הביצועים ששמעתם לשיר הזה רחוק מהמציאות, כרחוק הסופגנייה מהמצה. מי שעשה עבורנו את עבודת הליקוט, המיון, ואף הביצוע הוא הרב יוסף משה כהנא. יש לו כבר היסטוריה מכובדת של דיסקים לשבת, לפורים וגם לחג הפסח. 'לחיים טיש – חנוכה' פותח בפנינו אשנב אל ניגוני החג בחצרות החסידים והאדמו"רים, על פני כל הגלובוס. נסו לדמיין לעצמכם תשעה(!) ביצועים שונים לשיר 'יוונים נקבצו עלי'. חלקם מוכרים לנו עוד מהגן, ועל חלקם לא שמענו מימינו. יחד עם חיים מנחם הרטמן, כהנא עיבד שלושים שירים, המכונסים יחד, ויוצרים אווירה חסידית שמחה וחגיגית.

מי שמצליח להתגבר על ההברה החסידית המובילה את כל השירים, יוכל ליהנות ממגוון עצום של שירי חנוכה חדשים וישנים. לצד כל שיר, הסבר קצר על ההיסטוריה שלו – איזה אדמו"ר הלחין אותו, באיזה חצר היו נוהגים לשיר אותו, ובחלק גדול מהמקרים, גם על אילו מילים אחרות הלבישו את המנגינה המקורית.

על פי חוקי הפיסיקה למוסיקה אין ריח, אבל כששמעתי את הדיסק הזה, מיד עלה באפי ריח השמן הנשרף, עם סופגניות ביתיות או לביבות מכוסות באבקת סוכר (פולנים, מה לעשות..). דרך החוברת המצורפת גם למדתי דברים חדשים. ידעתם שעל פי הבעש"ט יש לשיר את 'אנא בכוח' כשחוזרים על כל מילה 7 פעמים? לראשונה שמעתי על פיוט לשבת חנוכה שהיה מקובל אצל האדמו"רים, והמילים שלו די מדליקות: "האי האי בית כור, תמכור תחכור, תשכור בית כור, לצורך חנוכה...".

מבחינתי, גולת הכותרת של הדיסק היתה דווקא במחרוזת שירי ההלל. הודו לה' – של ה'אמרי אש' ממודזיץ, שהולחן עבור 'מכלכל חיים' והוסב להלל ע"י בן ציון שנקר – מנגינה אהובה ודי מוכרת, שרבים מאיתנו (ואני בתוכם) לא יודעים לשיר אותה בצורה מדויקת.

שיהיה לכולנו א-פריילעכ'ן חנוכה.

seret@etrog.tv