בשבע 371: דמותרבות

עפרה לקס , כ"ג בכסלו תש"ע

 

מני פאר, שחקן תיאטרון וקולנוע ומנחה תכניות רדיו וטלוויזיה, בעקבות המחזמר הרשל'ה 2.

אשתקד כיכב מני פאר במחזמר 'טופלה טוטוריטו' ובחנוכה הבעל"ט הוא חוזר אל הבמה במחזמר המאגד את סיפורם של טופל'ה והרשל'ה ביחד, והופך אותם לחגיגה של שחקנים, רקדנים וזמרים, שתרוץ בכל רחבי הארץ בימות החנוכה. אל תוך ההצגה מתנקזים שמות גדולים, חלקם משחקים, אחרים שרים ויש שרק קופצים להתארח. יהיו שם בין השאר קובי אריאלי כזמר, אודי דוידי, אסי, טוביה ופולקע וישי לפידות.

איך הגעת למשחק בכזה סוג של מחזה?

"מנחם גולן, שהוא חתן פרס ישראל, פנה אליי ואמר: 'אני רואה שכרגע אין לך תכנית טלוויזיה משלך, אז אתה פנוי להובלות'. מנחם סיפר לי שהוא רוצה לחדש את המחזה שלו 'האולר' על פי 'שלום עליכם'. הוא שאל אם אהיה מוכן לשחק את ר' גרשון, דמות מצחיקה, שאם אורי זוהר היה מסכים לחזור אל הבמה - היה זוכה לשחק אותה. שמעתי כל כך הרבה שמות גדולים בשיחת טלפון אחת, אז אמרתי לו 'הנני'. זה היה בשנה שעברה, כך נכנסתי לזה".

מה סיפור המחזה, בעצם?

"הסיפור הוא שהרשל'ה חולם על טופל'ה - שמתלבט על גניבת האולר. על השאר אני אומר בואו ותראו".

אפיין מעט את הדמות שאתה משחק.

"ר' גרשון הוא המלמד של העיירה. יהודי טוב, אדם שאוהב ילדים, אבל הוא קצת מבולבל. הוא למשל טועה בדרך לחיידר, או בין שמותיהם של הילדים. בסופו של דבר, מרוב שהוא חוזר על החומר בגלל הבלבול שלו, הילדים לומדים את מה שצריך".

רובם המכריע של השחקנים הם דתיים. מה אתה אומר על רמת המשחק של הציבור הדתי היום?

"כשאני הולך לסנדלר לא איכפת לי אם הוא חובש כיפה, העיקר שהסוליה תהיה מתוקנת. כך, מה שאיכפת לי זה שעל הבמה תהיה רמה מקצועית ולא משנה לי אם הבנאדם הולך בשבת לים או לבית הכנסת. אני לא חושב שקובי אריאלי או ישי לפידות צריכים את תעודת ההכשר שלי כדי לדעת שהם שחקנים טובים".

ובכל זאת, על הסט אין אישה אחת. לא מוזר לך?

"אני לא מרגיש שהסט שונה מכל הצגה אחרת. קחי לדוגמה את הגששים: שלושה גברים הופיעו במשך 40 שנה על הבמה והם לא היו מוקצים, בכלל לא".

מגייסים אותך לתפילות?

"אם חסר מישהו למניין אני מתייצב. אם לא, אני עומד בנחת ומחכה שיסיימו".

בתום החנוכה ישוב פאר לעסוק בהנחיית ערבי התרמה ובהרצת מופעים שונים בהם 'קומה-פרימה' ערב שירים איטלקיים, 'מי מפחד מנישואים' - שזו לדבריו "קומדיה נהדרת לכל המשפחה על זוג שחווה משבר נישואין ומצליח להתגבר עליו", וגם מופע סטנד-אפ שנקרא 'נכנס יין - יצאה תרבות', על הרומן הסבוך של העם היהודי עם היין, מימי נוח ולוט ועד יקבי הבוטיק.