בשבע 371: הפוליטיקה של בתי המרקחת

שמואל אדלמן , כ"ג בכסלו תש"ע

 

מי שזוכר את מכשירי הטלפון הישנים,  בעלי החוגה המסתובבת והצלצול המתכתי, זוכר בוודאי גם את ספרי הטלפונים הגדולים והכבדים ששכנו אחר כבוד בכל בית. ספרים אלו שימשו לא רק למציאת מספרי טלפון של חברים אלא גם כמדרגה לעת מצוא וכאמצעי הגבהה לתינוקות שעוד לא הגיעו לשולחן בישיבה על כיסא רגיל. עידן האינטרנט חיסל את הצורך בספרי הטלפון. בישראל ניתן להיעזר באתר 144 של בזק המאפשר בלחיצת מקש למצוא כל מספר.

לפני כשבוע נוסף באתר בזק שירות חדש. חלונית קטנה בה מופיעה אנימציה של מפת הארץ מבשרת לגולש כי אם הוא מחפש בית מרקחת תורן הפתוח בשעות מאוחרות עליו רק ללחוץ על החלונית. לחיצה זו  מובילה את הגולש לדף חדש בו מופיעה מפה גדולה של ישראל עליה מסומנים יישובים, ממנה אפשר להגיע לרשימת בתי מרקחת תורנים. עד כאן טוב ויפה, אלא שמי שהתבונן  שם לב כי גם במפה הקטנה בחלונית שמופיעה בדף הראשי וגם במפה הגדולה בדף הקישור נעלמה רמת הגולן ואזורי יהודה ושומרון צבועים בצבע שונה, אותו הצבע בה צבועה רצועת עזה.

מכיוון ששטחי יהודה ושומרון נכללים בשטח מדינת ישראל והמתנחלים השכילו, בין הפגנה להפגנה להקים גם כמה עשרות בתי מרקחת ביישוביהם המוקפאים, הרי שההדרה של יישובים ישראלים במפה תמוהה. לא מעט אזרחים פנו לבזק והביעו תרעומת על העיצוב הגרפי הפוליטי.

וכאן מגיעה הפתעה: בתוך זמן קצר תוקנה המפה הגדולה והצבע של מפת ישראל חזר גם לשטחי יהודה ושומרון.  במפה המונפשת בדף הראשי מופיעים עדיין שטחי השומרון בצבע שונה אך בבזק הבטיחו שגם כאן יתוקן הדבר.

מהדוברות של בזק נמסר:

"בזק השיקה בשבוע שעבר שירות חדש המאפשר לגולשי האתר לחפש את בית המרקחת התורן הקרוב למקום מגוריהם

בתי המרקחת ביהודה ושומרון מעודכנים באתר, וכך גם מפת ההגעה אליהם. מפת הסימולציה המתייחסת לשירות החדש שהושק לפני שבוע מעודכנת אף היא".

טוב לגלות שיש פעמים שביקורת מוצדקת יחד עם רצון טוב של חברה המספקת שירות יכולים לשנות דברים. נותר רק לאחל לעצמנו שלא נזדקק למספרי טלפון וכתובות של בתי המרקחת המופיעים באתר.