בשבע 372: שאלת השבוע

האם מצבה האסטרטגי של ישראל השתפר או הורע בעקבות מבצע "עופרת יצוקה"?

אנשים שהמערכת בחרה , ל' בכסלו תש"ע

 

 

 שיקום ההרתעה 

ח"כ ד"ר לאה נס/ סגנית השר לענייני גמלאים (ליכוד)

 

רק לפני שנה נחתו פצצות מרגמה ורקטות מסוג קסאם וגראד יומם וליל על תושבי עוטף עזה ושדרות, וצלילי 'צבע אדום' היו חלק בלתי נפרד משגרת יומם של אותם תושבים, ובהם ילדים וקשישים.

לפני כשנה יצאו חיילי צה"ל ומפקדיו,  וביניהם חשוב להדגיש רבים מבני ישיבות ההסדר, והוכיחו לארגון החמאס וליתר מבקשי רעתנו במזרח התיכון כי מדינת ישראל לא תשקוט על פגיעה בתושביה וכי יש בידיה את העוצמה, שתופעל בעת הצורך. גם אם היה ניתן היה לעשות יותר, אין ספק כי המאמץ הצבאי, לצד תפקוד מעולה של מערך העורף ועוז רוחם של התושבים, הביאו להישגים רבים ובעיקרם-  השבת ההרתעה למדינת ישראל.

בעזרת ה' בשדרות ובאשקלון חזרו התושבים, העסקים ושגרת החיים, וזאת בעיקר הודות לרוח שאינה ניתנת לשבירה. בכל זאת, ראוי לתת חיזוק לאשקלון וליישובים סביבותיה בהם מפוני גוש קטיף ולכלול אותם במפת אזורי העדיפות הלאומית של מדינת ישראל, ובכך לאפשר את הפיתוח החברתי והכלכלי של אזור זה. בכוונתי לפעול לקידום נושא חשוב זה.

מבצע 'עופרת יצוקה' סייע רבות לשיפור מצבה האסטרטגי של מדינת ישראל ולחיזוק חוסננו, אולם יש להיוותר עם עין פקוחה על כל רקטת קאסם או פצצת מרגמה אשר נוחתות בשטחי מדינת ישראל, וכן על מרוץ החימוש ההולך וגובר של ארגון החמאס. בעת הצורך ממשלת ישראל לא תהסס להגיב. את רצינותנו כבר הוכחנו במבצע נועז זה.

 

הישג נקודתי

פרופ' אפרים ענבר/ יו"ר מרכז בס"א למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר-אילן

 

המבצע כשלעצמו היה בעל הישגים מוגבלים. הוא הצליח להמחיש שהפלשתינים בעזה והחמאס ישלמו מחיר גבוה אם ימשיכו לירות על ישראל, ואכן בפועל יש ירידה ניכרת, כ-90%, במקרי הירי מאז המבצע. המבצע היה יכול להיות מוצלח יותר לו היינו תופסים אנשי חמאס בכירים שאותם היה אפשר להמיר בגלעד שליט. המטרה של חיסול שלטון חמאס אינה מציאותית, ולכן המשך שלטונו אינו בהכרח כישלון של המבצע.

יש לזכור שעזה היא זירה משנית ומצבה האסטרטגי של ישראל מושפע ממספר משתנים, שחלקם חשוב יותר מהנעשה בעזה, ובהם חלה הרעה ניכרת.

הראשון הוא אירן, מעצמה אזורית חשובה הממשיכה להתקדם לפצצה גרעינית בלא הפרעה.

השני הוא הכיוון של מדיניות החוץ של תורכיה, אף היא מעצמה אזורית חשובה. אנו מודעים להרעה ביחסים בין ירושלים לבין אנקרה, אבל המתחים הללו הם חלק מתופעה רחבה ומדאיגה יותר המתרחשת בזמן האחרון – תורכיה מתקרבת לאירן, בניגוד לדימויה כבעלת ברית מערבית בנאט"ו. ההתרחקות של תורכיה מן המערב משנה את מאזן הכוחות במזרח התיכון לטובתה של אירן ההולכת מתחזקת.

המשתנה השלישי, ואולי המכריע, הוא מעמדה של ארה"ב. לצערנו, חלה ירידה בהשפעתה של ארה"ב במזרח התיכון, בעיקר מפני שנשיאה, ברק אובמה, נתפש בבירות האזור כדמות חלשה.

כך שתוצאות מבצע עופרת יצוקה הן בגדר שיפור מקומי ונקודתי, לעומת ההסתכלות הכללית על המצב במזרח התיכון שבה מגלים כי יש שינוי לרעה במצבה האסטרטגי של מדינת ישראל.

 

 

 נצטרך לחזור לשם

 משה ארנס ,לשעבר שר הביטחון

 

אני מבחין בין המצב האסטרטגי למצב הטקטי. המצב הטקטי השתפר. יש פחות קטיושות, כעת יש שקט, כמעט אין הרוגים בנפש ואין כמעט נזק. אבל כך זה כאשר מדובר על התוצאה המיידית. אבל מבחינת המצב האסטרטגי לטווח הארוך – המצב נהיה גרוע יותר. מדי יום ביומו חמאס מתחמש בעוד ועוד רקטות לטווחים ארוכים יותר, וכך האיום האסטרטגי על ישראל גדול יותר ממה שהיה לפני היציאה למבצע עופרת יצוקה.

הבעיה הגדולה מעזה היתה הירי של הרקטות, ופחות העובדה שיצאו משם מחבלים, כי בפועל מספר המחבלים שיצאו משם מועט ביותר בשל הגדר והחסימה כמעט הרמטיים. לצערי ממשלת ישראל לא עשתה את מה שהיא הייתה צריכה לעשות. במבצע עופרת יצוקה היה צריך להיכנס לעזה ולבטל את היכולת של חמאס לשגר רקטות. אם ביטול כזה מצריך השתלטות מחדש של עזה – אז היינו צריכים לעשות זאת. כלומר, היינו צריכים שתהיה לנו נוכחות צבאית בתוך כל אותם המקומות שמשגרים מהם קטיושות.

ההערכה שלי היא שבמוקדם או במאוחר נצטרך לבצע עוד מבצע כדי לבטל את האיום על אזרחי ישראל, ואני מקווה שהפעם מדינת ישראל תשמור על האינטרס שלה ותדע להגן על עצמה ועל תושביה.