בשבע 372: הכול בקול

חסידי אשכנזי, מזרחי מסולסל, שירים עבריים ודאנס – יונתן שינפלד מנסה את כוחו, ובהצלחה, בשלל סגנונות. והוא רק בן 14אמציה האיתן , ל' בכסלו תש"ע

 

 כולנו יחד – יונתן שינפלד

עד סוף האלבום לא ממש הצלחתי להבין מי זה יונתן שינפלד. יש לו קול נהדר, זאת אפשר להבחין בנקל כבר מהשיר הראשון. יש לו גם ביטחון עצמי ואומץ לא מבוטל. זאת אפשר לראות אפילו במגוון התמונות המלוות את הדיסק, אך לא פחות מכך - בשירה הבוטחת, המקורית ולעיתים גם המתפרעת.

דבר אחד שאינו ברור לי לחלוטין הוא הסגנון שאליו אפשר לחבר את יונתן. כל שיר נשמע כאילו לקוח מאלבום אחר לגמרי. לעיתים הוא נשמע כזמר חסידי קלאסי, בהברה אשכנזית ובשירה מכופתרת וקונבנציונאלית. לעיתים הוא מזכיר דווקא את שרית חדד, בהברה ספרדית, ובסלסולים מזרחיים מהוקצעים. פה ושם הוא מתנהג כמו ילדי הבמות של הדור האחרון - המון אפקטים, קצב דאנס חזק ואפילו מילים באנגלית שמשתרבבות לתוך השירים.

 דורשי דרשות היו מזכירים כאן את שמו של האלבום, 'כולנו יחד', כרמז לכך שהזמר גולש לכל סוגי השירה גם יחד. אי אפשר להתעלם  מהעובדה שיונתן שולט בכל הסגנונות שהזכרתי ונשמע מקצועי ורהוט לכל אורך הדרך. אם היה מדובר בזמר מבוגר וותיק הייתי ממליץ בחום שיאמץ לו סגנון מסוים לאורך כל הדרך. אך מכיוון שמדובר בזמר צעיר, ואפילו צעיר מאוד, נראה לי הגיוני שינסה עצמו במגוון ז'אנרים, ובמשך השנים שלפניו, יסלול לעצמו דרך יותר מוגדרת. בינתיים הרווחנו אלבום מעניין ויצירתי. למען מי שעדיין לא זכה להכיר – יונתן הוא בסה"כ בן ארבע עשרה, וכבר הספיק להופיע על במות רבות ברחבי העולם, לצידם של שמות גדולים ומוכרים בעולם הזמר החסידי. את דרכו על הבמה החל כחבר בלהקת 'הקינדרלעך'. היום הוא כבר מופיע לבדו ובימים אלה חוגג את הוצאת אלבום הבכורה.

הפעם האחרונה ששמעתי את השיר 'תנצל נפשי' היתה בערך בגיל התיכון. מדי פעם הייתי מנסה לשיר אותו בציבור, אבל בדרך כלל נשארתי לבדי. שינפלד מבצע את השיר בעיבוד מחודש, אבל במנגינה המקורית - חוויה נוסטלגית מרגשת.  עוד הזדמנות לחוויה מרגשת תוכלו למצוא בשיר 'אם תחנה', מתוך המזמור שאומרים בחודש אלול. לחן יפהפה של איתי עמרן וביצוע מאוד רגשי ועמוק של יונתן, בהחלט נוגעים בנשמה.

חובבי השירים העבריים יוכלו לשמוע חידוש של 'לא תנצחו אותי' ההיסטורי. הקצב הוא על הכיפאק, השירה נהדרת, אבל האפקטים, אוי האפקטים! זה בדיוק כמו מלח. קצת תוספת בהחלט משפרת הטעם, אבל כשמגזימים בכמות, התוצאה כבר פחות טעימה.

בקיצור, 'כולנו יחד' הוא אלבום מושקע, מעניין ומאוד יצירתי, ולא נותר אלא להתפלל שלא במהרה יתחלף לו הקול.

seret@etrog.tv