בשבע 372: דמותרבות

עפרה לקס , ל' בכסלו תש"ע

ב"ה

 

דב הנדלר

זמר, בעקבות הדיסק 'רעווא דרעווין'

 

פעם אחת, בעיצומה של סעודת השבת, פתחו בני משפחת הנדלר את הבית ומצאו מאחוריה שכן עומד ומאזין. כשהמשפחה עקרה מתל אביב לבני ברק, מחו השכנים על היעדרם של השירים היפים מנוף השבת שלהם. את השירים ששרה המשפחה ושירים אחרים, יוכלו לשמוע השכנים, עם כל בית ישראל, בדיסקים של צעיר הבנים, דב הנדלר, שמשיק בימים אלה דיסק שלישי בשם 'רעווא דרעווין'.

מתי החלה הקריירה המוסיקלית שלך?

"אני אחד שנולד עם מיקרופון ביד. אמנם כילד לא השתתפתי במקהלות, כי ההורים לא רצו שאפסיד לימודים, אבל תמיד הרגשתי שיש לי מה לתת. הפעם הראשונה שעליתי על הבמה היתה בחתונה של מישהו מהשיעור בישיבה. החבר'ה אמרו לי 'יאללה תעלה לבמה ותשיר' וכך עשיתי. בסוף השיר ביקש ממני דוד כוך (כוכב) מתזמורת 'צלצלי שמע' את הכרטיס שלי. אמרתי שאין לי, ונתתי לו מספר טלפון. שבוע אחר כך הוא כבר נתן לי עבודה וכך עבדנו יחד במשך מספר שנים".

מה מקיפה היום הפעילות המוסיקלית שלך?

"שירה בחתונות, שבתות חתן, שבע ברכות ובר מצווה, חזנות, לא במובן הקונצרטי - אלא של בעל תפילה  עם נוסח טוב והגייה ברורה, סדרי פסח וגם תכנית תרבות בשם 'ניסים ונפלאות' המשלבת שירים וסיפורים עם הומור וניחוח של ירושלים של פעם".

בדיסק הזה, בשונה מהאלבומים הקודמים שלך, שינית את אופן הגיית המילים.

"נכון. בשני הדיסקים הקודמים חשבתי שאם אהגה את המילים ב'עיבריס' זה יתאים גם לקהל החרדי וגם לציוני דתי שרגיל לשמוע גם שירים במבטא כזה. הפעם החלטתי להיות יותר אותנטי, לשיר בעברית ולהיכנס לתוך הז'אנר של 'מוסיקה יהודית'".

נושא הדיסק הוא גם שמו - רעווא דרעווין - זמנה של סעודה שלישית.

"זו היתה מן הברקה. יש הרבה דיסקים של שירי שבת, ובהם הרבה שירי סעודה שלישית, אבל אף אחד לא קיבץ את השירים של הזמן המיוחד הזה, שלפני צאת שבת, לתוך דיסק אחד. בדיסק יש מחרוזות שירים שכולנו גדלנו עליהם וגם שני שירים של צבי זלבסקי, 'בני היכלא' ו'א-ל מסתתר', שיצאו אמנם בדיסקים שלו אך לא זכו לפרסום רב".

לשירי הסעודה השלישית צירפת את ה'הבדלה' המפורסמת שלך.

"נכון. לפני שנה וחצי שלחתי את ה'הבדלה' כסינגל לכל מיני מקומות דרך האינטרנט, וקיבלתי תגובות מדהימות מכל מיני יהודים בעולם, בשפות שאני אפילו לא יודע לקרוא. זה כנראה פעל משהו בנפש של האנשים, והם כתבו שה'הבדלה' נתנה להם כוח להתחיל שבוע חדש. זהו לחן של מודז'יץ לשיר של מוצאי שבת. ר' שלמה קרליבך שידך את הנעימה למילות ההבדלה ואני החלטתי לצרף את השיר לדיסק הזה, כחתימה".

הפקת הדיסק הנוכחי אמנם ארכה שנתיים, אך הנדלר כבר מתכנן את הפרוייקט הבא, גם הוא סביב נושא ספציפי. הנדלר מעדיף שלא להסגיר בינתיים את הרעיון, ועד יישומו הוא נהנה לשמוע את תגובות האנשים המתרפקים על סעודה שלישית גם באמצע השבוע, דרך האלבום שלו.