בשבע 373: טיפוח הגינה בחורף

פינחס ורבקה קופר , ז' בטבת תש"ע

עם בוא החורף חלים שינויים במזג האוויר ועמם יש לשנות את הטיפול בגינה. בנוסף, כדאי לשתול בחורף את הפרחים והצמחים שיפרחו בה באביב.

גזמו עצים ושיחים נשירים אחרי שנכנסו לתרדמת חורף, בהתאם לצורך ולעיצוב. הקפידו על גיזום עצים שעשויים להוות סיכון בזמן רוחות חזקות, ליד חוטי טלפון, חשמל וגגות.

חשוב לתמוך עצים צעירים, עצים הרגישים לרוחות ושיחים גבוהים, ע"י עמודי עץ משני הצדדים ומומלץ לפזר שבבי עץ סביבם, השומרים את הקרקע לחה, פולטת חום בלילה ומגינה מפני קרה.

דאגו לניקוז מי הגשמים. מים העומדים זמן רב עשויים לגרום לריקבון. סגרו את מחשבי ההשקיה ופתחו אותם כשקיים מרווח גדול בין ימי הגשם. צמחים רב שנתיים כמעט ולא יצטרכו תוספת השקיה בחורף.

צמחי בית זקוקים להשגחה טובה ואספקת לחות, בגלל החימום וההסקה, שיוצרים אוויר יבש.

צמחים רבים נמצאים בתרדמת חורף ולכן זקוקים לפחות חומרי הזנה. עם זאת, דישון בדשן בשחרור איטי, המתפרק בשנה שלימה, מתאים גם לחורף. צמחי חורף עונתיים זקוקים לדישון רגיל כדי להתפתח. עם שתילתם חשוב להוסיף לאדמה קומפוסט על מנת להעשיר אותה בחומר אורגני.

מה שותלים בחורף? בעיקר צמחים עונתיים כמו אמנון ותמר, לוע ארי, סלסלי כסף, לובליה, נמזיה, ציפורני חתול, מנתור ועוד. את צמחי האביב יש לשתול בחורף וביניהם גודטיות בגווני ורוד-לבן, אשולציות בשלל צבעים, דגיטליס, דולפיניום וחוטמית.

החורף הוא זמן אידיאלי לשתול צמחים יובשניים. שתילתם בחורף מבטיחה את קליטתם, ולאחר שנה ניתן כמעט שלא להשקותם.

החורף הוא תקופה מצוינת לשתילת וורדים חשופי שורש, שלאחר הגשמים הוצאו מהאדמה והגיעו במבחר צבעים למשתלות. גם הקמליה, שמככבת בפריחה מדהימה בחורף, מעדיפה שתילת חורף.

רוב זני הדשא לא נראים יפה בחורף ומאבדים את צבעם. ניתן לשמור על צבע ירוק בדשא מצהיב ע"י צביעתו בצבע מיוחד.

עם בוא הגשם נובטים העשבים וצמיחתם המהירה עשויה להיות תוקפנית ולהשתלט על הגינה. טפלו בהם ע"י עישוב מתמיד או ריסוס בקוטל עשבים. את הריסוס יש לבצע כשאין רוח, כדי למנוע פגיעה בצמחים אחרים. לקבלת תוצאה טובה, הרטיבו את העשבים שרוצים להשמיד, והקפידו על אמצעי זהירות והגנה: כפפות, בגדים ארוכים ומשקפי מגן.


(באדיבות וואן וונדי – משתלות 'וונדי')