בשבע 373: ברני מרינבך, נגן כלייזמר, בעקבות דיסק חדש

ברני מרינבך הוא נגן כלייזמר, שרגיל לראות את הקהל שלו קופץ, מחייך ומתלהב. בימים אלה הוא משלים פרויקט באווירה אחרת לגמרי, ומוציא דיסק בשם 'ניגונים בצל השואה'.

עפרה לקס , ז' בטבת תש"ע


"14 רצועות ניגונים. בפתיחה אני מכיר תודה לשינדלר ולחסידי אומות העולם ומנגן את הנעימה של 'רשימת שינדלר'. חוץ מהניגון הזה, כל השאר הם שירים שחוברו בשואה, או מעט לפניה ושהיהודים שרו אותם במהלכה.

ברני מרינבך הוא נגן כלייזמר, שרגיל לראות את הקהל שלו קופץ, מחייך ומתלהב. בימים אלה הוא משלים פרויקט באווירה אחרת לגמרי, ומוציא דיסק בשם 'ניגונים בצל השואה'. עיקרו של האלבום הם ניגונים שהושרו בפיהם של אלה שחוו את אימי השואה. מרינבך, עוסק בשואה לא מתוך מעגלי המשפחה הקרובים. משפחתו הגיעה לארצות הברית כבר במאה ה-19 והוא נולד וגדל בה. אך הוא החליט להנציח את מורשתם של היהודים שהיו שם מתוך תחושת קירבה והזדהות.


ניגונו של הכלייזמר הוא ניגון משתפך אבל שמח. איך הגעת לעסוק בשירים בעלי אופי כל כך שונה?

"הגעתי למסקנה שניגונים הם משהו מאוד עמוק ביהדות, והם מבטאים את הנשמה היהודית מעומק הלב. ביהדות הצחוק בא דרך הדמע וכך גם להיפך. כשאנשים שמחים מהנגינה שלי, אני רואה בהם גם עצב, וכשאני מנגן משהו עצוב, אני חושב שיוצא מזה גם משהו שמח, כי כך השומעים יכולים להזדהות עם הדורות הקודמים".


אין לך נגיעה אישית-משפחתית לשואה. איך בכל זאת הגעת לפרויקט הזה?

"מה שנתן לי את הדחיפה היו שני ספרים שקראתי לפני שנתיים. האחד 'אל תשלח ידך אל הנער' של הרב ישראל מאיר לאו, ובעקבותיו את הספר של אחיו 'עם כלביא'. יצרתי איתם קשר, במיוחד עם נפתלי ועם בנו, הרב בני לאו. נפתלי סיפר על החזן יוסי מנדלבאום ששר להם במחנה צ'נסטחובה את 'מקדש מלך' של בובוב, וכמה שזה נתן להם כוח. אני, כילד בבורו-פארק בניו יורק, שמעתי את מנדלבאום שר פעמים רבות את השיר, ולא ידעתי שהוא שר את זה בשואה. הסיפור הזה חיבר אותי באופן אישי לאנשים שעברו את השואה".


מה בדיסק?

"14 רצועות ניגונים. בפתיחה אני מכיר תודה לשינדלר ולחסידי אומות העולם ומנגן את הנעימה של 'רשימת שינדלר'. חוץ מהניגון הזה, כל השאר הם שירים שחוברו בשואה, או מעט לפניה ושהיהודים שרו אותם במהלכה. כך אפשר למצוא את 'פונאר', את 'שריפה', ואת 'ארבולס' - שזה שיר בלאדינו, כי הרבה יהודים מהבלקן הוצאו להורג. יש גם את 'זכור דבר לעבדך' שאנשים שרו בשואה ואחריה כדי להדגיש שלמרות מה שהם עברו, הם המשיכו לשמור מצוות. באלבום נמצא כמובן גם 'מקדש מלך' ועוד".


אתה גם שר או שהדיסק מבוסס על נגינה בלבד?

"האלבום הוא ללא מילים. אני חושב שיש בזה יתרון, כי היום אנשים אינם מבינים את היידיש, והם יכולים להתחבר למנגינה ולאווירה בלי המכשול של השפה".


'ניגונים בצל השואה' עדיין לא נמכר בחנויות אלא רק בהופעה שמקיים מרינבך, והנושאת שם זהה לזה של האלבום. מרינבך, המופיע ב'יד ושם', בפני קבוצות של מבוגרים ובני נוער, מספר לפני כל ניגון את סיפורו המיוחד, ואז מבצע אותו.


ofralax@gmail.com