בשבע 374: מחיר הדמים של החולשה

את האפשרות לבצע פיגועים יצרה ממשלת ישראל על ידי הסרת המחסומים. המוטיבציה של מחבלי הפתח', אומר גורם ביטחוני, נובעת מהרצון למנוע את עסקת שליט, שמאיימת להעלות לשלטון את החמאס.

חגי הוברמן , י"ד בטבת תש"ע

 

בישיבה של מפלגת העבודה שהתקיימה השבוע, הודה שר הביטחון אהוד ברק כי אכן ניכרת התעוררות של הטרור ביהודה ושומרון. העובדות אינן משקרות: בשבועות האחרונים חלה עלייה במספר התקריות האלימות ביו"ש, ששיאה היה הרצח של הרב מאיר אבשלום חי הי"ד משבי שומרון ביום חמישי שעבר. באותו יום נפצע נער בן 14 באורח קל עד בינוני מאבן שספג בראשו, במהלך יידוי אבנים בידי ערבים על רכבים ישראליים בצומת יצהר שבשומרון. 

למחרת, ביום שישי, יידו מחבלים בקבוק תבערה על רכב ישראלי שנע בצומת גיתי אבישר, בואכה אריאל. ילדה נפצעה באורח קל. במוצאי שבת יידו אנרכיסטים מהשמאל וערבים אבנים לעבר מתיישבים יהודים סמוך לקרית ארבע. אחת האבנים פגעה בראשו של נער כבן 16, שנפצע באורח קל ופונה לבית החולים לקבלת טיפול רפואי. ביום ראשון נפצעה צעירה בת 18 באורח בינוני מבקבוק תבערה שהושלך לעבר האוטובוס בו נסעה סמוך לנגוהות בדרום הר חברון. באותו יום הותקפו חיילים על ידי עשרות ערבים סמוך למחסום בית המרקחת בחברון. ארבעה לוחמי גולני נפצעו - שלושה מאבנים ואחד שננשך ע"י אחד הפורעים. 

לא כל ניסיונות הפיגוע פורסמו בתקשורת. ביום חמישי לפני שבועיים אותר מטען חבלה מאולתר סמוך לכביש 443. הגילוי סיכל תוכנית של ארגון טרור פלשתיני לפגוע בכלי הרכב העוברים במקום. קולות נפץ שנשמעו בכביש עוררו את סקרנות צה"ל ומג"ב, שפתחו בסריקות באזור הכפר ביר נבאללה, דרומית לרמאללה. הכוחות חשפו בסריקותיהם מטען מאולתר, שאליו צורפה תוכנית פעולה מפורטת לשימוש במטען על מנת להסב נזק מרבי ככל שניתן לכלי רכב הנהוגים בידי יהודים. המטען הוכן בתוך מטף לכיבוי אש העשוי מתכת, ובמקרה של פיצוץ גופו יהפוך לרסס.

 

 תנועה חופשית לכלכלה ולטרור

אחת הסיבות העיקריות להתעוררות הטרור נובעת ממדיניות ההקלות והמחוות לפלשתינים, שהחזירה לכבישי יו"ש את כלי הרכב הפלשתינים בהמוניהם. כבר בתחילת השנה האזרחית המסתיימת, בשלהי ממשלת אולמרט שנחלצה זה עתה ממבצע 'עופרת יצוקה', גיבש משרד הביטחון מדיניות שנועדה להסיר את רוב המחסומים ביהודה ושומרון עד סוף חודש אוגוסט. התוכנית, בהתאם לחזון אובאמה-הילארי, לא השתנתה גם לאחר חילופי השלטון, בפרט כששר הביטחון נשאר אותו אדם. היעד המרכזי של התוכנית היה, בצד הקפאת הבנייה ביו"ש והעברת סמכויות ביטחוניות נוספות לכוחות הביטחון הפלשתינים, לפתות את אבו-מאזן לחדש את המו"מ עם ישראל. היה בכך גם ניסיון השתלבות במדיניות האמריקנית-אירופית לבנות מחדש את הכלכלה הפלשתינית העצמאית. כלכלה כזו - טענו בבית-הלבן ובבירות אירופה - לא יכולה להתקיים במצב של ריבוי מחסומים. 

התוכנית בוצעה כמעט במלואה. למעלה ממאה מחסומים וחסימות עפר הוסרו ברחבי יו"ש בחצי השנה האחרונה. הפלשתינים קיבלו חופש תנועה ללא ביקורת בכל רחבי יו"ש.  שבוע לפני הרצח של הרב חי הי"ד הסיר צה"ל את 'מחסום החביות' על הציר בו בוצע הפיגוע ובסמיכות למקום הפיגוע,  מדרום לשבי-שומרון. המחסום שהוסר שימש לצורך בקרה על התנועה הפלשתינית משכם לכיוון טול-כרם. למעשה, התנועה בין שכם לטול-כרם מתנהלת כעת ללא כל בקרה ביטחונית, אחרי שלפני מספר חודשים הוסר מחסום נוסף - מחסום בית-איבא שביציאה הצפונית משכם. 

התוצאות לא אחרו לבוא - עלייה דרמטית בפיגועים ה"עממיים" בכל רחבי יהודה ושומרון: יותר ידויי אבנים בכבישים, יותר בקבוקי תבערה, ואף ניסיונות מחודשים לחדור ליישובים. הסרת המחסומים וריבוי הכפרים הערביים שכל חסימות העפר אליהם הוסרו, מקלים על המחבלים להימלט אחרי הפיגועים.

פיגועי התאבדות לא חודשו ב"ה, בגלל שצה"ל ממשיך ליזום פעילות נגד הטרור, כולל מעצרים יזומים של מחבלים מבוקשים, ונהנה בנושא זה גם משיתוף פעולה טוב ויעיל עם כוחות הביטחון הפלשתינים. יעיד על כך החיסול המהיר של רוצחי הרב מאיר חי הי"ד. 

 

 'הפתח' נגד עסקת שליט

הרצח הזה היה חריג מעצם השימוש בנשק חם. הוא גם היה חריג מעצם העובדה שהרוצחים היו מחבלי פתח', מבוגרים יחסית לגיל המחבל הקלאסי. מה הניע אנשי פתח' ותיקים,  שחלקם היו בכלא הישראלי, לצאת לפתע לפיגוע ירי?

אם מבודדים את הסיבה הרגילה של שנאת יהודים קלאסית,  בצה"ל אפשר היה לשמוע את ההערכה שאחת הסיבות לפיגוע היה העסקה הצפויה לשחרור גלעד שליט. בפתח',  מגלה גורם ביטחוני המצוי מעצם תפקידו במתרחש ביהודה ושומרון, חוששים מהעיסקה הצפויה, שבמסגרתה ישוחררו ליהודה ושומרון מאות אנשי חמאס. המשמעות מבחינתם ברורה: אבדן ההגמוניה של פתח' לטובת החמאס גם ביו"ש.  איך מנסים לטרפד זאת? באמצעות פיגועים. בפתח', אומר הגורם הביטחוני, שמעו היטב איך מיד אחרי הפיגוע דיבר אפילו ראש הממשלה על כך שהמעשה מלמד שאסור לשחרר מחבלים משוחררים ליהודה ושומרון. זה בדיוק מה שהם ציפו לשמוע. 

רובו המכריע של הציבור הישראלי, השקוע בוויכוח נוקב לגבי העסקה הצפויה, אינו מודע לעוצמת הפחד הגדול של הרשות הפלשתינית נוכח עסקת שליט הצפויה. אבו-מאזן ומקורביו מפחדים ממצב בו הם יכריזו על בחירות, ושבוע לפני כן תושג עסקת שליט. במקרה כזה, אומר הגורם הביטחוני, החמאס לוקח את הבחירות בגדול. זה בדיוק מה שמפחיד אותם. לכן הם יעשו הכל לטרפד את עסקת שליט, וזה כולל פיגועים רצחניים.

עם זאת, צה"ל עדיין שולט בשטח ביטחונית, והדבר התבטא כאמור בעובדה שפחות מיומיים מאז נרצח הרב מאיר אבשלום חי הי"ד בידי מחבלים פלשתינים, כבר היו שלושה מהרוצחים מחוסלים, והרביעי עצור בידי הרשות הפלשתינית, מספר מן הסתם את כל הידוע לו.

 

 שיתוף פעולה מודיעיני

בצה"ל לא התכוונו מלכתחילה לחסל את המחבלים. המטרה הראשונית היתה לעצור אותם חיים, לא כדי שניתן יהיה לשחררם באיזושהי עסקה לשחרור שבויים, אלא מסיבה הרבה יותר מעשית: מחבל חי יכול לספר מה הוא יודע, מה שאין כן במחבל המת. פעמים רבות נתן המידע הזה את קצה החוט לסיכול פיגועים נוספים.

כבר ביום חמישי, מיד לאחר הרצח, החל השב"כ להפעיל את כל הכוחות שלו כדי להשיג את קצה החוט שיאפשר לו להגיע אל המחבלים במהירות המרבית. למהירות יש כאן חשיבות: ברגע שהובן שמדובר בחוליה פעילה, הדחיפות לבלום אותה בטרם תבצע את הרציחות הבאות חיונית מאין כמוה.

לפיגוע לא היו עדים. איש לא ידע לאיזה כיוון נמלט הרכב היורה - מזרחה לשכם או מערבה לטול-כרם? כמה מחבלים היו? תרמילי הכדורים לימדו על סוג הנשק בו השתמשו המחבלים. זה הכול.

קצה החוט הנדרש הגיע כבר באותו לילה, מיד לאחר הרצח, כאשר בכפר עצירה א-שמליה שמצפון לשכם נמצא רכבם של המחבלים שביצעו את הפיגוע. הרכב מסוג גולף נמצא בוער ע"י שוטרים פלשתינים בתוך מטע זיתים. כעת היה ברור שאת החיפושים והמידע המודיעיני יש למקד באיזור שכם, לא בטול-כרם. זה גם היה ראשיתו של שיתוף הפעולה המודיעיני עם הרשות הפלשתינית, שגיבה את המידע המודיעיני שהשב"כ אסף בעצמו. פריט מידע רדף פריט מידע. סגירת המעגלים המודיעיניים בוצעה במהירות.

בצה"ל לא התרגשו ממחאות הפלשתינים על הפעולה, ככל שהבינו לליבם על ההשפלה מעצם פעולת צה"ל בשכם. נכון שהפלשתינים היו מעדיפים שצה"ל ימסור להם את המידע המודיעיני והם יבצעו את המעצרים, מספר גורם ביטחוני בכיר, אבל במטכ"ל החליטו שבמקרה הזה, של פיגוע רצחני, עדיף שצה"ל יבצע את הסיכול בעצמו, על בסיס המידע המלא שכבר היה ברשותו, שלימד בוודאות שאלה הם אכן המחבלים הרוצחים. האישור הסופי לכך ניתן לאחר שהבדיקה הבליסטית הוכיחה שהנשק שנתפס בפעילות בשכם הוא אכן הנשק בו בוצע הרצח.