בשבע 374: דמותרבות

עפרה לקס , י"ד בטבת תש"ע

ב"ה

אבישי עמיצור/ מקים וסולן להקת 'לכתחילה'  

בעקבות דיסק חדש - 'ליקוטים'

 

כשאבישי עמיצור (42) החל לנגן על תופים, השכנים דווקא פרגנו ותלו כביסה לפי המקצבים שהפיק. אחרי שהשלים שנת לימודים אחת, ומלאו לו 13 שנים, הוא החל לנגן עם תזמורת שליוותה זמרת - אז די אנונימית, העונה לשם מרגלית צנעני. בתיכון הוא הקים עם חברים להקה משלו, וכשהגיע ל'שבי חברון' למד לנגן על כלי נשיפה ופיתוח קול. במשך שנים ניגן בחתונות בז'אנר המקובל, עד שלפני 9 שנים שבר את הכלים.

מה בעצם היה המפנה במוסיקה שלך?

"אחרי הרבה שנים בתחום, מאסתי בז'אנר המקובל והקמתי את להקת 'לכתחילה'. היינו צריכים להופיע בכלייזמרים בצפת וזה דחף אותנו לעבוד בצורה אינטנסיבית על גיבוש ההרכב ועל המוסיקה המקורית. לקראת ההופעה ההיא יצא גם אלבום הסולו הראשון שלי עם חומרים מקוריים, בשם 'בוער באהבת ה'".

במה מתאפיינת המוסיקה שלכם?

"זו היא מוסיקה אלטרנטיבית. אין חצוצרות, והכלים שונים: הרבה כלי מיתר כולל בוזוקי, מנדולינות, גיטרה בס, כלי הקשה מגוונים ועוד. אנחנו מנגנים המון מוסיקת עולם: אירית, קאנטרי, צוענית, בלקנית תורכית ועוד".

איך בעצם נחשפת למוסיקה הזאת?

"זו מוסיקה שאני מאזין לה הרבה בעשור האחרון ויש בה הרבה עוצמות. אני בהחלט טוען שמוסיקה אירית היא מוסיקה יהודית, שירת הלוויים שנשדדה. היא לא עצבנית או שחצנית. זו מוסיקה מאוד פנימית וטהורה, כך שגיירתי הרבה שירים".

היום אין תזמורת חתונות שמרשה לעצמה לסגור אירוע בלי שיר אירי. אבל כשהתחלתם זה היה נשמע זר ומוזר.

"נכון. כשקולגות שלי שמעו לאיזה כיוון אני הולך, הם טענו שזו התאבדות מוסיקלית. הם אמרו לי שאשלב קצת מרדכי בן דוד וקצת מזה, אבל אני לא הסכמתי, כי זה לא בא ממקום פנימי. היו באמת תקופות שישבתי בבית, אבל אז היתה פריצה קדימה".

ספר מעט על 'ליקוטים'.

"זהו דיסק עם המון חומר, יש בו 30 רצועות, והוא באורך של שעה ו-20 דקות. הדיסק מכיל הרבה סגנונות, החל מחסידי ישן, ניגוני חצרות וברסלב-טראנס, דרך אירית, צוענית, תורכית, בלקנית וערבית ועד שירים עבריים. הרוב אינסטרומנטלי אבל בחלק יש גם שירה. אפשר לומר שהדיסק מסכם 9 שנות עבודה".

היום אתם מנגנים לא רק בשמחות, אלא יצאתם עם תכנית משלכם.

"נכון. קצת צר לי שהתחלתי בחתונות כי קשה לצאת מהתדמית הזאת - אבל הכל לטובה. בימים אלה אנחנו מריצים הופעה של שעתיים בשם 'אבדות ומציאות' שמשתתפים בה 35 כלי נגינה מגוונים מאוד. בהופעה אני מסביר לקהל איך שיר מסוים מזכיר את הניחוחות של שבת והאחר את ההליכה למקווה. אני מעביר את הצופים במסלול בו הלכתי למצוא את השירים האלה - מוסיקה יהודית שאבדה ונמצאה". 

עמיצור, ר"מ במכינה בכפר סבא, מתפלל בימים אלה לא רק שהאלבום וההופעה יצליחו, אלא שהמוסיקה שלו תמשיך לנבוע רק ממקום פנימי, של שליחות, ולא מאגו. "אני מתפלל על זה הרבה, כי זה לא קל".

ofralax@gmail.com