בשבע 374: לא חינוכי

שמואל אדלמן , י"ד בטבת תש"ע

 

מי שעוקב אחרי כלי התקשורת הגדולים בישראל, כבר לא מופתע לגלות כיצד האווירה התקשורתית מנסה להוציא את הרוח היהודית מחגי ישראל. זה מתחיל בברכת "סופשבוע  רגוע", שבאה במקום ברכת ה"שבת שלום" המסורתית, וממשיך בחגי ישראל. חג החנוכה הפך ל"חג אורים", פסח "לחג הניקיון" ובתחילת השנה ניתן היה לקרוא באתרי האינטרנט כתבות  על "חג האופנים" החל בי' תשרי...

דווקא ציון התאריך הנוצרי של ליל ה-1 בינואר שמוכר ברוב ארצות העולם כ"ליל השנה החדשה", נקרא בישראל "ליל סילבסטר". נזכיר כי האפיפיור סילבסטר הראשון מת  ב-31 בדצמבר בשנת 335 לספירה הנוצרית. קבורתו נעשתה ברוב פאר והדר בעיר רומא, והכנסייה הקתולית החליטה לערב שמחה בשמחה והקדישה לו את היום הזה.

 

חוקרים מנסים להטיל ספק בשמועות העקשניות על היותו של סילבסטר שונא ישראל מובהק שאחראי לרצח יהודים שמיאנו להמיר את דתם. אך לא ניתן להכחיש את היותו של יום זה חג נוצרי למהדרין שלווה בלא מעט פוגרומים בחשכת ימי הגלות.

אפשר ללמד זכות על החוגגים בארץ ולהתנחם בעובדה שרבים מהם רק מחפשים תירוץ למסיבה מבלי לעמוד על טיבה. מה שיותר מפתיע הוא שבאתר ארגון המורים של ישראל, תחת הכותרת של "תרבות ונופש" ניתן היה למצוא בין ההופעות השונות גם כרטיסים מוזלים להופעה של ליל סילבסטר בקיבוץ להבות חביבה. מארגון שמייצג את השדרה החינוכית של ישראל אפשר לצפות לקצת יותר.

תגובת מנהל מחלקת תרבות ונופש בארגון המורים לא התקבלה עד מועד סגירת הגיליון.