בשבע 374: ומה עם כבוד התורה?

הכותבים נגד קריאת ראשי ישיבות ההסדר דואגים לכבוד הרב אליעזר מלמד שליט"א, אבל בדרך הם רומסים את כבודם של כל ראשי הישיבות

הרב ברוך הרניק , י"ד בטבת תש"ע

 

בשבועות האחרונים מתחוללת סערה זוטא בציבור הדתי-לאומי בכלל ובבני ישיבות ההסדר בפרט. זה התחיל בשימוש בוטה בצבא ליישום תוכניות פוליטיות, המשיך בהפגנות של חבר'ה בצבא, ונגמר בהוצאתה הלא מוצדקת של ישיבת הר ברכה מההסדר.

אבל מתחת לפני השטח מתרחשת תופעה נוספת, מדאיגה לא פחות. לא, אני לא מתכוון להסתה ולהשוואות המזעזעות שמנהל שר הביטחון אל מול המתנחלים, כי אם לתופעה חמורה אחרת, אולי אף יותר: חוסר ענווה כלפי רבנים ותלמידי חכמים.

לפני כמעט שבועיים התכנסו רוב ראשי ישיבות ההסדר לדיון פנימי, סגור לתקשורת, על דרך התגובה להתנהלות שר הביטחון. הם החליטו לצאת בקריאה שכפי הנראה לא מרצה את כולם - דבר הגיוני ומחויב המציאות. עד כאן הכול בסדר, אבל סגנון התגובה - יותר נכון יהיה לכנות זאת 'המתקפה' - של המיעוט הקולני על ראשי הישיבות הוא מתחת לכל ביקורת.

תחילה הם 'גילו' לנו שראשי הישיבות מפחדים מהצבא ומהשלטון, לא פחות ולא יותר. אחר כך 'גילו' לנו שלמעשה היתה ההחלטה קבועה מראש ולא נתנו לרבנים להביע את דעתם, ולסיום הסבירו לנו שאותם רבנים בעצם אשמים בתהליך ההתרסקות הפוליטי של הציבור הדתי לאומי.

האמת חייבת להיאמר: הסגנון הזה דוחה. אין בו לא יושרה, לא בירור דין לאמיתו, לא הכרעה הגיונית ואפילו לא התייחסות מכבדת.

ללא ספק, הכותבים דואגים לכבוד התורה של הרב אליעזר מלמד שליט"א, אבל בדרך הם רומסים את כבודם של כל ראשי ישיבות ההסדר. הם דואגים לאחיזה בכל חלקי ארץ ישראל, אבל שכחו את מוסרי תורת ישראל, אשר בזכותה אנו בכלל נשארים כאן.

איך ניתן, בשם כבוד התורה, לטעון על הרבנים שהם פוליטיקאים קטנים? או שהם פוסקים בשאלה ציבורית בגלל שאלות של כסף, של תקציב? יצאתם מדעתכם? אתם בכלל זוכרים על מי אתם מדברים?

אולי ראוי פשוט לומר: כל הפוסל במומו פוסל. אנשים החושדים שהרבנים היו מוטים משיקולים שונים ולא החליטו כפי שראוי להחליט, יתכן והם עצמם מוטים לדעה מסוימת מסיבות שונות, והם עצמם לא בררו את העניין כפי שהיה ראוי לעשות, וכפי שהרבנים ודאי עשו.

ולסיום: אחריות. שאלות כגון 'היכן נמצא שם השם בהודעת הרבנים' נדמות כשאלת כיצד מעשרים את המלח. אך הנוער שקורא את החוצפה ואת היהירות כלפי רבותינו - מה יהיה עליו? היכן האחריות כלפיו?

גילוי נאות: הכותב  זכה ללמוד אצל מו"ר הרב חיים דרוקמן שליט"א כ-15 שנה, ולכן שטוחה התנצלותו על שהוא 'סובל' מכיבוד תלמיד חכם ומענווה מול שיקול הדעת התורני של ראשי ישיבות ההסדר. עימכם הסליחה.