בשבע 375: דמותרבות

יצחק מאיר, זמר, בעקבות הדיסק 'נשמות חדשות' - יצחק מאיר וחברים נפגשים בליל שבת.

עפרה לקס , כ"א בטבת תש"ע

 

כלי הנגינה היחיד שעליו הוא מנגן הוא הפה, אבל השירה שלו זורמת מהמוח והלב גם יחד. את החשיפה לשירים חסידיים, כאלה שמתנגנים אצלך עוד מיום חמישי, ספג יצחק מאיר בשולחן השבת של בית הוריו, אליו הירבה לחזור גם בשבתות ישיבה ב'מיר' וב'חברון' הליטאיות, כדי שלא להפסיד את האווירה.

ניסיונו המחיש לו שלא רק הוא מתחבר לשבת בצורה כה מופלאה, מה שגרם לו להוציא את שירי תפילת וסעודת ליל שבת בדיסק.

ב'נשמות חדשות' יש אווירה של יחד.

"נכון, רציתי להקליט דיסק שישדר כמה שיותר את אווירת שולחן השבת והביחד. לא כזה שאדם יאזין ויגיד 'איזה מוכשר הכנר', אלא משהו שיחבר אותו אל הפיוטים ושבת קודש. וזו הייתה ההנחיה גם לזמרים ששרים איתי וגם לנגנים".

השוק מוצף היום בדיסקים יהודיים. מה גרם לך לעשות את הצעד ולהשקיע בהוצאת דיסק יהודי נוסף?

"קשה להגדיר מה היא מוסיקה חסידית אותנטית. בשבילי, מוסקה חסידית היא כזאת שאתה שומע ויודע שהבעל שם טוב היה רוקד לצליליה, והמגיד ממזריטש היה מצטרף. קשה לי לדמיין את השניים מתעלים לגבהים שלהם עם המוסיקה הקיימת היום. הבנתי שהסגנון המוסיקלי הפשוט והתמים חסר לעוד אנשים, וזה מה שנתן לי את האומץ להקליט".

הדיסק יצא לאור גם בעקבות מפגשים שלך עם ציבור שומר תורה ושאינו כזה. איך החלו המפגשים?

"הניגונים הם מאוד משמעותיים, מובילים אל הנפש פנימה ומדברים לא רק אל אנשים שמחוברים לשבת ותורה. לכן עלה בדעתי לצרף חברים שמנגנים, ובמפגשים עם הציבור אנחנו לומדים על שירי השבת, על מחברי הפיוטים, או תורה חסידית, ואז שרים את מה שלמדנו. הקהל במפגשים האלה אינו פסיבי, הוא חלק מההתרחשות, ואחרי שראינו שאנשים מגיבים בסבר פנים ובלב נלהב, החלטנו להביא את המפגשים לביתם".

מה באלבום?

"הדיסק הוא מסע לליל שבת, שבעצם מחולק לשניים, לא בגלל כמות השירים אלא בגלל שמדובר בשני חלקים. הראשון מכיל שלושה שירים מתפילת ליל שבת, והשני מכיל עשר רצועות של סעודת ליל שבת החל מ'שלום עליכם', 'ריבון כל העולמים', ועד 'מה ידידות' ו'יה אכסוף'. הניגונים הם של חצרות החסידים אבל בעברית".

בדיסק משתתפים לא מעט שמות 'גדולים': רזאל, קרדונר ועוד, למרות שאינך מוסיקאי מקצועי.

"הזמרים שמעו מה אנחנו מתכוונים לעשות בדיסק, ונענו ברצון".

איך התגובות?

"מאוד מפתיעות. כשנכנסתי לאולפן ההקלטות חשבתי שאחלק כמה עותקים לחברים מהמושב, כמה לחברים מהצבא ואת השאר בהופעות. תוך שבוע מיום שיצא דיסק יצאנו להדפסה נוספת, ואפילו שהוא לא מיועד למוסיקאים, גם מהם אנחנו שומעים מילים חמות. כנראה שלא רק לי הייתה חסרה נגינה תמימה".

מאיר מקווה ש'נשמות חדשות' תהפוך לסדרה והוא כבר מתכנן את הדיסקים הבאים שיקיפו את כל תפילות וסעודות השבת, וגם את חגי השנה. את המפגשים סביב ניגוני השבת הוא כמובן מתכוון להמשיך, וביתר שאת, כי משם, בעצם, בא הדיסק.