בשבע 375: היסטוריונים חדשים במגדל דוד

ירעם נתניהו , כ"א בטבת תש"ע

 

רק לפני כחודשיים כתבתי כאן על החיזיון המפוקפק משהו של מגדל דוד, שבו הוצגה ההיסטוריה של ירושלים תוך דילוגים מוזרים על ההיסטוריה היהודית שלה. וכאילו בהמשך לדברים – המוזיאון שוב מייצר כותרת השליליות.

לפני שבוע וחצי פרסם 'ידיעות ירושלים' כי שניים מהמדריכים בשפה הערבית של מוזיאון מגדל דוד – עביר זייאד, ראש המחלקה לערבית במוזיאון והאחראית על ההדרכות בערבית, והמדריך רובין אבו שמסיה, הכחישו את התכנים היהודיים המוצגים במוזיאון.

בריאיון לטלוויזיה הפלשתינית הם טענו שהדיבורים על הקשר ההיסטורי בין היהודים לירושלים אינם אלא סילוף היסטורי. דוד ושלמה לא חיו בירושלים, והטענה ששלמה הקים את בית המקדש אינה אלא המצאה יהודית. בריאיון טענה זייאד שהסרט הדוקומנטרי על ההיסטוריה של ירושלים שמוצג במוזיאון "מלא בשקרים היסטוריים ובהטעיות היסטוריות". היא אף סיפרה שלעתים היא מדריכה הדרכות "בצורה עניינית", כלומר על פי השקפת עולמה.

לפני כשבוע פורסם כי זייאד פוטרה מעבודתה במוזיאון, אבל לא נמסר כיצד טופלה התלונה כנגד רובין אבו שמסיה. פניתי להנהלת המוזיאון בבקשה לברר מה עלה בגורלו, וגם כדי לברר אם כעת יש בקרה כלשהי על המדריכים במוזיאון, ואילו צעדים יינקטו בעתיד כדי למנוע את הישנות המקרה. וזוהי תשובתם: "המדריך רובין אבו שמסיה לא נמנה עם צוות המדריכים הקבוע של המוזיאון. כמו כל מוזיאון מוביל, אנחנו מקיימים בקרת הדרכה לכל מדריכי המוזיאון ולאורך כל השנה".

במילים אחרות – לא פיטרו את רובין. ולמה שיפטרו אם ההנהלה עצמה רומסת את ההיסטוריה היהודית והציונות.

אגב, לאחר הטור שכתבתי בעניין החיזיון, הציעה לי הנהלת המוזיאון לבוא לבקר במקום ולהתרשם אחרת מן הדברים, כי לטענתם "המופע הלילי הוא מופע אמנותי שכוונתו ליצור חוויה רב חושית מרגשת בנושא ירושלים עם רקע היסטורי, אך אינו תחליף לביקור במוזיאון המציג בתצוגת הקבע שלו את סיפור העיר לתקופותיה ומספק הסבר מקיף כולל תאריכים וסרגלי זמן על האירועים המרכזיים בהיסטוריה של העיר".

כעת מתברר כי גם הביקור במוזיאון לא מהווה תמיד תחליף ראוי.

ירעם נתניהו

 yiramne@gmail.com