בשבע 376: מנוחה לא נכונה

מארק גרינשטיין שרד את השואה כששימש מעין קאפו. אחרי הדחקה של עשרות שנים, הוא חוזר לימים האפלים בעקבות טיול במזרח

עפרה לקס , כ"ח בטבת תש"ע

 

 אוכלי הגחלים; גיל אילוטוביץ; עם עובד - ספריה לעם;  286 ע'

הספרים העוסקים במוראות השואה שינו בשנים האחרונות את המוקד שלהם, ומתיאור כאבם של הקורבנות, עברו לנסות ולהוכיח שקיים צד אנושי גם ברוצחים.

'אוכלי הגחלים' אינו שייך לסגנון 'הישן' של הספרים, אך גם לא לזה החדש. גיבורו, מרדכי-מארק גרינשטיין, הוא אדם ששרד בכוח, לעיתים תוך גילויי אכזריות לאחיו היהודים, את מחנות מיידנק ואושוויץ. אך מאז, 40 שנה שהוא מהלך כמת-חי בישראל.

'אוכלי הגחלים' אינו חושף, כמובן, את כל המורכבות הזאת בהתחלה. הוא מתחיל בתיאור עבודתו ארוכת השנים של גרינשטיין בארכיון של ההסתדרות מתחת לאדמה. הבדידות המכוונת שלו ועריריותו נדמים בהתחלה כחלק מאופיו של האיש - מין תוצאה של שנות השואה האיומות. אך במרוצת הדפים תתגלה המוטיווציה האמיתית שלו, המכוונת, לנהוג כך.

יום אחד מחליט גרינשטיין, שמעולם לא היה אפילו באילת, לצאת לטיול מאורגן בחו"ל ללא פחות מאינדונזיה. הטיול למזרח הרחוק, הנופים, ההתרחשויות האוריינטליות והקירבה לאנשים בהם לא היה מורגל, מקימים לתחייה את השדים שאינם נותנים לו מנוחה. תוך כדי הטיול הוא מתיידד עם דורה בלום, בת גילו, וגם עם נאווה, המדריכה, הצעירה ממנו בעשרות שנים. אט אט מתגלה שגרינשטיין היה אוהב חיים ורודף שמלות בוורשה שלפני המלחמה, אך החשש שלו מכך שיגלו אותו ויאשימו אותו בשיתוף פעולה, באכזריות ובאגואיזם, הוא שגרם לו לכבות את אור החיים בתוכו.

צידוקים רבים יש לו, לגרינשטיין, על התנהגותו: כולם עשו הכל כדי להצליח לשרוד; הוא לא היה קאפו אלא עוזר של 'זקן הבלוק'; לפעמים הארגון של האסירים והכאתם עזרו לכולם לשרוד, ועוד. אך נדמה שכל אלה לא מספיקים להשקיט אפילו את המצפון האישי שלו.

גרינשטיין מעולם לא היה קדוש. עוד בוורשה שלפני המלחמה הוא ניהל רומן עם אישה נשואה שליבו נכרך אחריה. כדי לשמור עליה, על בנה ובעלה, הוא בחר להישאר בגטו, על אף שהיה לו פתח מילוט, ועשה הכל, כולל הכל, כדי להשאיר מי מהם בחיים.

הטיול, ובעיקר דורה בלום, מעוררים אצל גרינשטיין את הכמיהה לחיים. כמה שבועות אחרי החזרה לישראל הוא מחליט להתגבר על פחדיו ומתקרב לדורה. אך כאן לא מגיע הסוף. גם באהבתו החדשה לא מוצא גרינשטיין מנוחה מעברו.

מחבר הספר אמנם משאיר את הסוף פתוח, אך גם משגר לקוראים סוכרייה להמתקת מצבו של הגיבור. הדילמות המוסריות והתיאורים הבלתי אפשריים אך המציאותיים שמציג הספר, נותרים בראשו של הקורא עוד זמן רב.

 

ofralax@gmail.com