בשבע 376: דמותרבות

עפרה לקס , כ"ח בטבת תש"ע

 

 

שלמה גרוניך, בעקבות שלישיית דיסקים 'המיטב' וסדרת הופעות

יש מי שהתוודע אליו דרך צלילי השיר 'סימפטיה', אחרים שמעו אותו ב'המסע לארץ ישראל' עם להקת שבא, יש שקלטו את הווירטואוזיות שלו עוד בתקופת 'קצת אחרת' שלו ואחרים נאלצו לחכות עד השירים הנפלאים של 'מסע אל המקורות' שהוא ערך. כך או אחרת, לאוזן הישראלית היו הזדמנויות רבות לפגוש בפועלו המוסיקלי של שלמה גרוניך, וכעת יוכלו הישראלים לעשות זאת בצורה מרוכזת, עם צאת שלישיית דיסקים 'המיטב' של הזמר והמלחין.

מה הוא בעצם אוסף 'המיטב'?

"חברת NMC יונייטד' מוציאים אוספים לזמרים. הם פנו אליי, ואני מאוד שמחתי. ביקשתי שדוד אפשטיין, איש צעיר שהוא מכר ותיק שלי, יערוך וינהל את האוסף. דיסק אחד נאסף מאלבומי הסולו שלי, אלבום שני מכיל שיתופי פעולה ופרויקטים, ובדיסק האחרון, שבו טמון הרבה, יש קטעים נדירים שלי".

איזה 'קטעים הנדירים'?

"אלו קטעים שהוקלטו בכל מיני פורמטים. למשל שיר שהוקלט בדירה בתקופת ניו-יורק שלי, על פסנתר לא מכוון בשנת 76', ועוד כל מיני קטעים שהוצאו ממעמקי הבוידעם ולא מצאו מקום בהופעות או באלבומים. חלק מהקטעים מתוחכמים יותר מוסיקלית. זה מרגש, כי הדיסק הזה נותן להכל נופך של אנתולוגיה".

למה, בעצם, הקטעים האלה לא מצאו מקום?

"כי אני כותב המון, אבל הרוב לא יוצא החוצה. אני טוב עד הרגע שבו אני צריך לשווק החוצה".    

אתה משלים היום למעלה מ-50 שנות יצירה, אותן התחלת בגיל צעיר מאוד. אתה רואה את טביעות האצבעות שלך במוסיקה הישראלית?

"זה לא פוליטיקלי קורקט לשאול אותי, אבל אני חושב שכן. אני שומע מוסיקה שאנשים כותבים, צורת נגינה והבעה שמזכירים לי אותי. יש גם כאלה שמצהירים על זה בגלוי".

בהרבה מובנים הקדמת את זמנך. המוסיקה שלך תמיד הייתה צעד קדימה לפני המקובל. זה לא קל.

"היום יוצא אוסף מקיף ומכובד משלי ואני מודה על כל יום, על המשפחה שלי על הבריאות ועל מתת המוסיקה שקיבלתי. לא בחרתי להיות פורץ דרך. מאז ומעולם אני הולך עם האינסטינקטים שלי. כשעשיתי את 'מסע אל המקורות' לפני 5 שנים, זה לא היה קשור לאופנה אלא לבשלות של אדם שהטקסטים התנ"כיים הביאו אותו ליצירה מרוממת".

במקביל להוצאת 'המיטב' אתה פוצח בסידרת 'שלמה גרוניך מארח'.

"נכון, אחת לחודש, במשך חמישה חודשים אני אארח אומנים, הראשון שבהם הוא אהוד בנאי, וזה מרגש אותי כי אלה אנשים שאני רוצה להופיע איתם הרבה זמן".

מה הלאה? גרוניך לא יודע. הוא, למשל, חשב שאחרי המסע 'אל המקורות' שלו, לא יהיה יותר, "כי מה אתה יכול להגיד אחרי ההתרוממות של הלחנת פסוקים, מילים שהן נצח"? והנה, הגיע הפרויקט הזה. "הזמן נותן את התשובה. מה שאני יודע, זה הלחין וליצור".

ofralax@gmail.com