בשבע 376: הכנסת הורי הכלה

שמואל אדלמן , כ"ח בטבת תש"ע

 

בדיחה ישנה ברחוב החרדי גורסת כי אמבולנס שעובר בשכונה חרדית מגיע תמיד בעקבות בשורה טובה. או שמדובר ביולדת, או שמדובר באב שבתו הודיעה שהיא מתחתנת.

הנטל הכלכלי המוטל על הורים לפני חתונת ילדיהם הוא אחד הנושאים החמים ביותר במגזר החרדי-ליטאי. בבני ברק לא סוגרים שידוך לפני שהורי שני הצדדים סיכמו כמה כל צד נותן. אם אתה בצד של הכלה כדאי שיהיו לך לפחות 100 אלף דולר. אם מדובר בלמדן 'עילוי', יידרשו לעיתים הורי הכלה לרכוש דירה לזוג הצעיר. עשו חשבון פשוט: כמה עולה לחתן ארבע או חמש בנות. המחיר הכלכלי והחברתי הולך ונהיה בלתי אפשרי.

כמה רבנים ואנשי ציבור החליטו לעשות מעשה והקימו את ארגון 'שהשמחה במעונו'. ראשי הארגון החלו להחתים מאות אברכים על התחייבות ולהנמיך את רף הציפיות מההורים לסדר גודל סביר יותר. רבנים העומדים בראש המיזם החלו לעבור בין כוללים ולדבר על ליבם של האברכים, כשהם מתייחסים להשחתת המידות שגורמת התופעה אצל החתנים המיועדים, ומצטטים את הסטייפלער זצ"ל שקבע כי אין להיכנס לחובות בעקבות חתונה, וכי רק מי שלמד מתוך ענווה ובלי דרישות צמח להיות בסופו של דבר תלמיד חכם.

ירח טוקר דוברו של הרב משה גפני יו"ר וועדת הכספים וח"כ מטעם יהדות התורה, אומר כי: "הנושא הכלכלי והנטל הכספי המוטל על ההורים בעת נישואי ילדיהם הוא נטל כבד מאד כיום. אין ספק שהמצב המקובל כיום הוא כמעט ובלתי אפשרי להורים רבים בקרב המגזר החרדי,  התקווה היא כי תימצא הנוסחה שתסייע הן לצורכי הזוג הצעיר ולשאיפתם לכך שהבעל ימשיך ויעסוק בלימודיו בכולל ללא טרדת הפרנסה, ומאידך שתפתור את המצוקה הקשה של ההורים הקורסים כיום תחת הנטל הכספי הכרוך בנישואי ילדיהם".

מצבו של הציבור הדתי לאומי בנושא זה בהחלט טוב יותר. אך נטל כלכלי מעיק לא נעצר בגבולות ירושלים או בני ברק. את הצורך למצוא פתרונות יצירתיים  מומלץ לאמץ.