בשבע 377: דמותרבות

עפרה לקס , ו' בשבט תש"ע

ב"ה

 

אראלה גולן

בעקבות תערוכה של עמותת 'אומ"ץ' לחשיפת השחיתות

אומ"ץ - עמותה למלחמה בשחיתות, מורגלת בחשיפת מסמכים, עתירות לבג"ץ ותמיכה במבקר המדינה, אבל מסתבר שלא רק. כבר כמה שבועות מסתובבת תערוכה של העמותה בכל רחבי הארץ, במטרה לחשוף את פעילותה ואת מצב השחיתות בארץ לעיניהם של האזרחים הבגירים, וגם לאלה שבדרך. את התערוכה יזמה, אצרה ועיצבה אראלה גולן, לשעבר ח"כית מטעם 'שינוי' והיום מתנדבת בעמותה.

זה לא דבר שגרתי אצל אומ"ץ, לערוך תערוכות.

"נכון, אבל זו דרך מיוחדת להציג פרויקט של שש שנים שבמסגרתו אנחנו פועלים. ספר שיציג את הפעילות יצריך עיון וזמן, והוא לא מספיק חזק ומרשים. תערוכה היא ויזואלית יותר ומספקת למתבונן אינפורמציה ראשונית על היקף השחיתות בשלטון בישראל".

ממה מורכבת התערוכה?

"התערוכה בנויה מ-18 פאנלים, חלקם מציגים את הפעילות של אומ"ץ ואת כרטיס הביקור שלה, ואחרים מציגים נושאים שונים בתחום השחיתות. בכל פאנל כותרת, תמונות ומסמכים. כך תחת הכותרת 'נאשם סדרתי' מוצג ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ב'קלון בשלטון' ניתן לראות איך אנשים בשלטון כמו השר לשעבר הירשזון והשר ליברמן המיטו עלינו קלון, הפאנל 'רשות מחוקקת מקרטעת' ממחיש איך אנשים ברשות המחוקקת הם לא בדיוק נקיים ועוד. למרות הנושא הכבד, התערוכה מעוצבת מאוד בעדינות, והיא לא מאיימת".

איפה ביקרה התערוכה עד כה?

"פתחנו אותה בתל אביב, עם מבקר המדינה, בנוכחות 1,400 איש. בהמשך היא היתה ברעננה, שם פתח אותה ראש העיר, שעדיין נקי. היא היתה בחיפה, נתניה ואשדוד, וביום חמישי זה (היום, ע"ל) היא עולה לירושלים, לז'ראר בכר, ותיפתח על ידי ראש העיר ניר ברקת. התערוכה תוצג שם עד סוף החודש הלועזי".    

אתם מביאים לתערוכה גם תלמידים - אולי כדאי לשמור על תמימותם?

"אנחנו לא מביאים תלמידי בית ספר עממי אלא תלמידי בית ספר תיכון, והתחושה שלנו היא דווקא הפוכה. אנחנו מאמינים שצריך להסביר לתלמידים מה קורה עם השחיתות ועד כמה היא הורסת את המדינה. בקרוב נתחיל לפעול עם בתי ספר בלימודי אזרחות, כדי להכניס את הפן הזה גם לתוך הלימודים במוסדות עצמם".

גולן אולי אינה אמנית בעיסוקה היומיומי ו'אומ"ץ' היא לא סטודיו, אבל גולן בהחלט מתכוונת להעלות בקרוב תערוכה נוספת בנושא: "בקרוב ניפגש עם אמנים מאשדוד, שיביעו, כל אחד דרך התחום שלו, את דעתו על השחיתות. גם זו מתעתדת להיות תערוכה נוסעת".

ofralax@gmail.com