בשבע 379: מה שמותר לאופנוענים

מי שמאפשר לאלף אופנוענים אינטרסנטים להתפקד לליכוד ביום אחד, לא יכול לטעון שלמצביעי מפלגות המחנה הלאומי אין זכות להימנות בין חבריו.

עמנואל שילה , כ' בשבט תש"ע

 

 

1.  עשרות רוכבי אופנועים התייצבו השבוע במצודת זאב כדי להפקיד טפסי התפקדות לליכוד של כאלף מחבריהם. באתר 'וואלה' צוטטו דבריו של אליקו אלג'ם, מנהיג מטה המאבק של האופנועים נגד העלאת מחירי הביטוח, שאמר כי אלף טפסי ההתפקדות הם רק יריית פתיחה למהלך של בניית כוח פוליטי לרוכבי האופנועים בישראל. רק התפקדות המונית ומאוחדת של הרוכבים תמנע פגיעה חוזרת בהם בעתיד, אמר האיש שחסם לפני מספר שבועות את נתיבי איילון.

את מהלך ההתפקדות של הרוכבים הדו-גלגליים מלווה ח"כ כרמל שאמה, מנאמני נתניהו בליכוד. ח"כ שאמה תמך בכנסת במחאת האופנוענים ובדרישותיהם. הוא יודע שהקריירה הפוליטית שלו תיסע הרבה יותר טוב כשהיא מלווה בפמליה של מאות אופנועים. אפשר להניח שהתפקדותם ההמונית של הרוכבים הדו-גלגליים תסייע לו להיבחר למקום ריאלי ברשימת הליכוד לכנסת הבאה. אפשר גם להניח שח"כ שאמה לא היה מופיע בגלוי כפטרונם של האופנוענים המתפקדים אילו היתה לו סיבה לחשוב שמנהיגו נתניהו מתנגד למהלך.

 

2.  שדולת האופנוענים החדשה בליכוד, שאיש אינו טורח לבדוק את מידת הזדהותם האידיאולוגית של חבריה עם עקרונות המפלגה, תצטרף אל קבוצות קודמות שהתפקדו בעבר לליכוד כדי להבטיח תמיכה פוליטית בתביעותיהן האינטרסנטיות. ידוע למשל כי ח"כ חיים כ"ץ, לשעבר מזכיר ועד עובדי התעשייה האווירית, נבחר לכנסת בעיקר בזכות אלפי מתפקדים עובדי התעשייה האווירית, שהצביעו עבורו כדי שישמור על האינטרסים של מקום העבודה שלהם. גם ההתפקדות ההמונית הזאת, שנובעת מאינטרסים כלכליים צרים הרבה יותר מאשר מהזדהות פוליטית ואידיאולוגית, לא נתקלת בקולות מחאה ובביקורת נזעמת.

 

3.  חוקת הליכוד התקפה כיום מעניקה זכות הצבעה למרכז הליכוד ולרשימת המפלגה לכנסת רק למתפקדים שצברו ותק של 16 חודשי חברות. הסעיף הזה הוא פרי הפקת לקחים בעקבות מפקדי ארגזים שהובילו אריאל ועומרי שרון, במטרה לחזק את כוחם במפלגה מול בנימין נתניהו. בניצוחו של שרון ג'וניור התפקדו לליכוד חברי קיבוצים בדרום, אנשי חמולת ג'ואריש העבריינית מרמלה, פליטי צד"ל שקיבלו אזרחות ישראלית, ועוד אלפים רבים של מתפקדים. כך הוכרעו מהלכי הבחירות בתוך הליכוד על ידי מתפקדים שזיקתם האידיאולוגית אל המפלגה רופפת או לא קיימת כלל.

התניית זכות ההצבעה למוסדות התנועה בוותק של 16 חודשי חברות נועדה לשמש כמסננת של המתפקדים, כך שזכות הבחירה תינתן רק למי שהוכיחו מחויבות ארוכת טווח למפלגה.

 

4.  מספר מתפקדי הליכוד בעלי ותק של 16 חודשים ומעלה עומד כיום על פחות ממאה אלף, לעומת כ-300 אלף מתפקדים בימי מפקד הארגזים של עמרי שרון. בנימין נתניהו ואנשיו מודאגים  מהמצב הזה, שעלול לחזק את כוחם היחסי של אנשי האגף הימני בליכוד. על פי ההנחה הרווחת, לנאמני א"י בליכוד יש חלק זעום בקרב אותם מתפקדים רבים שלא טרחו להתמיד בתשלום מס החברות ונשרו עקב כך מרשימת החברים. כתוצאה מכך, ח"כים אשר היו מוכנים לתמוך במהלכי נסיגות שנתניהו מתכנן עלולים להירתע ולחשוש שהחברים מהאגף הימני יבואו עמם חשבון בפריימריס. על כן חותרים נתניהו ואנשיו לשנות את יחסי הכוחות על ידי הגדלה משמעותית של מספר החברים בעלי זכות הבחירה, תוך הוספת מתפקדים רבים מטעמם.

 

5.  לאחרונה נעשה ניסיון מצד אנשי נתניהו לדחות את הבחירות למרכז הליכוד ולהאריך את תוקף כהונתו של המרכז הנוכחי בעשרים חודשים. הכוונה היתה לפקוד תוך ארבעה חודשים כמה שיותר חברים, כך שבחלוף 20 החודשים יספיקו המתפקדים החדשים לצבור ותק של 16 חודשים ויוכלו להשתתף בבחירות. חברי המרכז הנוכחי תמכו, למה לא, ברעיון של הארכת כהונתם, אך בית המשפט המחוזי ביטל את החלטתם. אם לא יצליחו להפוך את ההחלטה בביהמ"ש העליון, ייאלצו אנשי נתניהו לנסות לבטל את סעיף 16 החודשים. לחילופין, יוכלו לנסות לבטל את הפריימריס ולהחזיר את סמכות בחירת רשימת הליכוד מידי כלל חברי התנועה אל ידיהם של חברי המרכז, בתקווה שאת הצבעתם של כ-3000 חברי המרכז ניתן יהיה לקנות בדרכים שונות. כאשר צריך להשיג רוב של 1500 איש, קל הרבה יותר לפעול בשיטות של חלוקת ג'ובים והענקת הטבות. כזכור, את ההחלטה לקיים פריימריס בקרב כלל המתפקדים העביר נתניהו בעת שהתקשורת צלבה את הליכוד והציגה אותו כמפלגה המושחתת ביותר בישראל. אפשר לנחש שאם יבקש נתניהו להפוך את החלטתו כדי להחליש את כוחו של הימין במפלגה, התקשורת תתאפק ולא תחולל מהומה.

 

6.  לא הלאיתי אתכם, קוראים יקרים, בתיאור המהלכים הפוליטיים הפתלתלים הללו, אלא כדי שנגיע אל המסקנה הבאה: ההליכים הפוליטיים הפנימיים במפלגות בכלל ובליכוד בפרט הם פוליטיקה מלוכלכת ואינטרסנטית. יש תוחלת חיים מוגבלת מאוד להחלטות על נהלים וכללי משחק הוגנים, שמתקבלות ברגעי חסד של חתירה לפוליטיקה נקייה והוגנת. כללי המשחק משתנים ללא הרף בהתאם לאינטרס הפוליטי של מי שהכוח בידו לשנותם, כמו שהוכיחה דחיקתו של משה פייגלין אל מקום לא ריאלי ברשימת הליכוד.

בניגוד לרושם שמנסה התקשורת ליצור לפעמים, הבעיות הללו קיימות כמובן בכל המפלגות ולא רק בליכוד. די להזכיר את הכרעתן של מערכות פריימריס לראשות המפלגה גם בעבודה וגם בקדימה על ידי הקלפיות של מצביעי המגזר הערבי, כאשר הזיופים והשחיתויות בהצבעה באותן קלפיות גלויים לכל מי שאינו רוצה לעצום את עיניו.

 

7.  על רקע כל זה, אין מקום להתרשם מהדרישה המוסרנית המופנית מבפנים ומבחוץ אל נאמני א"י בליכוד כי עליהם לבחור - או לעזוב את המפלגה או להצביע מח"ל. מפלגה שמקבלת ביום אחד טפסי התפקדות קבוצתית של אלף אופנוענים חסרי כל זיהוי אידיאולוגי, אינה יכולה לחטט בפתקי ההצבעה של מתפקדים אחרים. מי שמקדם בברכה מתפקדים אינטרסנטיים שבסיטואציה פוליטית קצת שונה היו בכלל מתפקדים ל'קדימה', אל יתאונן על מתפקדים מהמחנה הלאומי שמבקשים להשפיע ולהצביע במפלגה המובילה של המחנה, גם אם בבואם אל הקלפי יעדיפו לתמוך במפלגה אחרת שמגשימה טוב יותר את העקרונות המשותפים. כל עוד לא נדרש כל מתפקד לליכוד להתחייב שיצביע מח"ל, זכאים להיות פטורים מהדרישה הזאת גם אלה המתעקשים להחזיק גם היום בהשקפתו של מנחם בגין לגבי זכותנו על יהודה ושומרון.

 

8.  למעשה, גם במציאות אידיאלית של פוליטיקה נקייה והוגנת, ובעצם דווקא במציאות כזאת, יש מקום לאפשר לכל חברי המפלגות השונות של המחנה הלאומי להשתתף בפריימריס לבחירת יו"ר הליכוד. יש לא מעט אבסורד במצב הנוכחי בו ראש מפלגה בת 27 מנדטים מתמרן לפי רצונו ומכתיב מדיניות למחנה פוליטי בן למעלה מ-60 מנדטים שמפלגתו מהווה מיעוט בתוכו. נתניהו לא היה מתמנה כראש ממשלה ללא תמיכת ש"ס, ישראל ביתנו, האיחוד הלאומי והבית היהודי. סך כל מצביעי המפלגות הללו עולה על מספר מצביעי מפלגתו. סביר והגיוני לצפות שלכל תומכי המחנה הפוליטי שהליכוד בראשו תינתן הזכות לבחור את זהות המנהיג הפוליטי של המחנה. כל עוד לא ניתנת הזכות הזאת, יש הצדקה נוספת להתפקדות ולהשתתפות של מצביעי מפלגות הימין בבחירות הפנימיות בליכוד.