בשבע 379: דמותרבות

עפרה לקס , כ' בשבט תש"ע

 

מידד טסה, זמר, בעקבות אלבומו החדש 'בן של מלך'

מי שלא יודע לזמר את 'על נהרות בבל', נחשב לבעל חסכים רציניים בתחום השירה היהודית. השיר הזה הפך להיט לא רק בגלל המילים האלמותיות והלחן המדהים, אלא גם בגלל הקול שמבצע אותו. בעל הקול, מידד טסה, הפיק עוד כמה וכמה להיטים וכעת, בגיל 16, הוא אולי עוד לא יכול להצביע בבחירות, אבל בחיקו מונח אלבום חמישי(!) במספר, שהושק לפני חודש וחצי. לנוח? בשביל מה? הוא שואל בתמימות לא מעושה. העבודה על האלבום הבא כבר החלה.

באיזה גיל עלית לראשונה על במה?

"כשהייתי בן 7, בחתונה של דוד שלי, ביקשו ממני לעלות על הבמה. אז עוד התביישתי לשיר אבל עליתי. מאז בכל חתונה ביקשו ממני להופיע. בגיל 12 וחצי אחי התחתן ואמא שלי השקיעה בדיסק קאברים של שירי להקת 'שלהבת'. שנה אחר כך הייתי בחתונה של אחות של אביעד גיל, שהיה אז זמר. הוא שמע אותי ועשה לי את הדיסק 'על נהרות בבל', מאז אנחנו עובדים יחד".

במה שונה הדיסק 'בן של מלך' מהאחרים?

"הדיסק הראשון היה של קאברים והשני, 'על נהרות בבל' היה ים תיכוני, הדיסק הבא היה 'סליחות' - יותר מזרחי ואחריו 'בשמחות שלך' שהוא חסידי. 'בן של מלך' הוא שוב בסגנון יותר מזרחי, ואני מאוד אוהב את השירים שיש בו. אלה שירים יפים שאני מתחבר אליהם. לא מדובר במילים מן המקורות אלא בשירים מקוריים. שיר אחד, 'הללי נפשי', הוא של רבי שלום שבזי".

כמה זמן עבדתם על הדיסק?

"את רוב העבודה על הדיסק עשה אביעד. ההקלטות עצמן התחלקו לשני גלים: בהתחלה הקלטתי את החצי הראשון ואחר כך נתנו לקול שלי מנוחה. כעבור חצי שנה הקלטנו את המחצית השנייה של הדיסק".

איך באמת נער כמוך שומר על הקול שלו?

"הולכים לרופא, בודקים כל הזמן שהכל בסדר, לומדים פיתוח קול כדי לשיר נכון ולא להרוס את הגרון. חוץ מזה אני מופיע מעט, אולי פעמיים בשבוע, כי בעצם רוב הזמן אני לומד בישיבה".

ישיבה היא מקום של התכנסות פנימית ולימוד, ואילו הופעות הן משהו מאוד מוחצן: כל העיניים מופנות אליך. זה מסתדר לך?

"בכוונה בחרתי בישיבת 'אור החיים' של הרב אלבז, שהיא ישיבה ששמים בה דגש על המידות. זו גם ישיבה לחוזרים בתשובה שכבר היו וראו הכל, והתלמידים באים לישיבה רק כדי ללמוד. אם אני עושה את ההופעות שלי בקדושה, אז אין לי בעיה לשוב וללמוד למחרת. לרב שלי זה לא מפריע, אז גם לי לא".

התחלת קריירה מוסיקלית בגיל מאוד מוקדם, אולי קצת יותר מדי מוקדם?

"אני מצדיע לאמרגן שלי אביעד שדחף ועשה את הדרך הנכונה כדי שייצאו לי כל כך הרבה דיסקים. גם בגלל שהקול מתחלף כדאי לעשות את ההקלטות מהר. עליי אין לחץ, כי אביעד לוקח על עצמו הכל".

ל'בן של מלך', כאמור, עוד לא מלאו חודשיים אבל אביעד ומידד עובדים על הדיסק הבא, שיהיה חסידי. "תמיד יש חתונות והופעות", אומר מידד, "אז לא איכפת לי שיהיו גם הקלטות". ככה, קל ופשוט.

 

Ofralax@gmail.com