בשבע 379: מהדיר לפלייליסט

חגית רוטנברג , כ' בשבט תש"ע

 

אודי ולילך דוידי לא יודעים אפילו איך הגיע האלבום האחרון של דוידי, 'רוחות טובות', לידי שדרני רדיו פופולאריים בתחנות הכלליות. אבל כך או אחרת, מסתבר שהשדרנים אהבו את החומר באלבום: לבני הזוג דוידי נודע שהשיר 'אם אין אני לי' הושמע על ידי שלמה ארצי בתכניתו 'עוד לא שבת' בגלי צה"ל ולאחר מכן גם על ידי אברי גלעד בתכנית באותה תחנה. הגילויים הללו הולידו אצלם רצון למנף את הגל  במגזר הכללי. בשלב ראשון הם שכרו יחצ"נית שמתמחה במגזר, שהחלה להפיץ את החומרים בכל כתובת רלוונטית אפשרית.

עורכי המוסיקה בתחנות הרדיו הכלליות שמעו את שני השירים שנשלחו אליהם כסינגלים:  'אם אין אני לי' ו'מנעי קולך' – והתלהבו. השלב הבא היה שליחת השירים אל פסגת השאיפות של כל זמר ויוצר בתחום המוסיקה הישראלית כיום: הפלייליסט (רשימת השמעה) של גלגל"צ. כאן הופתעו בני הזוג אפילו יותר: הסינגל שנשלח ראשון, 'אם אין אני לי', נכנס לרשימת ההשמעה באותו שבוע בו נחת על שולחן המערכת. הסינגל השני, 'מנעי קולך', רץ זה השבוע הרביעי ברציפות מעל גלי האתר של גלגל"צ.

ספרו על הרגע בו התבשרתם ששיר של אודי נכנס לפלייליסט.

"היינו בשבוע מטורף, בעיצומה של עונת ההמלטות בדיר שלנו. פתאום התקשרו אלינו מהתחנה להגיד שהשיר נכנס לפלייליסט. אמרנו: 'מצטערים, אנחנו לא יכולים לדבר. אנחנו באמצע ההמלטות פה בדיר'. המנהל שהתקשר נדהם, ודי נגנב מהקטע: פעם ראשונה שהוא מתקשר לזמר שיש לו עוד מה לעשות בשלב הזה חוץ מאשר לחכות במתח ולדעת אם הוא נכנס לפלייליסט או לא".

נקודה מפתיעה נוספת היא העובדה שעורכי המוסיקה בתחנה התעקשו שלא לכלול את שיריו של דוידי בקטגוריה של 'שירי נישה' תחת הכותרת של מוסיקה יהודית, אלא הם התמודדו מול שאר השירים הרגילים של מוסיקה ישראלית. "הם שמו אותנו מול זמרים כמו יהודה פוליקר. הם ראו במוסיקה שלנו מיינסטרים, מבחינתם זו מוסיקת רוק לכל דבר", אומר אודי.

אודי ולילך לא האמינו בתחילה שיש סיכוי שישתלבו ברשימות ההשמעה: "אנחנו דתיים מלידה, מתנחלים מלידה. אנחנו גם ממש לא אנשי ברנז'ה. כשמזמינים אותנו לאירועי ברנז'ה אנחנו לא רצים לזה, זה לא האופי שלנו", אומר אודי.

החיבוק המפתיע לו זכו מקובעי הטעם המוסיקלי, חיבוק שכאמור רבים מהיוצרים הפופולאריים במגזר הכללי לא זוכים לו, מגובה גם ביחס מתחשב לרגשותיהם הדתיים: "אחרי השבוע הראשון ששיר שלנו נכנס, הם ביקשו להכניס אותו גם ל'סופשבוע רגוע', שזה השמעות שירים ברצף משישי עד מוצ"ש", מספרת לילך. "התקשרו אלינו מגלגל"צ ושאלו אם אכפת לנו שישמיעו את השיר בשבת. אמרנו שאנחנו ממש לא מסכימים. אז הם ביקשו לברר מתי שעות כניסת ויציאת השבת, ואחר כך ביררנו ובאמת גילינו שהשיר של אודי הושמע עד חצי שעה לפני שבת, והחל מעשר דקות אחרי צאת שבת".

אז איך אתם מסבירים את הפלא – פתאום עורכי הפלייליסט התאהבו במוסיקה של מתנחל עם כיפה ענקית וציציות מדרום הר חברון?

אודי עדיין מתאושש מעונת ההמלטות האינטנסיבית שסיים רק לפני כמה ימים, וכעת האסימון מתחיל ליפול גם אצלו. "עכשיו אני מתחיל לחשוב 'וואלה, איך זה קרה? הם אף פעם לא לקחו מישהו שבא מ'המדינה השנייה'", וההסבר לא מאחר לבוא: "אין ספק שיש פה יד ה', הכל מאיתו יתברך".

ההדים לא מאחרים לבוא: הטלפון הנייד וגם תיבת המייל מתמלאים בהודעות מצד קהלים שאינם חובשי כיפה, המתעניינים היכן ומתי יוכלו לראות את דוידי בהופעה. השיר 'מנעי קולך' המושמע גם ב'יוטיוב' זוכה שם לאלף כניסות חדשות מדי יום. ואם לא די בכל אלו, 'רוחות טובות' עומד לזכות בקרוב ב'אלבום זהב' – 20 אלף עותקים שנמכרו בחצי השנה שחלפה מאז יצא לחנויות. אודי מבקש להודות על כך קודם כל להקב"ה, ואחריו לקהל הנאמן שלו: "בסופו של דבר הקהל של המגזר שלנו זה הקהל הכי טוב. הוא יודע שצריך לקנות, לתגמל מישהו שנותן לך. לכן לא רצתי לגלגל"צ לפני שהלכתי קודם לציבור שלי. קודם כל אני שייך לפה".

לאחר ערב ההשקה וטקס קבלת אלבום הזהב, ייצא אודי במופע חדש שייקרא גם הוא 'רוחות טובות'. ההצלחות, כרגיל, לא מסנוורות אותו. "כשאנחנו מקבלים פידבקים מאנשים שהתחזקו מהשירים, ילדים חולים שמקבלים חיות מהשירים, אנחנו רואים בזה שליחות. כל שאר היחצ"נות והעניינים מסביב – הם רק עטיפות חיצוניות".