בשבע 379: על סדר היום

רוני ארזי , כ' בשבט תש"ע

 

"נמרר לשר הביטחון את החיים" / ח"כ זאב אלקין, ליכוד

יו"ר הקואליציה וראש השדולה למען ארץ ישראל

העימותים הפנימיים בקואליציה בכלל ובליכוד בפרט באשר לדרכו המדינית של ראש הממשלה נתניהו מאלצים את מובילי המאבק לחשוב בצורה יצירתית. באמצע השבוע (ג') התקבצו כשליש מחברי בית הנבחרים הישראלי מ-7 סיעות שונות לכנס היסוד של 'השדולה למען ארץ ישראל'. בין מטרותיה: חיזוק האחיזה בכל חלקי הארץ וביו"ש בפרט, מניעת פגיעה בהתיישבות ובביטחון המתיישבים, קידום חקיקה פרו-התיישבותית וכן "תיקון הטעות החמורה של ההתנתקות ומניעת הישנותה".

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, העומד בראש השדולה, אומר ל'בשבע' כי את היוזמה הובילו דווקא גופים חוץ פרלמנטאריים כמו מועצת יש"ע, ארגון זכויות האדם ביש"ע ומרחב יש"ע בליכוד. "הם סברו שכיו"ר קואליציה, תהיה לעמידה שלי בראשות השדולה משמעות מיוחדת. אני מצדי לא רציתי שזה יהפוך ל'עוד שדולה', אז ביקשתי שהמהלך יזכה להסכמה נרחבת. פניתי לח"כ אלדד שעמד בראש השדולה למען יש"ע והצעתי לו לעמוד יחד איתי בראש המהלך החדש. מהחיבור הזה הרווחנו שני שיתופי פעולה סמליים – חבר אופוזיציה חילוני עם חבר קואליציה דתי".

אתם אכן משדרים אחידות, אבל האמת היא שאפילו בתוך הליכוד יש מי שאינו תומך בכם. השר מיכאל איתן הצהיר שעמדותיכם מתאימות יותר למצע האיחוד הלאומי.

"אם יעיין השר איתן במצע הרשמי של הליכוד הוא ודאי יגלה שהדרך שבה אני הולך תואמת אחת לאחת את כל העמדות הרשמיות של המפלגה. יתירה מכך, כמעט כל שרי הליכוד באו לברך על הקמת השדולה או שלחו אלינו מכתבי ברכה. כנראה שלמיקי יש מחלוקת לא רק איתי אלא עם סיעת הליכוד כולה".

ובכל זאת – אינך יכול להבין את מי שרואה בכם מורדים ומתריסים?

"אני לא חושב שזה נכון לכנות את המהלך הזה מרידה. זה נכון שיש בתוך הליכוד ויכוח על חלק מהעמדות המדיניות של ראש הממשלה. עם זה, מטרת הקמתה של השדולה אינה חידוד מחלוקות. יש בשדולה ח"כים בליכוד שתמכו בהקפאה ואפילו כמה ח"כים מקדימה שרוצים לתמוך בהתיישבות ביו"ש או לפחות בגושי ההתיישבות. מספר החברים בשדולה מאוד מרשים ולא שגרתי לשדולה אידיאולוגית-פוליטית. זה מזכיר למי שאולי שכח, שהכנסת הזאת היא ימנית ב-D.N.A  שלה. את הכוח הזה אנחנו מעוניינים לחבר גם כדי לכפות מהלכים על הזרוע המבצעת. אני כן יכול לומר שהשדולה הזו היא די אופוזיציונית והיא תמרר את החיים לשר הביטחון".

ובחזרה לליכוד – חברך לסיעה דני דנון עתר לביה"ד של הליכוד בדרישה לכנס את מרכז המפלגה לדון בהקפאת הבנייה. נתניהו מפחד מכינוס כזה?

"לא שמעתי מנתניהו שהוא מתנגד לכך ואפילו ראיתי אותו בכמה פורומים ודיונים מצהיר שהוא לא מתנגד. הוא עושה את זה בקצב משלו ומן הסתם הוא לא שש לקיים את זה. דני אולי חושב שזו החזית העיקרית של המאבק, אבל אני לא חושב שמשם תבוא הישועה. החזית העיקרית היא בכנסת ובממשלה. זאת הדרך למזער את נזקי ההקפאה וגם לקדם כמה שיותר תכנון לקראת תנופת בניה שתבוא בסוף ההקפאה".

יכול להיות שנתניהו חושש ש'ייאלץ' לשוב על מעשה שרון ולהתעלם מהחלטת המרכז, אם זו תתנגד להקפאה?

"אני לא חושב שנגיע לשם, אבל צדק הנשיא אובאמה כשאמר שרה"מ נתניהו הלך רחוק יותר ממה שציפו ממנו והגיע למקסימום שיכולה לסבול הקואליציה שלו. כיו"ר הקואליציה הזו אני מקבל את האמירה הזאת של אובאמה כמחמאה. אם מישהו עוד העלה בדעתו שניתן להמשיך את ההקפאה מעבר לאותם 10 חודשים או ללכת למהלכים עוד יותר קשים, אז הוא טועה לחלוטין".

אתה משמש כיו"ר ועדת המשנה לענייני איו"ש של ועדת החוץ והביטחון. עם כניסתו של היועמ"ש החדש לממשלה, אולי זהו הזמן המתאים לפעול לביטול צוות האכיפה המיוחד לשטחי יו"ש בראשות עו"ד שי ניצן?

"הועדה בראשותי דרשה משר המשפטים נאמן לשנות את סמכויות הצוות או לבטל אותו, בהתאם להחלטות הממשלה. אם מישהו חושב שישנו צורך בצוות אכיפה שכזה, תתכבד הממשלה ותקים אותו בהחלטה רשמית. היועמ"ש היוצא נתן גיבוי מלא לשי ניצן, ואכן הסוגיה הזו תעבור עכשיו להכרעה של היועמ"ש החדש. עמדתנו כוועדת משנה מאוד ברורה בסוגיה הזו. ניתן ליועמ"ש החדש זמן להיכנס לתפקידו ואז נזמין אותו לפגישה".

השבוע לפני שנה נערכו הבחירות לכנסת ה-18. כך דמיינת את השנה הראשונה?

"כשאני מסתכל על השנה הזו, אני רואה דברים מדאיגים שלא חשבתי שיקרו - הדיבורים על שתי מדינות ועוד יותר מכך ההקפאה. לא ענינו על רצונו של הבוחר. לא לשם כך הוא הביא את הימין לשלטון. מצד שני, אני זוכר בדיוק איפה היינו לפני שנה וחצי כשהלכנו לבחירות - מדינת ישראל הציעה רשמית לאבו מאזן מדינה בגבולות 67' ולאסד את הגולן עוד לפני פתיחה במו"מ. היינו במצב של הקפאת בניה בפועל ביו"ש ולמחבלים היתה יד חופשית. המדינה עשתה תפנית מאוד חדה. נכון שכל מהלך דורש מאבק, אבל אנחנו רק בתחילת הקדנציה ויש עוד 3 שנים לתקן את הדברים".

יש עוד 3 שנים? אתה משוכנע בכך?

"כרגע הקואליציה מאוד יציבה. לגבי הרחבת יציבותה - אני מראשית הדרך הייתי תומך מאוד גדול של צירוף האיחוד הלאומי לקואליציה. עשיתי כל מה שהיה תלוי בי כדי לנסות להוביל לזה. לצערי זה כשל אבל בעיניי עוד לא נאמרה המילה האחרונה גם בעניין הזה".