בשבע 380: שאלת השבוע

אנשים שהמערכת בחרה , כ"ז בשבט תש"ע

 

ממשלת ישראל מסייעת לגולדסטון

רונן שובל / יו"ר 'אם תרצו'

הקרן החדשה, באמצעות העמותות שהיא מפעילה, דרשה מהאו"ם הקמת חקירה ל"פשעי המלחמה של ישראל", העלילה עלילות דם, והטילו רפש על מדינת ישראל וחיילי צה"ל. למעשה 92% מההשמצות של ארגונים ישראלים נגד מדינת ישראל בדו"ח גולדסטון מקורן בקרן החדשה.

יותר משהיה דו"ח גולסטון דו"ח של האו"ם, הוא דו"ח בחסות הקרן החדשה. ניתן לקבוע כי אלמלא היתה הקרן משקיעה סכומי עתק הנאמדים במיליוני דולרים בהקמה מימון והדרכה של ארגונים שכל מטרתם ציורה של ישראל בעולם כמדינה לא מוסרית, דו"ח גולדסטון לא היה קורם עור וגידים.

 מנגד, הסיבה שהקרן החדשה לישראל זוכה ללגיטימיות בחברה הישראלית, ואיננה מוקעת כארגון אנטי-ציוני מאוס נעוצה בראש ובראשונה בשיתוף הפעולה של ממשלת ישראל עצמה עם הקרן החדשה. הדבר בא לידי ביטוי במספר לא מבוטל של פרויקטים: החל מעיריית חולון שפרסמה ברחבי העיר כרזות נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל בשיתוף ארגון המקבל מימון מהקרן, דרך שיתוף פעולה של משרד החינוך בהפקת תוכניות לימודים, וכלה בהרצאות שעוברים חניכי שנת השירות של עמותת אלון (המתוקצבת על ידי משרד הביטחון) עם עמותת 'זוכרות' להכרת הטרנספר של ערביי לוד.

הקרן החדשה מסייעת בנדיבות גם את פרויקט היוקרתי 'תגלית', וכך למעשה מתבצע תשלום של אתנן לא מוסרי: הקרן החדשה מממנת פעילויות שלכאורה הן חיוביות, זוכה ללגיטימיות ציבורית, מה שמאפשר לה לגייס כספים, ולממן ארגונים הפועלים נגד מדינת ישראל. במילים אחרות, יד ימין של ממשלת ישראל לא יודעת מה עושה יד שמאל.

על ממשלת ישראל להכריז מיידית כי היא משעה כל שיתוף פעולה בינה לבין ארגוני הקרן החדשה, וכן להזהיר את כל תורמיה של הקרן כי קרן זו רעה לישראל, ואין היא בשום מקרה תחליף לג'וינט. כך גם אנשים טובים התורמים לקרן מתוך רצון לפעול נגד אלימות בחברה הישראלית, לא יופתעו לגלות כי הכסף שלהם מבטא תמיכה בחמאס. זאת ועוד, בכך גם תתרום המדינה להסרת המסכה הציונית של הקרן, אשר מתהדרת בשם ציוני לעילא ולעילא, אך למעשיה מסיתה נגד מדינת ישראל.     

 

 

להציב אלטרנטיבה לקרן

נחי אייל/ מנכ"ל הפורום המשפטי ויו"ר ההנהלה של הקרן לעצמאות ישראל

מן המפורסמות כי שיטות המאפיונרים לקבלת לגיטימציה ולהלבנת כספים עברו דרך מוסדות וקרנות צדקה. הקרן לישראל חדשה, כמו שגילה העיתונאי הוותיק דוד בדין במחקרו מלפני שנים, היא הגורם המרכזי הפועל בפרהסיה הישראלית לקעקוע ישראל כמדינה יהודית. הקרן פועלת למען ה'פתרון' של שתי מדינות. אולם לא לשני עמים, אלא האחת לערבים והשנייה למדינת כל אזרחיה. על כן ברור כי מי שנהנה מכספי הקרן באופן ישיר או באמצעות 'שתי"ל' (הזרוע הביצועית שלה) מספק לקרן את הכסות הצדקנית שלה היא זקוקה, ומאפשר לה להמשיך ולהפעיל את כוחותיה ההרסניים לדמותה של ישראל. אני מכיר רבים וטובים שתרומתם לקרן מתבססת על הפעילות החיובית שהיא מקיימת, ואינם מודעים לשימוש הציני בכספם, שמגיע לארגונים הפועלים נגד האינטרס הלאומי והיהודי של ישראל.

כמו במקרים רבים, גם כאן נכון לנקוט בדרך של סור מרע ועשה טוב. מובן שיש להימנע מנתינת לגיטימציה וקבלת כספים מהקרן ושלוחותיה. יש להיאבק בקרן בכל הכוח ולהסיר את מסווה הצביעות מעל פניה כמו שעשו אנשי 'אם תרצו'. אולם כדי לתת מענה לצרכים של הגופים הזקוקים לסיוע כספי לפעילות חיובית, יש לעשות טוב. לצורך כך הוקמה קרן אלטרנטיבית ציונית ויהודית. הקרן הציונית החדשה ששמה הזמני הוא 'הקרן לעצמאות ישראל', פועלת בנשיאות חתן פרס נובל ישראל אומן. יו"ר הדירקטוריון שלה הוא השופט בדימוס אורי שטרוזמן ובין חבריה נמנים פרופ' אלי פולק, האלוף במיל' עמידרור, ד"ר מור אלטשולר, גב' דפנה נתניהו וחברים נוספים. הקרן תפעל בזמן הקרוב להציב אלטרנטיבה ראויה לפעילות הקרן לישראל חדשה. עצם העלאת השאלה חשובה, אולם אסור להסתפק רק בקיטורים ובחוות דעת, אלא יש להציב אלטרנטיבות שייתנו מענה לצרכים של המאבק על דמותה היהודית של ישראל.

 

 

לתקצב עמותות ראויות בלבד

עו"ד בתיה כהנא דרור / מנכ"לית ארגון 'מבוי סתום'

מדינת ישראל על 62 שנותיה יושבת על פרשת דרכים תרבותית ולא אחת מתלבטת בשאלת זהותה. היומרה לחיות כאן תחת הכותרת של מדינה יהודית ודמוקרטית אינה פשוטה כלל ועיקר. נושאים כמו זהות יהודית, גיור, מעמד האישה ונישואים אזרחים שבים ומאתגרים את השיח הישראלי.

אני מאמינה שהטמעתם של ערכים דמוקרטיים כמו שוויון, זכויות אדם וזכויות נשים בחברה היהודית ובממסד הדתי היא שתאפשר את החיים בשלום בין מדינה יהודית לדמוקרטית, ותשמש ערובה להמשך קיומנו כאן כמדינה יהודית מודרנית, מבלי שנזדקק להחליט בין הדת למדינה ובין היהודית לדמוקרטית.

ככל שיצטמצם הפער בין תפישת מעמדה הנחות של האישה במערכת הדתית לבין הערכים הדמוקרטיים והליברליים של המדינה, כך תתרחב האפשרות לחבר את הציבור על כל גווניו אל מדינת ישראל כמדינה יהודית. ככל שמוסדות כמו בתי הדין הרבניים יטמיעו תהליכי שינוי, הם עצמם יהוו חלק ממאפייניה היהודיים של המדינה.

לקרן החדשה לישראל יש תפקיד חשוב בקידום וחיזוק מגמה זו באמצעות תמיכתה בארגונים העוסקים בשאלות הללו, כמו 'מבוי סתום' העוסק גם בשאלת מעמדן של הנשים בכניסתן וביציאתן מן הנישואים היהודים.

עם זאת, אני מאמינה כי סערת גולדסטון היא הזדמנות מצוינת בעבור הקרן לבחון מחדש את גבולות התמיכה שלה בארגונים שבמסווה של שיח זכויות אדם יוצרים דה-לגיטימציה למדינת ישראל כמדינה יהודית ואף חותרים להקמת מדינת 'כל אזרחיה' שמשמעה שלילת הציונות. מתוך הנחה כי לא זו כוונת הקרן, אלא תוצאה נלוות שאינה רצויה אף בעיני הקרן, אני חושבת שניתן ורצוי להשתמש בכספי הקרן למטרות ראויות למען חיזוקה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ולמען חיזוק הדמוקרטיה הישראלית.