בשבע 380: השב"כ מפעיל תג מחיר משלו

נריה אופן מיצהר, שקיבל לאחרונה בפעם השישית צו הרחקה קשוח במיוחד, אומר כי מדובר בנקמה על עצה שנתן לחבר שאוים על ידי השב"כ.

חגית רוטנברג , כ"ז בשבט תש"ע

 

 העובדה שאשתו של אופן עומדת לפני לידה לא הרתיעה את אנשי השב"כ ואת אלוף פיקוד המרכז מלהוציא את צו ההרחקה. כרגיל, הצו ניתן ללא הנמקות מפורטות, תוך הסתמכות על מידע חסוי

 אלעד מאיר: "הם אמרו לאבא שלי שאני מעורב בכל מיני עניינים, ושאם לא אחדל הם יפעלו נגדי מיידית וביד קשה. בין השאר הם אמרו לאבא שלי שזה יכול לפגוע גם בפרנסה שלו"

 אברך מישיבה בבת-ים: "הם חקרו אותי למרות שלא נשקפת ממני שום סכנת חיים. הם רק האשימו אותי בחברות בתנועת 'נוער למען א"י', שעסקה אז בהקמת יישובים חדשים. הם איימו שאם לא אחדל מהפעילות הזו, הם יטפלו בי בשיטות שלהם"

רק לפני שבוע דיווחנו בהרחבה על מעללי המחלקה היהודית בשב"כ במהלך מעצרו של הרב יצחק שפירא - התנהלות שזכתה לביקורת לא רק מצד מגוון רבני הציונות הדתית, אלא גם מצידם של השר לביטחון פנים ושופטי הערכאות השונות. דיווחים מהשטח מעלים כי המחלקה ממשיכה בימים אלו בפעילות אינטנסיבית. גורמים בהתיישבות המעורבים בעניין מעריכים כי מדובר בתגובה היסטרית לנוכח התגברות פעילות המחאה מחד, ובהכנת הקרקע לגירוש הכולל מיו"ש מאידך.

 

 צו הרחקה בהול

נריה אופן, תושב יצהר ואב לשישה, כבר מכיר היטב ומקרוב את הנוהל הדרקוני של צווי הרחקה מינהליים למשך חודשים ארוכים. בשבוע שעבר קיבל אופן בפעם השישית צו הרחקה מיו"ש. על פי הצו, במהלך שלושת החודשים הבאים יוכל אופן לשהות רק בתחומי היישוב שדמות מחולה שבבקעה, או בתוך תחומי הקו הירוק. גם העובדה שאשתו עומדת לפני לידה לא הרתיעה את אנשי השב"כ ואת אלוף פיקוד המרכז מלהוציא את צו ההרחקה. כרגיל, הצו ניתן ללא הנמקות מפורטות, תוך הסתמכות על מידע חסוי שלמקבל הצו או עורך הדין שלו לא ניתנה הזדמנות להתמודד איתו.

אופן, מיוזמי ומארגני סיבובי השערים שנערכים סביב הר הבית בראשי חודשים, מעיד על עצמו כי בתקופה האחרונה התרחק מכל פעילות שעלולה להיחשד כחתרנות, אלימות או כל פעולה בלתי חוקית אחרת. ההסבר היחיד שהוא מעלה בדעתו לצו המיידי שקיבל הוא שיחה שקיים לאחרונה עם אלעד מאיר, תושב חרשה שבבנימין.

מאיר, שבני משפחתו קיבלו איומים טלפוניים מהשב"כ במטרה לגרום לו להפסיק את פעילותו בענייני א"י, ביקש להתייעץ עם אופן בנוגע להמשך צעדיו. אופן שמע את הסיפור, ואמר כי לדעתו התגובה צריכה להיות מעין 'תגובת ראי': "אם הם מבקשים להשתמש במשפחה שלך, אתה גם יכול להגיע ליישוב בו מתגורר ראש המחלקה היהודית, ובין מנחה למעריב לספר למתפללי בית הכנסת שלו כיצד פוגע בך חברם לספסל". מסתבר שהרעיון הזה הכניס ללחץ גורמים בשב"כ. זמן קצר לאחר אותה שיחה, הגיע צו ההרחקה לאופן.

הצו שנמסר לאופן היה הפעם בהול במיוחד, ותוקפו החל בתום 48 שעות בלבד מרגע מסירתו. בנוסף, התחום היחיד בו הורשה  אופן לשהות ביו"ש היה הפעם מרוחק במיוחד - שדמות מחולה כאמור, ולא מעלה אדומים או אריאל. אופן אומר בתגובה כי התנהלות השב"כ מעידה על היסטריה ואיבוד עשתונות. "לאחרונה הייתי במעגל מרוחק מאוד מכל פעילות שיכולה לעניין את המחלקה היהודית בשב"כ. הבהילות שלהם מוכיחה את הלחץ מהחשיפה, מההפגנות מול הבית. אני חושב שצריך לחשוף ככל האפשר את האיומים שהם ניסו להפעיל על משפחתו של אלעד, כי לא יעלה על הדעת שבחסות החוק והחשאיות הם ישתמשו בבני משפחה. זו שחיתות שלא ניתן לה לעבור".    

 אתה אחראי לגיזרה

אלעד מאיר עצמו, איש חינוך וכאמור תושב חרשה שבגוש דולב-טלמונים, פועל גם הוא נמרצות במאבק למען חיזוק ההתיישבות ביו"ש. את 'רון' מהשב"כ הוא פגש לפני כמה חודשים בדרך לא אלגנטית במיוחד. מאיר היה על טרמפ בדרכו לעבודה, כאשר רכב בילוש עצר את הנהג עימו נסע, והוא עצמו הורד מהרכב ונלקח לרכבם של אנשי הבילוש. בתחנת המשטרה פגש את 'רון', שהודיע לו: "אני מכיר אותך לא מהיום. אני רואה בך אחראי להתחממות הגיזרה שלכם, ומבחינתי מהיום והלאה כל מה שקורה באזור שלך - אתה אחראי עליו". מאיר מסביר כי באותו יום התבצע פינוי של קרוון מהיישוב נריה שבגוש דולב, ולטענתו של 'רון' התבצעה פעילות של השחתת כלי רכב של ערבים בתגובה לפינוי. "אני בכלל לא הייתי באזור אז" אומר מאיר "אבל הוא אמר שאני יכול לשלוט על האירועים מרחוק". מאיר מעריך כי בשב"כ חוששים במיוחד מפעולות מסוג זה - "מבחינתם זה מוביל להסלמה ולפיקוח נפש". גם תושבים אחרים באזור נריה קיבלו פניות מהשב"כ בעקבות פעילויות אלו, אומר מאיר.

כמה חודשים של שקט עברו מאז אותו מעצר פתע, עד שלאחרונה התקבל טלפון מהשב"כ בבית הוריו של מאיר. "הם אמרו לאבא שלי שאני מעורב בכל מיני עניינים, ושאם לא אחדל הם יפעלו נגדי מיידית וביד קשה. בין השאר הם אמרו לאבא שלי שזה יכול לפגוע גם בפרנסה שלו", מספר מאיר. הצעד החריג של איומים על בני משפחה נמשך לאחר שבוע וחצי, כאשר רעייתו של מאיר קיבלה שיחת טלפון ברוח דומה. "זה היה אותו רון מהשב"כ. הוא אמר לאשתי שקיבלתי מספיק מסרים ושלא נשמעתי אליהם. הוא הודיע שאם לא אפסיק - הם יפעלו נגדי באגרסיביות".

מאיר מדגיש כי אינו מעורב בשום פעילות בלתי חוקית, אולם לדבריו הרדיפה שהוא חווה מצד השב"כ מעידה כי "הם מנסים לדכא כל פעילות נגד הפשעים שמדינת ישראל מבצעת בהתיישבות - ההקפאה, הפקחים ועוד. זה לא יעזור להם. אותנו מדריכה התורה, ולכן נפעל בכל הדרכים החוקיות בכל העוצמה נגד החלטות אלו. שלטון בעל רפיסות ונמיכות קומה מפחד מאיתנו - אנשים עם רוח איתנה של תורה וגאווה לאומית". מאיר מזהיר עוד כי פעילותו זו של השב"כ מעידה גם על תהליך מתוכנן והכשרת הקרקע לגירוש יהודים נוסף: "הדבר הזה צריך להיות תמרור אזהרה לציבור שלנו שההקפאה אינה תהליך זמני, אלא הכנה לגירוש יהודים מסודר. כדאי שנתעורר ונבין את זה".

אביו של אלעד מאיר, שקיבל את אותה שיחת טלפון, מציג בשיחה עם 'בשבע' עמדה מורכבת בפרשה. אפרים מאיר, תושב בית אל, עוסק בתחומים שונים הקשורים למדינת ישראל, ובמקביל גם שותף לשיחות עם מערכת הביטחון שמטרתן הנמכת הלהבות מול ציבור המתיישבים. למרות הקשרים הטובים שיש לו עם אנשים במערכת הביטחון, מאיר כלל אינו מרוצה מההתנהלות נגד המגזר היהודי: "עודף המוטיבציה לטיפול במגזר היהודי הפך את המערכת כולה למערכת מחנכת, כי אנחנו הרי לא מחונכים וצריך להגיד לנו תעשו כך או אחרת. הדבר הזה הוא מעבר לתפקידה של המערכת בהגנה על שלטון החוק".

מאיר מבקש להדגיש שהשיחה הטלפונית שקיבל כללה בעיקר איום ואזהרה ביחס לפעילות של בנו, ופחות בנוגע למקור התעסוקה שלו. כעסו מופנה בעיקר למעצר הפתע של בנו לפני כמה חודשים, שנעשה לדבריו בדרך לא ראויה.               

מאיר היה רוצה לראות המשך שיתוף פעולה בין ציבור חובשי הכיפות והשב"כ בתחום ההגנה על העם היהודי, ולא עימותים שנובעים מגישה חינוכית מיותרת מצד השב"כ על המתיישבים מחד, וחרמות ונידויים על אנשי שב"כ דתיים מאידך. "התעסקות היתר של המחלקה היהודית בתושבי יו"ש ותומכיהם יצרה חשיפה מיותרת של דרכי הפעולה של השב"כ, והחשיפה הזו מסכנת את עתידנו. לכן התעסקות היתר שלהם בציבור הדתי היא תקלה חמורה".

 

 גם בת-ים על המפה

דומה כי לאחרונה מכוונים החיצים דווקא כלפי עולם התורה הציוני-דתי. מאבקו של הממסד הביטחוני בחוגי הימין החל בישיבות ההסדר וברב אליעזר מלמד, עבר לישיבת 'עוד יוסף חי' ביצהר, וחדר לאחרונה גם אל תחומי הקו הירוק. היעד הפעם הם תלמידי ישיבת 'אורות התורה' בבת ים, בראשות הרב דוד חי הכהן. שניים מתלמידי הישיבה, שככל הנראה אינם היחידים שם שזכו למפגשים עם נציגי המחלקה היהודית, ניאותו לחשוף השבוע את סיפור המפגשים המפוקפקים שחוו.

בן מלכה, תושב בת ים ותלמיד הישיבה, מעיד כי הוא בחור נורמטיבי, ללא עבר פלילי או אלים, ועם זאת פעיל בענייני א"י, כמו רבים אחרים. ביום רביעי שעבר קיבל שיחת טלפון. מעברו השני של הקו הזדהה הדובר כקצין מודיעין במשטרת בת ים, המבקש לזמנו לשיחה בתחנה. מלכה היסס, ולאחר התייעצות עם רבו ביקש מאמו לברר עם הקצין את מטרת המפגש. על אף התשובה הסתמית שקיבלה, החליט מלכה להתייחס לעניין בתמימות והגיע לתחנה במועד שנקבע.

קצין המודיעין קיבל את פניו, אך תוך זמן קצר מצא מלכה את עצמו לבד בחדר עם דמות אחרת, שהזדהתה בשם "רוני ממשרד ראש הממשלה". הלה נעל את הדלת, הוציא כיבוד קל, ושטח את בקשתו בפני מלכה: "אני צריך שתעזור לי. המדינה לא תשרוד פגיעה נוספת בנפש", פתח. בשעתיים הבאות גולל באוזני מלכה כרוניקה של 'טרור יהודי' - יגאל עמיר, ברוך גולדשטיין, ג'ק טייטל ועוד, על מנת להמחיש את "המצב המסוכן" בו נתונה מדינת ישראל. "המדינה לא תוכל לעמוד ברצח נוסף שכזה", חזר והדגיש רוני, "אני צריך שתעזור לנו לעלות על הדפוס של הקיצוני הבא שילחץ על ההדק".

מלכה לא הבין תחילה מדוע ראו בו כתובת לשאלות הללו. הוסבר לו כי פרטיו רשומים במערכת כתוצאה ממעורבותו בהפגנה של חבורת צעירים נגד ההקפאה ביו"ש, שהתקיימה בבת-ים. לגופה של שאלה, השיב מלכה לרוני בתמימות כי אם הוא מחפש רוצחים, הוא לא ימצא אותם בציבור הדתי האמון על הדיבר 'לא תרצח'. השיחה בין השניים המשיכה להתגלגל, ובסופה הודיע רוני למלכה כי הוא "יתוגמל טוב" על שיתוף הפעולה, והוציא שטר של מאה שקלים "לנסיעות, לפעם הזו ולפעם הבאה", רמז. הוא גם הודיע שיתקשר שוב, אך חייב את מלכה שלא לגלות על המפגש ותוכנו לאף אחד מחבריו בישיבה.

מלכה חזר לישיבה, אבל משהו במפגש הזה הטריד אותו. שיחה עם רבו הולידה את ההבנה כי מדובר בניסיון של המחלקה לגייסו כמשתף פעולה, ועל כן עליו לנפץ במהירות האפשרית את מעטה החשאיות סביב המפגש ולדווח על הפרשה לכמה שיותר אנשים. טלפון נוסף שקיבל השבוע מאדם שהזדהה בשם 'מני', לא נענה על ידו כלל. "אם יתקשרו אליי שוב, אומר שאני לא רוצה שום קשר", אומר מלכה. "הבנתי שניסו ליצור קשר עם עוד חבר'ה מהישיבה. יש פה הרבה דמויות פעילות בענייני א"י, אולי זה מרתיע אותם", הוא מנסה להבין את מניעי השב"כ.

אנחנו לא מפחדים

ר', אברך מבוגר יותר הלומד באותה ישיבה ומתגורר באזור בנימין, מציג עמדה נחרצת יותר באשר למוטיבציה של אנשי המחלקה היהודית. לפני כחודש קיבל גם הוא שיחת טלפון מאדם שהציג את עצמו בשם "רון מהשב"כ". כשהוסבר לו כי הוא מוזמן לשיחה במשטרת מודיעין, ניתק את השיחה מיידית. ניסיונות התקשרות נוספים של 'רון' עם ר' עלו בתוהו. ר' כבר פגש באנשי השב"כ לפני כשנתיים, כשזומן למשטרת בת-ים. "הם חקרו אותי שם, למרות שלא נשקפת ממני שום סכנת חיים. הם רק האשימו אותי בחברות בתנועת 'נוער למען א"י', שעסקה אז בהקמת יישובים חדשים. הם איימו שאם לא אחדל מהפעילות הזו, הם יטפלו בי בשיטות שלהם".

גם לר' עבר נקי מאלימות ועבירות פליליות. למה בכל זאת אתה חושב שהחליטו בשב"כ לראות בך כתובת? אני שואלת. "אני עובד בענייני א"י, בצורה חוקית ואמיתית, ללא פחד. על פניו, הם רוצים לנסות להפחיד. אולי הם רוצים גם לנסות למוסס את המהלך שיוצא מבית המדרש שלנו, של האמירה 'התורה מעל הכל'. אנחנו רוצים פה שלטון של תורה בכל התחומים, והמאבק של הממשלה הוא לא ביישובים אלא בציבור שלם שרוצה את התורה בהנהגת עם ישראל. הם רוצים לעצור את זה על ידי פגיעה בישיבות וברבנים".

הפניות מהשב"כ מרתיעות אותך? גורמות להוריד פרופיל בפעילות?

"אנחנו לא מפחדים, יש לנו תורה ונלך איתה עד הסוף. למרות שזה מזכיר לי סיפורים ממשטרים אפלים, והנה זה קורה גם במדינת ישראל. מעניין לציין שאת שיחת הטלפון מהשב"כ קיבלתי בדיוק כשעמדנו לצאת לישיבות ולגייס אנשים לכנס רבנים שארגנו בישיבה, שבמרכזו העמדת התורה בראש, מעל כל עניין אחר במדינה. זה רק מוכיח את רצונם למסמס כל דבר שקשור לאמירה החדה הזו, בדומה לניסיון לפגוע ברב איציק שפירא, שגם לו יש אותה אמירה".

פניית 'בשבע' לשב"כ לגבי נסיבות הוצאת הצו לנריה אופן,וההגבלות המחמירות שבו, נענתה בכך שהצו הוצא "על רקע מעורבותו העדכנית בהובלה וביצוע של פעילות חתרנית, אלימה ובלתי חוקית, המקיימת סיכון של ממש לשלום הציבור ולביטחון האזור. אין קשר בין הוצאת הצו שנמסר לנריה אופן לבין טענותיו המוצגות לעיל".

בנוגע לשיחות האיומים עם בני משפחתו של אלעד מאיר נמסר: "במהלך החודש האחרון אכן התקיימו מספר שיחות עם בני משפחתו של אלעד מאיר, שיחות אשר לא כללו איומים כפי שנטען בפנייתכם. אין אנו נוהגים להתייחס לתוכן ומהות השיחות".