בשבע 380: עילוי נשמה

תיכוניסטים חילונים, חרדים, ובעיקר בני ובנות נוער מן המגזר הדתי, מספרים על מהפכה רוחנית של ממש שחוללו בהם חוברות 'בשביל הנשמה' שהגיעו לידיהם.

עדי (דוד) אהרון , כ"ז בשבט תש"ע

בס"ד

"אני זוכר איך כשהוצאנו את החוברת הראשונה, שהוקדשה לרועי אהרון רוט, הבאתי אותה להורים של רועי ואמא שלו היתה עם עיניים נוצצות. הם קראו והתרגשו ואמרו ש'זה ממש הוא'. זו ממש תמונה שחרותה בזכרוני. זה היה מדהים לראות משפחה שכולה עם כזו שמחה על הפנים, וזה מבחינתי כבר שווה הכל"

"לא אאריך במילים כי אין בפי אותן", כתבה להם נערה אחת, בצירוף כספי המעשרות שלה, "אין לי מילים לתאר איזו מהפכה עשו החוברות הקדושות האלו. מאז שהתחלתי ללמוד אותן בקביעות מאז חודש אלול תשס"ח – השתניתי, למדתי להכיר את עצמי ואת הנשמה הפנימית שבי. הצלחתי לעלות מתוך כל הטומאה שבה שהיתי, למקום הרבה יותר טהור, עמוק ואמיתי"

 

לא מזמן פירסם נער צעיר מודעה באחד מעלוני השבת, ובה הוא מבקש את עזרת הקוראים במציאת חוברת 'בשביל הנשמה' של חודש חשוון שאיבד באיזור תל אביב. מי שנתקל במודעה ולא הכיר עדיין את סט החוברות הפופולארי, בוודאי חשב כי מדובר בפריט יקר ערך מבחינה כלכלית. אחרים בטח תהו על מה המהומה הגדולה שמצריכה פרסום רבתי. רק מי שנפלה לידיו פעם החוברת הקטנה והצבעונית (ולידיי נפלו שתיים בשנה האחרונה), הבין ללב הנער, שהחוברת יקרה ללבו על אף שקנה אותה במספר שקלים בודדים.

זה כבר שנה וחצי, כחצי שנה לאחר הפיגוע הרצחני בישיבת 'מרכז הרב', שתלמידי הישיבה מוציאים מדי חודש בחודשו, "תמידים כסדרן" כלשונם, חוברות במהדורת כיס ללימוד יומי, שהפכו ל"טרנד רוחני" שהולך ותופס תאוצה בקרב הציבור הדתי לאומי, ולאט ובזהירות אף מחוצה לו. את החוברות החלו להוציא מספר תלמידים מיוזמתם הפרטית, באופן עצמאי וללא מקורות מימון, בעקבות הפיגוע הרצחני שקטל שמונה מחבריהם, השבוע לפני שנתיים.

 

 להמשיך בדרכם

"אחרי הפיגוע חשתי, אני ועוד חברים רבים מהישיבה, רצון להמשיך אותם. המחבל אמנם הרג את אותם שמונה אבל הוא לא הפסיק את החיים שלהם, שממשיכים דרכנו", מספר צ'יקו שטרנברג (21), הוגה הרעיון, שנריה כהן הי"ד, אחד משמונת ההרוגים, היה חניך שלו בתנועת הנוער. "התעורר בי הרצון שמהפיגוע לא רק שלא ניחלש, אלא להיפך, נצא מחוזקים. התלבטתי רבות כיצד להנציח אותם, ולבסוף חשבתי שללמוד ממידותיהם והליכותיהם תהיה הנצחה אמיתית ומתמשכת", מסביר שטרנברג כיצד נולד הרעיון.  

הוא אסף סביבו כמה חברים ויחד הם החלו במשימה. לחוברת הם קראו בשם 'בשביל הנשמה', שמרמז על אותם השמונה ונשמתם המיוחדת. לכל חבר, הם החליטו, יקדישו חוברת שתעסוק במידה המיוחדת לו. "אנחנו בקשר עם המשפחות והולכים איתן יד ביד. המשפחה קובעת באיזה נושא יונצח בנה, וההורים גם כותבים באותה החוברת", מספר ליאור לביא (27), שיחד עם לירן עוקשי (27) כותב  את פרק "הדברים שבלב", בו הם עוסקים בשאלות באמונה.

את החוברת הראשונה, שעוסקת בנושא התפילה, הם בחרו להקדיש לרועי אהרון רוט הי"ד, בשל תפילותיו המיוחדות. לצ'יקו זכורה במיוחד תפילת ערבית אחת בנוכחותו: "אני מנסה להתרכז בתפילה, כשלפתע אני שומע את רועי בוכה לידי, וזה בסתם תפילת ערבית... לאחר הפיגוע שאלתי את עצמי איך גם אני אתפלל כך, כיצד נגרום לתפילה זו להיות נחלת הכלל?".

"דורון מהרטה למשל, היה אמור לגדול ולהיות רב של קהילה. כדי להנציח אותו חשבנו איך נוכל לחבר נוער אתיופי לישיבות ולהצמיח עוד מאה רבני קהילה כמוהו", ממשיך צ'יקו, ומספר כי בחג הסיגד בשנה החולפת קנתה מהם העדה האתיופית כמות גדולה של חוברות וחילקה לחוגגים. "כמה ימים אחר כך ראיתי שומר אתיופי לא דתי יושב וקורא את החוברת בעיון. הוא אמר לי בהתרגשות: זה מדהים. אתה יודע מי כתב את זה? אני מאוד קשור לזה".

מסתבר שלא רק הוא התחבר לאותן חוברות. ביותר ממאה מוסדות לימוד, ביניהם אולפנות, ישיבות תיכוניות ותיכונים דתיים, קונים את החוברות במרוכז ולומדים אותן כחלק משיעור פרונטלי. בני נוער רבים קונים אותן באופן עצמאי ולומדים בהן מדי יום, בזמנם הפרטי. גם מבוגרים רבים לומדים אותן כמו 'דף יומי'. לא מזמן נכנס גם חרדי ירושלמי לישיבה ורכש לעצמו סט חוברות. "אתמול קיבלתי שיחת טלפון ממנהלת בית ספר בארגנטינה, שהזמינה מאיתנו את החוברות", מגלה דוד גלילי (24), עורך החוברת. "כמו שיש דף יומי בגמרא, החוברת מציעה דף יומי באמונה".

"בחודש האחרון התברר לנו שזה מעסיק גם חילונים. קיבלנו מייל מבחורה חילונית שגומעת בשקיקה את החוברות", מוסיף ליאור, ומספר על בחור מישל"צ שבאמצע טיול לצפון פגש בטרמפיאדה חבר'ה תיכוניסטים עם גופיות, ומיד שלף מהתיק שלו חוברת כדי להציע להם. "יש לנו כבר", אמרו, ולהפתעתו, כל אחד מהנערים שלף מהתיק שלו חוברת כזו והראה לו.

החברים מספרים כי בני הנוער מאוד אוהבים את החוברות, ובכל חודש הם מצליחים למכור בסביבות 8000 עותקים. "חוברת 'הצנע לכת', למשל, שעסקה בנושא צניעות ויצאה בחופש הגדול, מכרה מספר שיא של יותר מ-9000 חוברות. זה היה הנושא הנכון בזמן הנכון", מסביר ליאור.

 

"עליתי אל מקום טהור יותר"

"גם חרדים צריכים ללמוד אותה", אמר על החוברת הרב שמחה קוק, ו"צריך לתרגם לאנגלית ולהפיץ גם בחו"ל", התבטא אודותיה הרב יעקב שפירא, ראש הישיבה. "גם הרב אלישע אבינר, שאחראי על הייעוץ והליווי החינוכי לחוברת, רואה בה משהו חשוב, בעיקר כיוון שעד היום לא היתה כתיבה ייחודית לנוער, וזה ממש לימוד לנוער", מספרים היוצרים, "הרב זאב קרוב ביקש שנמשיך עם נושא התפילה, כיוון שחבר'ה אצלו בישיבה לומדים רק את זה. גם הרב רן שריד מרשת חנויות 'דברי שיר', מספר לנו שהחוברת נמכרת בטירוף, ובני נוער מתים על זה. יש אפילו רב מאוד ידוע, שעוסק בקירוב לבבות, שסיפר לנו שהחוברת הזו פשוט הצילה את הבת שלו".

עיון בקלסר של החברים, ובמצגת שהכינו במטרה להשיג מימון ("הקושי היחיד שלנו הוא התקציב שאין לנו"), מלמד על בני נוער רבים שהתחזקו בעקבות הלימוד בחוברות הכיס. "לא אאריך במילים כי אין בפי אותן", כתבה להם נערה אחת, בצירוף כספי המעשרות שלה, "אין לי מילים לתאר איזו מהפכה עשו החוברות הקדושות האלו. מאז שהתחלתי ללמוד אותן בקביעות מאז חודש אלול תשס"ח – השתניתי, למדתי להכיר את עצמי ואת הנשמה הפנימית שבי. הצלחתי לעלות מתוך כל הטומאה שבה שהיתי, למקום הרבה יותר טהור, עמוק ואמיתי. החלטתי להעביר לכם את כספי המעשרות שלי כדי שתוכלו להמשיך במפעל החשוב הזה. ומעבר להנצחת שמונת הקדושים, שתוכלו להגיע אל עוד אנשים שהיו במצבי ולזקוף לזכותכם את חזרתם הפנימית ליהדות".

"איזה יופי! כל הישיבה לומדת את זה, וכשמגיעה 'שבת מברכים' כבר העיניים נשואות אל החוברת הבאה. תמשיכו - סכנת התמכרות", כתב נער אחר.

החוברת באמת נותנת מענה למה ששיעור אמונה בבית הספר לא נותן?

החברים מסבירים כי השיעורים הפרונטאליים הרגילים פחות אפקטיביים, וליאור מוסיף: "אשת חינוך ידועה אמרה לי לא מזמן שהחוברת עוסקת באותם הנושאים שהיא מדברת עליהם בכיתה, אבל את החוברת הם זוכרים ואת השיעור לא".

צ'יקו: "היום שיעורי מחשבת ישראל הם פשוט פיספוס. כל מה שאני לומד עכשיו בישיבה אני רוצה להעביר לבני הנוער, כי כשהם ייפגשו עם הדברים כמו שאני נפגשתי איתם, אחרי התיכון, הם ייהפכו גם כן לבן אדם אחר".

 

 5 דקות כל יום

מה סוד הקסם של החוברות שלכם, שבני נוער קונים אותן מכספם?

דוד: "הרבה פעמים בני נוער מחפשים אמירה עמוקה בנושא מסויים, לא מאמר קצר וזהו. בחוברת יש חודש שלם של לימוד, ויש גם מקורות. מצד אחד מפשטים את הנושא, ומצד שני לא פוגעים בעומק שלו. אנחנו מאמינים שמה שעובר היום לנוער צריך להיות לא רק בשכל אלא גם ברגש. לכן אנחנו לא מדברים על רעיונות בצורה מופשטת אלא בצורה שקרובה ללב, בגובה העיניים, ונותנים גם הרבה עצות ליישום".

ליאור: "זה גם לא לעוס. כל שבוע עוסקים באספקט אחר של הנושא. הנושאים הם עמוקים והשפה פשוטה, שכל אחד יכול להבין. החידוש הוא שאנו מגלים יותר ויותר שזה לא מעסיק רק בני נוער. ידוע לנו על בנות 25 שעושות לימוד משותף בחברותא בחוברת. זה ברור שיש פה משהו שהיה חסר בעולם. זה לא משהו ממוחזר".

צ'יקו: "אני זוכר שכשדיברתי עם הרב אלישע אבינר על הרעיון, הוא אמר לי שיש הרבה ספרים מדהימים ששוכבים במחסן ומעלים אבק. אם אין סיעתא דשמיא שום דבר לא זז. אז קודם כל - יש סיעתא דשמיא. נתקלנו בהרבה בעיות, ועל אף כל הקשיים אפשר לראות איך בסוף הכל מסתדר.

"בהתחלה חשבנו מה יוכל למשוך את הנוער, פשוט חשבנו על מה שהיינו רוצים אנחנו לראות בספר לימוד כלשהו שמעולם לא היה לנו... אחד מהדברים השוליים ביותר אך גם החשוב שבהם הוא עיצוב החוברת. גם סגנון כתיבה - השפה בה מדברת החוברת אל הנוער שונה לגמרי משאר הספרים שנכתבים. היא לא כתובה בשפה של אוניברסיטה ולא ב'קוקית', היא כתובה בשפה שלנו – בגובה העיניים. סבבה ללמוד בחוברת כזו, הקריאה זורמת ומובנת.

"דבר נוסף שמאוד תורם להצלחה בלימוד עצמו זה הסדר והחלוקה שיש בחוברת. הלימוד הוא יומי, דבר שמצד אחד גורם שיהיה הרבה יותר קל ללמוד – אני לא צריך לקרוא עכשיו מאמר שלם של שבעה עשר עמודים, אלא סה"כ ללמוד חמש דקות. מצד שני, זה תורם לכך שהלימוד יהיה קבוע - זה לא שהיום אני לומד, מחר לא ומחרתיים למה לא, יש רצף בכל ימות השבוע כולל שבת. כל יום גם מחולק לקטעים שכל אחד מהם עוסק במשהו אחר - שזה יוצר קצת איוורור וגיוון, וגם כל אחד יוכל להתחבר לסגנון שלו.

"אבל אני חושב שמעל הכל - מה שהכי מושך את הנוער אל החוברת הוא שיש שם הרבה תשובות עמוקות לשאלות שלהם באמונה. לא נראה לי שאדם היה קורא חוברת יום אחרי יום רק בגלל שהיא מעוצבת יפה וכתובה בצורה מעניינת", הוא אומר ומוסיף כי "אחרי הפיגוע הרבה חבר'ה חשו צורך לעשות משהו לזכר ההרוגים, והחוברת איפשרה להם להנציח אותם בצורה היפה ביותר. ואם אני חוזר לסיעתא דשמיא שהזכרתי בהתחלה – אולי באמת כל הסיעתא דשמיא זה בזכות ההרוגים ובזכות השמחה הגדולה ומעט הנחמה שהמשפחות חשו בגלל החוברת".

איך באמת מגיבות משפחות ההרוגים לפרויקט הזה?

צ'יקו: "אני זוכר איך כשהוצאנו את החוברת הראשונה, שהוקדשה לרועי אהרון רוט, הבאתי אותה להורים של רועי ואמא שלו היתה עם עיניים נוצצות. הם קראו והתרגשו ואמרו ש'זה ממש הוא'. זו ממש תמונה שחרותה בזכרוני. זה היה מדהים לראות משפחה שכולה עם כזו שמחה על הפנים, וזה מבחינתי כבר שווה הכל".