בשבע 380: מיקרוסקופ

ע.גרסיאל, ח.לוז, י.מידד , כ"ז בשבט תש"ע

 

ביקורת הנקרא

"עשינו טבלאות בעד ונגד וכאלה" (הארץ)

גיא פינס מסביר כיצד הגיעו הוא ואשתו להחלטה שהם רוצים להביא ילדים לעולם. טוב שלא הטילו מטבע

 

"אם יש טעות אחת מרכזית שלי, היא נוגעת לבחירת אנשים. טעיתי בבחירת אנשים" (דן חלוץ, ידיעות אחרונות)

עם תירוצים מתחכמים כאלה, חלוץ כבר בשל לפוליטיקה

 

"זה יישמע אולי מוזר, אבל הם אנשים נורא נחמדים" (ישראל היום)

רם אורן, שכתב ספר על משפחות הפשע, מפרגן לראשיהן. נו, מה רציתם? הם הרי יודעים איפה הוא גר

 

שליח פיצה הוכה בפניו (בידי שוטר) - וזוכה מתקיפת שוטר (ווינט)

עכשיו אנחנו יודעים מה צריך לעשות כדי לא לחטוף הרשעה על תקיפת שוטר

 

 

לפרוש או לא לפרוש / עדי גרסיאל

לפני כשבועיים עזבה העיתונאית יפעת ארליך את אולפן מועצת החכמים בערוץ 10 לאחר שמאסה בהתנפלות של חברי הפאנל עליה כנציגת הימין. ארליך, כבר נכתב כאן בעבר, מתמודדת עם אתגר בלתי אפשרי: ייצוג הציבור הדתי והלאומי מול חמישה(!) חברי פאנל מהצד השני, כמעט כולם 'שועלים' ותיקים ומשופשפים: ארי שביט וגדעון לוי מ'הארץ', עורכי הדין אלדד יניב ודב וייסגלס וד"ר גדי טאוב. כשהתלוננה על חוסר האיזון, נענתה ארליך על ידי עורך התוכנית שהיא לא כל כך במיעוט, שהרי וייסגלס הוא גם בעצם ימני...

בשבוע שעבר הציעו לה חגי סגל (בידיעות אחרונות) וקלמן ליבסקינד (בבלוג ב-nrg) לא לשוב לאולפן. בצורה כזו, הסבירו, ייעלם עלה התאנה האחרון וייחשף חוסר האיזון הבלתי נסבל של התוכנית.

זו הצעה צודקת בהחלט, אך קשה להאמין שהיא תועיל. למפיקי 'מועצת החכמים' לא תהיה בעיה למצוא מועמדים אחרים מהימין, גם אם הם לא רהוטים במיוחד או עוברים מסך בקלילות. מכיוון שהופעה בטלוויזיה קוסמת ומשדרגת, לא יחסרו קופצים על ההצעה, והתוצאה תהיה גרועה אף יותר.

בתשובה לשאלות 'בשבע' אמרה ארליך כי היא שקלה יותר מפעם אחת לפרוש, "אבל בינתיים אני שורדת, אם כי בערך אחת לחודש אני צריכה למלא את הבטריות ולקחת שבוע חופש מהתוכנית".

את מרגישה שאת מצליחה להעביר את מסריך?

"אני מאמינה שכן. עם הזמן גם לומדים טכניקות כיצד להתמודד עם ההפרעות ובכל זאת להעביר את המסר".

בשבוע שעבר התבשרה ארליך מהפקת התוכנית כי היא מקבלת "חיזוק" - האלוף (מיל') אלעזר שטרן. ולמרות ששטרן לא ממש מזוהה כאיש ימין, ארליך הרגישה ש"בכל זאת הוא עזר". שטרן לא יצטרף לפאנל באופן קבוע, אבל בקשותיה של ארליך נענו חלקית: ההפקה הבטיחה להשתדל לצרף נציגי ימין כאשר אחד מחברי הפאנל הקבועים ייעדר, דבר שקורה לא מעט.

ואולי זו דרך המלך: לא להחרים או לפרוש, אלא להתעקש באסרטיביות לא להיות לבד. זה אמנם כרוך בוויתור על האגו - עניין לא קל לעיתונאים בדרך כלל - אבל אם נציגים נוספים של המחנה ישותפו ירוויחו מכך כמעט הכול: הצופים, המגזר, ההפקה (עם עליית הרייטינג) וכמובן - הנציגים עצמם.

 

 

אין פלשתינים אלימים / חני לוז

בהמשך למה שפרסמתי בשבוע שעבר על התעלמות התקשורת מפציעתו של ילד מדולב בהתקפת אבנים של פלשתינים, החלטתי לבצע תחקיר קטן. הנה כמה ממצאיו:

* "פלשתינים" מוזכרים מעט מאוד בכותרות כפוגעים ביהודים. וכשזה בכל זאת קורה, הם מוצגים כמי שפגעו בחפצים, לא בבני אדם. קחו למשל את מבזק ynet שפורסם באותו ערב: "פלשתינים רגמו מכונית ישראלית בשומרון; בן 5 נפצע קל".

* אלימות ה"פלסטינים" נגד יהודים ביו"ש מושמטת באופן עקבי מכותרות ynet.

קחו את ראס כרכר לדוגמה: יהודים רבים נפגעו ברכבם לאחרונה ליד הכפר הזה, אך אין כותרות על כך באתר. לעומת זאת, לפני שנה וחצי, פורסם כי: "פלשתיני: מתנחלים קשרו את בני לטרקטורון ודהרו". מדובר בפלשתיני מראס-כרכר. למחרת, כשהוגשה תלונה במשטרה, הכותרת עדיין מאזכרת "מתנחל" אך בהסתייגות: "המשטרה חוקרת תלונה לפיה מתנחל קשר נער פלשתיני לטרקטורון".

* חיפשתי דרך מנוע החיפוש של 'גוגל' ידיעות ב-ynet  המאשימות בכותרת 'מתנחלים' בפציעת ערבים. התוצאה: עשרות ידיעות. ביניהן הידיעה השקרית מלפני כשנה: "מתנחל ירה למוות בפלסטיני שיידה אבנים", כשבסופו של דבר התברר שהערבי מת מהאבן אותה זרק; כתבה אחרת מלפני כחצי שנה מספרת כי: "מתנחלים רעולי פנים פצעו פלשתינים בשומרון", כשבמרכזה תמונה גדולה של פצוע בבית חולים עם חולצה ספוגה בדם.

והנה, כחלוף שמונה חודשים מגיעה למערכת ynet תמונה מוועד מתיישבי בנימין, ובה כיסא בוסטר של ילד יהודי עם כתמי דם ושמשות מנותצות - והמערכת בחרה לגנוז את התמונה.

* בהמשך חיפשתי דרך 'גוגל' כותרות מקבילות מהצד השני עם המלים "פלשתינים פצעו". התוצאה? 'גוגל' שאל אותי: "האם התכוונת ל-"פלשתינים נפצעו"?

ואכן, 'גוגל' הציג עשרות ידיעות על "פלשתינים נפצעו", ורק 2 ידיעות שהכילו את המלים "פלשתינים פצעו", כשהחדשה ביותר היא מ... 2005!

מי שחושבים שעיתונות ודמוקרטיה הם מושגים חופפים, כדאי שיעשה חשיבה מחודשת על תרומתה של עיתונות מגמתית כמו ynet לשיח ציבורי פתוח, פלורליסטי ודמוקרטי.

 

 

משחקים מונופול / ישראל מידד

פוליטיקאי בכיר אמר לפני שבוע במסיבת עיתונאים: "לעתים קרובות אנו ממלאים את החלל בפרשנות מיידית ורכילות על הסלבים וסיפורים רכים במקום עיתונאות תחקירית... במקום: 'מה קרה היום?' אנו שואלים: 'מי ניצח היום?'".  לא, אין מדובר בפוליטיקאי ישראלי, אלא בנשיא ארצות הברית, ברק אובמה.

ומי כתב "לא הצלחתי לתפוס שבעצם רשות השידור הציבורי היתה הגורם השתדלני העוצמתי ביותר... אם זה היה פוליטיקאים, עיתונאים, שרים המופיעים באולפנים, כרטיסים לאירועי ספורט או אופנה, ה'מכונה' הזאת פועלת כדי למחוץ כל יריב... ה'טובות' מן העבר נתבעות לתשלום...".  לא, לא פרשן תקשורת המתאר את פעילות רשות השידור הישראלית, אלא מנהל חטיבה ב-BBC הבריטי, מרק ג'ונסון.

והאם הכותב של הקטע הבא, שי גולדן, ממבקרי הטלוויזיה של 'הארץ', מתייחס ל'מוריה המתנחלת'?  "משהו השתנה בפורמט של 'ארץ נהדרת'...הכתיבה הידרדרה השנה לשפל חסר תקדים... דמותה... היא חרפה, לא פחות...מעליבה, משפילה ומבזה, ללא כל סיבה"?  הדמות שבגינה הוא יוצא מכליו כדי לקטול את 'ארץ נהדרת' איננה 'מוריה', אלא הגברת סוניה פרס.

שלוש הדוגמאות באות להדגים כמה קל, ללא כל מאמץ ודמיון, להגיד אותו דבר על הימין כמו על השמאל. אבל בארצנו הקטנטנה התקשורת היא לרוב שמאל ליברלי ומתקדם: העורכים, המנחים והמראיינים וגם המבקרים. המונופול ההשקפתי הזה דוחה את הגיוון של הדעות ומגביל את חופש הביטוי.

 

 

חדשות בחדשות

הפורום המשפטי למען ארץ ישראל פנה השבוע אל העיתונאית אילנה דיין בבקשה שתימנע מלהנחות אירוע של לשכת עורכי הדין. זאת בשל השתתפות שופטי בית המשפט העליון, אליקים רובינשטיין ודורית ביניש, ובשל עתירתה של דיין בפרשת סרן ר', שאמורה להידון בעליון.

העיתון ג'רוזלם פוסט הפסיק את פרסום טורה של נעמי חזן, בעקבות מכתב שהתקבל מעורכי דינה של הקרן החדשה לישראל, שחזן היא הנשיאה שלה. אנשי הקרן איימו בצעדים משפטיים נגד העיתון משום שפרסם מודעות מהקמפיין של עמותת 'אם תרצו' נגד חזן והקרן החדשה.

בית משפט השלום בחיפה פסק כי על רשות השידור והעיתונאיות אילה חסון, פאר-לי שחר ויולי אופק לשלם לעו"ד אביעד ויסולי מחיפה כ-60 אלף שקלים פיצויים והוצאות משפט. זאת מכיוון ששידרו ידיעה בשמו של עמרם מצנע, בה נאמר שעו"ד ויסולי היה פעיל בארגוני ימין קיצוני.