בשבע 380: קטן עליו

אבישי שטרית, האיש מאחורי התרנגול של ערוץ מאיר לילדים, משקיע כישרון ואנרגיה לא מעטים כדי לרתק ולהצחיק ילדים למשך הצגה שלמה.

אמציה האיתן , כ"ז בשבט תש"ע

 

 קטן אבל גדול', הצגת יחיד, אבישי שטרית

ניסיתם פעם להצחיק ילד קטן? זה לא כל כך מסובך. תן לעצמך סטירה עדינה ותראה את הילד שמולך מחייך. פליק עצמי הגון והוא כבר יצחק בקול. תחליק על קליפת בננה לתוך שלולית של בוץ, והילד יתקשה לעמוד מרוב צחוק. החיסרון בשיטות האלה שהן יכולות להחזיק מעמד לשניות ספורות. נסו להחזיק במצב עירני ובאותו מקום, קבוצה גדולה של ילדים, יותר מחצי שעה, ואוריד בפניכם את הכובע (בתנאי שאין גשם כמובן). מי שהצליח להגיע להישג הזה הוא אבישי שטרית, בהצגה "קטן אבל גדול". אני יכול לדמיין את הפרצופים התמהים – "מי זה אבישי שטרית, ולמה לא שמענו עליו עד עכשיו?" – מסתבר ששמעתם ואפילו ראיתם, ועדיין פרצופו לא כל כך מוכר לקהל הרחב. זו לא חידת היגיון, אלא מציאות מוכרת לכל מי שעוסק בהפעלת בובות. הדמויות אותן הוא מפעיל מקבלות את תשומת הלב של הקהל, ולעיתים אף הופכות לכוכבות במה, אבל מי שמפעיל אותן, נשאר מאחור.

מי אינו מכיר את פולקע – התרנגול החביב מערוץ מאיר לילדים, זה שמשחק לצידם של אסי וטוביה, ומצחיק אותנו בכל פעם מחדש? מסתבר שמאחורי כל פולקע עומד שחקן, וגם יש לו שם ואישיות – אבישי שטרית, נעים להכיר.

אם תשאלו אותו איך התגלגל להצגת יחיד לילדים, התשובה תהיה פשוטה בתכלית – השגחה פרטית של ריבונו של עולם. הגננת ראתה איך הוא מצחיק את חבריו למעון של בנו הקטן. היא המליצה לגננת אחרת, שלחצה עליו שיצחיק גם את ילדי הגן שלה. רכזת חברתית אזורית שמעה על כך והזמינה אותו להופעות, בינתיים הוא גם למד בבית הספר למשחק של תיאטרון אספקלריא, ומכאן קצרה הדרך להצגת יחיד לילדים. ההצגה מיועדת לגילאי גן וכיתות א'-ב', ומספרת על גמד חביב שהחליט לצאת אל היער ולנסות את מזלו בעולם הרחב. בדרך הוא פוגש אלמנטים שונים, הזקוקים לעזרה, והוא (איך לא?) עוזר להם, ומקבל חזרה חפצים חסרי ערך. בהמשך העלילה מקבלים אותם חפצים משמעות רבה, כי בעזרתם אפשר לסייע לאחרים הזקוקים לעזרה. אני מרשה לעצמי לגלות את העלילה, מכיוון שקהל היעד של ההצגה עדיין לא יודע לקרוא ללא ניקוד.

האנרגיה ששטרית מפיק בזמן ההצגה יכולה להפעיל תחנת כוח קטנה. הוא משנה דמויות וקולות בכישרון רב, מחליף תלבושות על הבמה, והכי חשוב, מצליח להחזיק את הילדים במתח גבוה לאורך כל ההצגה. במו עיני ראיתי ילדות שנפלו מצחוק, שוב ושוב, למזלן, הן ישבו על מזרונים וכך לא ניזוקו.

שטרית מאלתר בקלות רבה, ונראה כאילו החיבור לילדים ממש טבוע בו מלידה. אם היה שואל אותי, הייתי ממליץ לקצר במקצת את ההצגה, שכן ילדים קטנים לא נועדו להצגות ארוכות, אבל אני יכול להתחייב שאף ילד לא יעזוב את ההצגה לפני מחיאות הכפיים של הסיום.

seret@etrog.tv