בשבע 380: דמותרבות

עפרה לקס , כ"ז בשבט תש"ע

 

ב"ה,

חיים ישראל

זמר, בעקבות הופעה בהיכל התרבות, ולקראת דיסק חדש

חיים ישראל, הבכור מבין חמשת האחים אשואל, פרץ את הדרך המוסיקלית לבאים אחריו. ארבעה מהאחים חזנים, אחיו, איציק אשל, גם הוא זמר, והאח הנותר "מבין מאוד במוסיקה". ישראל בן ה-34 הקליט את הדיסק הראשון שלו לפני עשור. הדיסק לא ממש הצליח, אבל הוא לא התייאש "כי אני דוגל באמונה וביגיעה". הדיסק השני 'ממעמקים' כבר הצליח מעל למצופה, וישראל כבש לו מקום של כבוד בזמר הדתי-מזרחי הקל.

בימים אלה הוא מתכונן להופעה שתתקיים בשושן פורים בהיכל התרבות בתל אביב, ומוציא סינגלים לקראת אלבום חדש בשם 'דרך חדשה'.

מאיפה המוסיקליות של האחים?

"הכל מהבית. אבי הוא חזן גדול בנוסח תימני, וגם שמענו מקאמים מהסבא הטריפוליטאי. לקחנו הכל מכולם, וברבות הימים זה הפך למתכון מנצח".

אתה מרגיש שהיום קהלים פתוחים אחד למוסיקה של השני? אשכנזים למוסיקה מזרחית, מזרחיים למוסיקה חסידית וכו'?

"בעולם הישיבות הספרדי תמיד שמעו מוסיקה חסידית. אני גדלתי על אברהם פריד ומרדכי בן דוד. בעבר, המוסיקה המזרחית היתה רדודה. כשאני התחלתי לשיר אמרתי שאם אהיה זמר ים תיכוני אעשה את זה ברמה גבוהה, כתבתי והלחנתי וגם הלכתי לטובי המלחינים, הנגנים והמעבדים. היום המוסיקה הזאת היא ברמה והקהל שומע את זה, ולכן הוא נפתח".

  הדיסקים שלך משלבים שירים מקוריים ושירים מן המקורות. לאיזה סוג אתה מתחבר יותר?

"כשכותבים משהו מקורי והוא נוגע לי ללב - אני אוהב אותו מאוד, אבל שירים מן המקורות נשארים לנצח, כמו 'ממעמקים' שלי, שאוי ואבוי אם לא אשיר אותו בהופעה למרות שהוא בן 10. מי לא מתחבר לדוד המלך? אלה שירים מאוד חזקים".

קראת לסינגל הראשון מתוך האלבום שייצא בל"ג בעומר 'דרך חדשה'. מדוע?

"בשנתיים האחרונות עברתי 'דרך כה קשה עם עלייה גם ירידה' - כמו שכתבתי בשיר. ישבתי בכלא על נהיגה בפסילה ומבחינתי אני יודע שהכל לטובה. מתוך המעמקים הודיתי לה' כל יום על המקום שבו אני נמצא, והוא עשה איתי חסד ויצאו לי שם מילים ומנגינות שלא הייתי כותב במקום אחר. חוץ מזה שימחתי אנשים, הייתי חזן בשבתות וימים טובים ויצא לי גם להשפיע על חבר'ה. אולי זה נשמע מוזר אבל הרגשתי מעין שליחות".

ובכל זאת, לא היית חוזר על העבירה שוב.

"ישבתי עם נהגים שהרגו ופצעו אנשים ומאוד קשה להם. אותי תפסו במזל לפני זה. הבנתי שהחיים זה לא פיקניק והמסר שלי הוא לא לשחק עם זה".

מה מתוכנן להיות במופע?

"שירים ישנים לצד שירים חדשים ועיבודים חדשים, יהיו אמנים אורחים כולל אחי איציק, והפתעות נוספות. את המופע ילוו 15 נגנים והתאורה והסאונד יהיו מושקעים מאוד. זו תהיה הפקה שלא נראתה במגזר שלנו הרבה זמן".

ומה אחרי ההופעה? כמובן עבודה על המחצית השנייה של הדיסק, כמה הופעות נוספות בהיכל התרבות ובתחילת הקיץ, לא פחות מקיסריה: "לקהל הדתי מגיע לקבל דברים טובים כמו כולם ויש היום מוסיקה מספיק טובה כדי שאנשים גם ייסעו רחוק בשבילה. הקהל הוא החמצן שלי. אם לא הייתי מקבל את החיבוק ממנו, לא הייתי מגיע לכתוב ולהלחין כאלה חומרים".

 

ofralax@gmail.com