בשבע 380: על סדר היום

רוני ארזי , כ"ז בשבט תש"ע

 

ח"כ גדעון סער/ שר החינוך, ליכוד

"לקצר את ההקפאה או לשנותה משמעותית"

חודשיים וחצי עברו מאז החליטה ממשלת ישראל להקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון. על אף העובדה כי בצד הפלשתיני לא נרשמה תגובה משמעותית לצעד החריג, מעטים בממשלה הביעו עד כה התנגדות נחרצת להמשך ההקפאה. בראיון מיוחד ל'בשבע', יממה לאחר שסייר באזור השומרון ונפגש עם ראשי ההתיישבות, מספר שר החינוך, ח"כ גדעון סער, על שראה ועשה שם ומספק טעימה קלה ממשנתו החינוכית-מדינית.

לא פשוט לשר לסייר בימים אלו של הקפאה באזור השומרון.

"אני לא רואה בביקור שלי בשומרון מעשה יוצא דופן. באופן כללי אני עושה סיורים ברשויות שונות ברחבי הארץ מתוקף תפקידי, ובמקרה הזה הגעתי אל המועצה האזורית שומרון. ביקרתי בבית הספר ביקיר ובשבי שומרון. בברקן קיימתי פגישה עם ראשי הרשויות, והכול במסגרת העבודה והמאמצים לסייע למערכת החינוך ביהודה ושומרון ולשפר אותה. בברקן עצמה השתתפתי בטקס של הנחת אבן פינה לאחד הפרויקטים שאושרו לבניה שם – מדובר ב-4 גני ילדים ובית ספר שיפעלו באותו מתחם, ואני מוכרח לומר שהשקענו רבות בחודשים האחרונים בכל נושא הבנייה של כיתות גן ובתי ספר חדשים".

עם איזה מסר הגעת לביקור הזה?

"המסר הראשון שצריך להיות ברור הוא שאין הקפאה בנושא מבני חינוך. אני עומד על דעתי שמבני חינוך צריכים להיבנות גם בתקופה הזו, כי אין אפשרות מעשית אחרת. בחודשים האחרונים התקיים שיג ושיח בין המשרד שאני עומד בראשו לבין משרד הביטחון והעומד בראשו לגבי מה צריך להיות ההיקף הנכון של הבניה בתחום החינוך. עמדנו ביתר שאת על כך שתהיה בניה בהתאם לצרכים, ובסופו של דבר הגענו לסיכום טוב שכולל בניה בהיקף ראוי גם בתחום גני הילדים וגם בתחום בתי הספר. המסר הוא שבתקופה הלא קלה שעוברת כרגע על ההתיישבות, חשוב לי לחזק במקום שאני יכול לחזק".

לצד הברכות על המבנים שכן אושרו, ודאי שמעת בעצמך במהלך הסיור את הביקורת על כך שישנם לא מעט מבנים שלא אושרה בנייתם. יש לך בשורות בנושא הזה?

"בוודאי שאף פעם בשום רשות מקומית אין מענה למלוא הצרכים, אבל בסך הכול הסיכום הוא טוב. אין בישראל רשות מקומית שיכולה לומר שהיא נמצאת במצב המקסימאלי. אין רשות מקומית בארץ שמתבצעים בה כל הפרויקטים שהוכר הצורך בהם, אפילו לא רובם. בעניין הבניה ביהודה ושומרון - בשנה הקרובה מספר הפרויקטים המאושרים גדול יותר מבשנים עברו ולכן לא רק שאין מצב של הקפאה בתחום הזה אלא יש מענה טוב וסביר לצרכים, בהתאם לסיכום שאליו הגענו בסופו של דבר. אמנם יש בעיות אחרות שאיתן אנחנו מתמודדים ביום יום ושוחחתי על כך גם עם ראשי הרשויות בפגישתי איתם. לצערי ישנה במערכת הביטחונית ביורוקרטיה שמחייבת את הרשויות בעיקר, וגם אותנו, בכל שלב תכנוני ולכן דברים לוקחים הרבה זמן ואלה דברים שנצטרך למצוא את הדרך להתגבר עליהם. אבל אי אפשר לומר שלא ניתן מענה לצרכים, כפי שאנחנו רואים אותם. כמו שאמרתי - אף פעם בשום מקום לא יהיה מענה בשנה תקציבית אחת לכל הצרכים הקיימים. מה שחשוב זה שיש בניה ושהיא בהיקף שאנחנו מעריכים אותו כהיקף בהחלט סביר גם בתחום בתי הספר וגם בתחום גני הילדים. צריך כמובן לוודא בחודשים הקרובים את הביצוע של הדברים, וכך נעשה".

כל המהלכים והתפישות שאתה מציג הן על דעת ראש הממשלה נתניהו ובשיתוף פעולה עמו?

"ראש הממשלה בהחלט נתן לי גיבוי וביקש לראות שנגיע בפועל למצב שסיכמנו בנושא הזה. בנוסף, מזכיר הממשלה צבי האוזר היה מעורב ומיודע בנושא ואני שמח שהצלחנו להגיע להבנות שהזכרתי עם מערכת הביטחון. אנחנו מאמינים שאלו הבנות טובות שמחזקות את ההתיישבות".

אחת הנקודות המרכזיות באזור בו סיירת היא המרכז האוניברסיטאי באריאל. מתי אתה צופה שתושלם הפיכתו של המרכז לאוניברסיטה של ממש?

"במסגרת הביקור הנוכחי לא הגענו אל המכללה, אך לפני כחודשיים ערכתי סיור נפרד ומלא במכללת אריאל. במהלך ביקורי שם הודעתי שאני מקווה שתוך זמן קצר נוכל להשלים את ההליכים, שבעצם התחילו כבר לפני כ-5 שנים, ואני מאמין שאכן יש לנו סיכוי שתוך מספר ימים נשלים אותם ומכללת אריאל תוכל להפוך רשמית למרכז אוניברסיטאי מוכר. את הדברים הללו, יש לציין, אמרתי לא רק שם אלא כמובן גם בדיונים שהתקיימו בנושא בכל הדרגים. לגבי השלב הבא, של הפיכת המוסד לאוניברסיטה, אנחנו פועלים לפי החלטות במתווה שנקבע על ידי המועצה להשכלה גבוהה של יהודה ושומרון, שהיא הגוף שלמעשה המליץ על סטטוס של מרכז אוניברסיטאי לפרק זמן של 5 שנים, לפני שתתקבל החלטה בנושא המעבר לאוניברסיטה. זה הסטטוס הקיים ומדובר בהמלצה שניתנה כבר בתקופת הממשלה הקודמת ובעצם הוקפאה על ידה. בתקופת הממשלה הנוכחית התחדשו המהלכים שמטרתם ליישם את אותה החלטה, וכאמור ישנה התקדמות משמעותית בנושא הזה".

לסיום, לאחר למעלה מ-80 ימי הקפאה, ואפס התקדמות במישור המדיני מול הפלשתינים, לא הגיע הזמן להתחרט על ההקפאה?

"בהחלט ראוי לשקול את קיצורה של תקופת ההקפאה או לכל הפחות לבצע הקלות משמעותיות בהגבלות הקיימות - בין אם בתוכנן ובין אם בהיקפן. זו דעתי ואמרתי אותה גם בפורומים שצריך להגיד אותה בהם".