בשבע 381: משפחת מזרחי

ההפקה של האחים לבית מזרחי משלבת מוסיקה 'ים תיכונית' מושקעת עם יכולות שירה יוצאות דופן.

אמציה האיתן , ד' באדר תש"ע

 

'רחמים פשוטים', דוד מזרחי

"הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד" - תארו לכם משפחה הכוללת שלושה אחים: אח אחד שר, השני מארגן לו את האירועים והשלישי משווק את הדיסקים. נשמע ממש כמו ימות המשיח. והנה לכם ההוכחה שאנחנו כבר בדור הגאולה – משפחת מזרחי המורחבת. דוד, האח הגדול, מנעים בקולו, עודד אחראי על החלק האמרגני, ואשר ממונה על שיווק הדיסקים ברחבי תבל. משפחת מזרחי היא משפחה ירושלמית ותיקה ששורשיה מגיעים, דורות רבים לאחור, לעדת האורפלים – יהודי העיר אורפה שבדרום מזרח טורקיה. אביהם של השלושה עוד זכה להיעצר בידי הבריטים, כשהדביק מודעות של המחתרות בתקופת טרום המדינה. דוד מזרחי גדל על המורשת הלאומית, ועל הנוסח הספרדי ירושלמי. כבר לפני גיל בר מצווה נשלח  אל עמוד התפילה, ובמת הקריאה בתורה, עקב קולו הערב והכישרון המוסיקלי שקיבל כמתנת הולדת. מאז הוא הופיע באירועים משפחתיים, ומדי פעם גם במסגרות קצת יותר רחבות.

לפני כשנתיים החל המהפך הראשון. דוד יצא עם דיסק של נוסח הסליחות, מהלך שזכה להרבה הערכה בעולם הפייטנות והתפילה המזרחי. מאז עברו עוד שנתיים והנה יוצא אל האור אלבום אישי מאוד מיוחד, 'רחמים פשוטים'.

 כאן מתגלה הכישרון המשפחתי על כל גווניו. האחים מזרחי שולחים ידם בכתיבת מילים, בהלחנה, בנגינה וכמובן בשירה, והתוצאה מאוד מיוחדת ואיכותית. הסגנון הוא מה שנקרא בפי העם 'ים תיכוני'. לא פייטני כבד, אלא משהו שלי אישית הזכיר את אחד האוספים שיותר אהבתי בימי נערותי, 'פרחי גני' של אביהו מדינה ושימי תבורי. לדוד יש מתנה שלא הרבה זכו לה – קול אדיר ויכולת שירה מדויקת, גם בקטעים שבהם הוא מתפייט בסילסול, וגם בלחנים היותר מלודיים. מכיוון שבאופן רשמי הוא לא למד פיתוח קול, מספרת האגדה כי דוד פיתח את קולו במהלך עבודתו כנגר, כדי שיוכל להתגבר על קולות המסור והשיוף.

בני המשפחה לא חסכו בהוצאות והביאו להפקה נגנים ומעבדים ידועים, דבר שניכר היטב בתוצאה. התרגשתי במיוחד משיר שכתב והלחין דוד כהוקרה לאביו, ובשיר המוקדש לירושלים, שנכתב ע"י עודד מזרחי. דוד כבר עובד על האלבום השלישי ברשימה, והוא מבטיח כי שם יקדיש שיר לאמא, שוודאי גאה בילדיה בלי גבול. אנחנו נמתין יחד איתה להוצאת האלבום הבא. seret@etrog.tv