בשבע 381: פריחת השומרון

שמואל אדלמן , ד' באדר תש"ע

 

בין ט"ו בשבט לפורים מתחילים פרחי הארץ לזכות לתשומת הלב הראויה ואלפי מטיילים באים לצפות בפריחת פרחי הבר. יש כאלו היוצאים באוטובוסים מאורגנים ומדריכים מקצועיים, אחרים נוסעים ברכבם הפרטי ונוטלים מגדיר פרחים מקצועי, ויש מי שמגיע רק כדי ליהנות מהריחות והצבעים, גם אם לעולם לא יידע לזהות את ההבדלים  בין נורית, כלנית ופרג הפורחים באדום. מתברר כי למרחבים  ביהודה ושומרון יש הרבה מה להציע גם בתחום הזה. עונת פריחת החלמוניות אמנם כבר עברה אך כדאי להזכיר כי מקבץ החלמוניות הגדול בארץ נמצא באזור ההרודיון לא רחוק מתקוע. מי ששמע רק על אירוס הגלבוע יופתע לגלות כי יש לו קרוב משפחה בשם אירוס השומרון, שפריחתו טרם החלה, צמח ייחודי לאזור אותו ניתן למצוא בספר השומרון בסביבות עין ג'היר, מעיין הממוקם בין איתמר לבקעת הירדן. יגאל דלמוני שהיה ראש עמותת תיירות שומרון מסביר כי הדרך לשם מתאימה בעיקר לבעלי רכב שטח. לדבריו, בהחלט ניתן היה לעשות יותר בפיתוח והכוונה לתיירות באזור השומרון.

תושבי קדומים יכולים לחסוך אפילו את המאמץ של הנסיעה. ניתן ללכת לשדה הכלניות המרהיב ביופיו שעל יד בית העלמין או לעלות לשכונת מצפה ישי שם נמצא שדה תורמוסים ענק שגדל משנה לשנה והפך לחלק מטיול שבת של ילדי השכונה והוריהם.   

האם להיעדר שילוט וסלילת דרכי גישה לאתרי פריחה בשומרון יש יד מכוונת? 

רועי סימון, מנהל בי"ס שדה עפרה, אומר כי החברה להגנת הטבע אינה עוסקת בתשתיות אלא בהגנה על ערכי טבע. לדבריו ישנם פרויקטים רבים שנעשים בשטח. כמו למשל באזורי גדר ההפרדה, בוואדי קלט ולאחרונה גם מאבק למניעת הפיכת מתחם 'עין מבוע' לאתר בתשלום. עוד מוסיף סימון כי בציבור הדתי אין תמיד מודעות מספקת למאבקים בנושאי טבע. בקרוב יחל סקר אירוסים בשומרון, ואת שדה התורמוסים של קדומים מבטיח סימון לבוא ולבקר.