בשבע 381: על סדר היום

רוני ארזי , ד' באדר תש"ע

 

 

יחסה של רוסיה לאיראן ייבחן במבחן התוצאה

ח"כ יולי אדלשטיין

שר ההסברה והתפוצות, ליכוד

המתיחות הגוברת מול איראן הביאה השבוע את ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור מדיני ברוסיה, שם נועד עם עמיתו פוטין ועם הנשיא מדבדב. נתניהו אמר לעיתונאים המקומיים כי הוא חש שרוסיה קשובה יותר למאבקה של ירושלים וקרא שלא להתמהמה עוד עם הטלת העיצומים על טהרן. אל רה"מ התלוו יועצו המדיני עוזי ארד, מזכירו הצבאי האלוף יוחנן לוקר וכן השר לענייני הסברה ותפוצות, יולי אדלשטיין, שסיכם בשיחה עם 'בשבע' את הביקור מנקודת מבטו וכן התייחס לנושאים נוספים שעל סדר היום.

"ההתרשמות שלי היתה מאוד חיובית. ראש הממשלה העלה את כל הנושאים שעל סדר היום, בהם איראן, וכן המצב במזרח התיכון והצורך ביציבות האזור, כולל התפקיד המשמעותי שיש לשחקנים מטעם איראן – חיזבאללה וחמאס, בנעשה כאן. לגבי 'תהליך השלום', כפי שהוא מכונה, רה"מ חזר על עמדותיו הידועות שאסור להציב תנאים מוקדמים ומי שרוצה להיכנס איתנו למו"מ מוזמן, אבל לא בצורה שקובעת מראש מה יהיה סופו".

ואיך התייחסו המנהיגים הרוסים לכל אותן סוגיות?

"לחלק מהדברים קיבלנו תשובות, לחלק לא. אבל אני יכול לומר שזו לא פעם ראשונה שאני משתתף בפגישה בדרג גבוה במדינה כלשהי, והפעם היה ברור שמדובר בפגישת עבודה מאוד רצינית ולא בפגישת פרוטוקול. לפעמים בפגישות מהסוג הזה יש אווירה מנומסת שבה הצד השני אומר לך כל מה שאתה רוצה לשמוע, אבל אתה מבין שאין מאחורי זה שום תוכן אמיתי. כאן היתה כימיה טובה ולדעתי נתניהו די עשה את המקסימום מצידו".

אתה יכול לומר, או לפחות לרמוז, האם רוסיה קיבלה את בקשתה של ישראל שלא למכור לאיראן טילים מתקדמים נגד מטוסים?

"אני יכול רק לחזור על מה שאמר ראש הממשלה לאחר הפגישה עם מדבדב ואני מדגיש - לאחר הפגישה - שהוא סומך על נשיא רוסיה בעניין איראן, אבל עם כל זה ברור לי לגמרי שהמבחן בנושא הזה יהיה מבחן התוצאה, לא מבחן ההגדרה".

פורסם כי ראש הממשלה הרוסי פוטין הבטיח לנתניהו שמוסקבה תקים בקרוב מוזיאון להנצחת קורבנות השואה. אלו עוד בשורות שאינן ביטחוניות מביא עמו הביקור?

"במהלך הפגישה עם הנשיא מדבדב וצוותו עלו גם סוגיות של שיתופי פעולה בין מוסקבה וירושלים בנושאי מדע ותרבות, וכן ציון משותף של האירועים לרגל 65 שנה לניצחון על גרמניה הנאצית. נפגשנו גם עם ראשי הקהילה היהודית במוסקבה ושמענו מרבה הראשי של העיר, הרב פנחס גולדשמידט, על הקיצוצים עמם נאלצים להתמודד בתי הספר של תוכנית חפציב"ה, שאמונים על חינוכם של כ-10,000 תלמידים יהודים. נתניהו הבטיח לעזור והביע תקווה שהמגמה בנושא הזה תשתנה".

בעניין אחר – ועדת השרים לענייני חקיקה, בה אתה חבר, החליטה בראשית השבוע לדחות את ההצבעה על הצעת החוק המבקשת לפצות את נפגעי הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. מדוע?

"לאחר דין ודברים התקבלה לצערי החלטה לדחות בשבועיים את הסוגיה. בזמן הזה אמורים משרדי הביטחון והאוצר לצאת עם קריטריונים ברורים בנושא, ואם לא - הצעת החוק הפרטית שהוגשה בנושא תעבור. אני חושב שהיה קונצנזוס די רחב בין שרי הליכוד לתמוך בהצעת החוק כפי שהיא, ואני לא מאמין שיש סיכוי כלשהו לארגן רוב נגד ההצעה הזאת לא בוועדת השרים לחקיקה ולא בכנסת".

אם כך – מדוע לא קידמתם את החוק כפי שהוא?

"משום שזה טוב מאוד שהדברים נעשים בהסכמה, כי יש תמיד דרכים טכניות לעכב מהלכים. נניח שהייתי שר ממפלגת העבודה והייתי רוצה לעצור את החוק הזה, הייתי מגיש ערעור לממשלה ואז היה לוקח עוד שבועיים שלושה עד שהנושא היה עולה בממשלה. זה המקום לציין שישנה טענה שכל הזמן חוזרת על עצמה - שבכלל אין פונים וכנראה שאין באמת נפגעים מהמצב הזה. אני קורא מעל דפי 'בשבע' לתושבי יהודה ושומרון שנפגעו כספית מהמצב הנוכחי, שלא להסס לפנות לוועדת התובענות".

עברו למעלה משבועיים מאז נחשף כי 'הקרן החדשה לישראל' היא הרוח החיה מאחורי דו"ח גולדסטון, במימון מדינות אירופאיות. טרם נשמע קולה הברור של הממשלה בנושא.

"ועדת השרים לחקיקה העבירה השבוע הצעת חוק של ח"כ זאב אלקין (הליכוד) הדורשת שקיפות בכל הנוגע לתמיכתן של מדינות בארגונים בעלי סדר יום פוליטי. זה לא בדיוק אותו העניין, אך אלו צעדים בכיוון הנכון לטעמי. אני מאוד מקווה שבמספר שינויי חקיקה קלים נגיע למצב חדש. לא חס וחלילה סתימת פיות או מניעת פעילות של גופים טובים בישראל, אלא מצב שבו כל אזרח יוכל להבין עם מי יש לו עסק. במקרים מסוימים, אגב, מספיק לחשוף ולהסביר מהו הגוף ומי מממן אותו על מנת שרוב הציבור, כולל עיתונאים, יפנה לו גב".

מצבה הקשה של רשות השידור הולך ומידרדר, בעוד עיצומי הטכנאים מחריפים וגם העיתונאים מאיימים לפתוח בעיצומים. כשר הממונה על הרשות, כיצד אתה רואה את הפרשה הזו מגיעה לסיומה?

"אני מקווה מאוד שעם מינויו הקרוב של היו"ר החדש, אמנון דיק, תינתן הזדמנות לפתור את הבעיות במו"מ ולא בהורדת ידיים. אם רשות השידור לא תעלה לפסים הנכונים בשבועות הקרובים היא פשוט תקרוס, וזו תוצאה שאף אחד מאיתנו לא רוצה להגיע אליה. אין פה קיצורי דרך – צריך לחתום על הסכמים ולהתחיל בתהליך הרפורמה. השינוי לא יקרה מחר אבל השאלה היא לאן המגמה - מעלה או מטה".