בשבע 382: אחד מתוך שבעה

בין שבעת שופטי המחוזי שהתמנו השבוע רק אחד חובש כיפה ,בג"ץ אישרר את גישתה החשדנית של רשות החברות כלפי איש העסקים אברום בורג * הצעת פשרה של בג"ץ: במחצית מקווי 'מהדרין' הגברים יישבו מאחור.

יאיר שפירא , י"א באדר תש"ע

 

לפני כחודש בשעות הערב קיבלתי אחת משיחות הטלפון ההזויות שעיתונאי זוכה להן מעת לעת. על הקו היה רב ידוע, ובפיו בקשה מקורית: אנא ממך, אל תכתוב דבר בתקופה הקרובה על פלוני אלמוני, שופט בית משפט השלום. מתורגל בסוג בקשות שכזה מבני הרך, המבקש מעת לעת שלא אבדוק מה עולל בחדרו, ביקשתי מהרב שיבהיר על מה בדיוק אני מתבקש שלא לדווח. 'על כלום, אל תזכיר אותו בשום הקשר' ביקש הרב.

דרישה וחקירה נוספת הבהירה את התמונה. האיש, שהיה מועמד למינוי לבית המשפט המחוזי, הגיע למסקנה האסטרטגית כי אסור ששמו יוזכר בעיתוננו. שהרי אם יוזכר לשבח, אזי בצירוף כיפתו הוא עלול להפוך למוקצה אצל סיעה אחת בוועדה. ואם יוזכר לגנאי, ייפגעו סיכוייו אצל הסיעה האחרת. דרושה היתה לו דממה תקשורתית, לפחות מכיווני. בדיקה ברשימותיי העלתה כי ייתכן והבקשה לא תכביד עלי ביותר. אם שמו לא עלה על דל מקלדתי כמעט שלוש שנים, אין סיבה שלא אתאפק עוד שלושה שבועות. מכל מקום, מאמציי לא נשאו פרי. בשבוע שעבר הסתבר שלמרות שתיקתי, האיש יישאר בבית משפט השלום לפחות עד סבב המינויים הבא.

אך גם אם אין לבוא בטענה של ממש לוועדה לבחירת שופטים על אי מינויו של אותו שופט, הסטטיסטיקה אינה מלמדת טובות. למרות שמדובר אולי בהרכב הוועדה המוצלח שהיה אי פעם לציבור המסורתי בישראל, הרי שהישגי הנציגים שומרי המסורת דלים ביותר. רק אחד מתוך שבעה שופטים מחוזיים חדשים שמונו הוא חובש כיפה. בוגרי בית הספר התיכון האליטיסטי החילוני שליד האוניברסיטה בירושלים, למשל, זכו לנציגות גדולה יותר.

קרבות על מינויים לבית המשפט העליון הם אומנם המרים ביותר והמתוקשרים ביותר, אך מינוי השופטים הזוטרים יותר הוא שנותן את הטון בסופו של דבר במערכת כולה. החלטות דרמתיות בבג"ץ אינן דבר יום ביומו, ובית המשפט העליון לא מרבה לשנות פסקי דין של ערכאות נמוכות יותר. כבר שנים אנו קוצרים את פירות הקדנציה המזהירה של השר-לשעבר הרב בני אלון ושל הח"כ-לשעבר שאול יהלום בוועדה למינוי שופטים. הצלחותיהם במינויים לבית המשפט העליון היו אמנם מצומצמות ביותר, אך תשתית השופטים בעלי השקפה יהודית שהם פרשו בערכאות הנמוכות יותר נותנת את אותותיה בשנים האחרונות, והיא עתידה להישאר עימנו עוד שנות דור.

 

 עסקים מפוקפקים

השבוע הורידו שופטי בג"ץ את המסך על פרשת 'עשות אשקלון'.

חברת הבת של התעשייה הצבאית עמדה באמצע העשור האחרון בפני הפרטה. קבוצת משקיעים שביקשה לרכוש את המפעל לא יכולה היתה לממן את מחירו המלא ולהעמיד ערבויות, כפי שדרשה רשות החברות. אשר על כן פנתה הקבוצה לכוכב החדש שזרח אז בשמי עולם העסקים הישראלי. אברהם בורג התחייב להעמיד חלק נכבד מ-16 מיליון וחצי השקלים שנדרשו לרכישת החברה, וכן ערבות כספית משמעותית. בורג פרש שנה קודם לכן מהכנסת, ורשות החברות תהתה מהיכן יביא איש העסקים הטרי סכום שכזה. בורג הודיע כי המימון יתקבל משני אנשי עסקים, איאן דייויס ואביב אלגור. השניים מינו את בורג חודשים אחדים קודם לכן ליו"ר החברה הגדולה ביותר שלהם בישראל, מפעל 'ויטה פרי גליל'.

אלא שרשות החברות חששה ממכירת המפעל הרגיש לשניים, שכתב אישום חמור הוגש נגדם בטענה כי הונו משקיעים בחברה ציבורית אחרת שהיתה בשליטתם. על פי האישום ביקשו אלגור ודייויס למשוך דמי ניהול חודשיים של 250 אלף ש"ח מחברת 'צינורות הים התיכון', אלא שלא נמצאה להם תמיכה בקרב המשקיעים האחרים שאינם בעלי עניין. או אז מצאו השניים איש קש, אזרח צרפתי, ורכשו עבורו שישה אחוז ממניות החברה. הצרפתי תמך כמובן בהקצאת דמי הניהול, אך הרשות לניירות ערך עלתה על התרגיל והשניים הועמדו לדין.

בורג מיהר לחתום על מסמך בו הוא מצהיר כי לדייויס ולאגור לא יהיה כל מעמד בחברה הביטחונית, וכל תפקידם הסתכם במתן הלוואה לבורג. רשות החברות קבלה את התחייבותו של מי שעמד בעבר בראש בית המחוקקים ובראש הסוכנות היהודית, אך דו"ח מבקר המדינה העלה את החשד כי שוב אלגור ודייויס מעמידים איש קש. בורג עוד לא היה באותה תקופה אזרח צרפתי.

חקירת משטרה נפתחה, והפרקליטות החליטה לסגור את התיק מחוסר ראיות. אך גם אם חומר הראיות לא הספיק כדי אישום פלילי, הביאו חומרי החקירה שהועברו לרשות החברות לביטול הזכייה במכרז של הקבוצה בראשות בורג. חלק מחברי הקבוצה לא ויתרו ופנו לבג"ץ, שאישרר השבוע את התנהלותה של רשות החברות בעניין.

גם לאחר הפרשה המשיך בורג לנסות להוביל מהלכים עסקיים עם אלגור ודיויס, שאף הצהירו שהוא ינהל את כל עסקיהם בישראל. לפני עשרה חודשים נגזרו על השניים עונשי מאסר בפועל שבין שנה וחצי לשנתיים וקנסות גדולים, לאחר שהורשעו בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובדיווח כוזב. באותו שבוע ביקש בנק לאומי אף להכריז על אלגור כפושט רגל. אלגור לא עמד בהחזרים לבנק בגין ערבותו האישית לחלק מחובותיו של מפעל 'פרי גליל', שנמכר בהסדר נושים אחרי שהגיע לכדי פירוק.

עוד פרק לא מחמיא במיוחד בקריירה העסקית הקצרה של הפוליטיקאי בדימוס אברהם בורג.

כבוד הבריות

השבוע הוציא בג"ץ צו על תנאי נגד שר התחבורה ישראל כץ, וצו ביניים האוסר להקים קווי תחבורה ציבורית נוספים שבהם תתקיים הפרדה בין המינים. הצו על תנאי מורה לשר התחבורה, שתומך בייסוד קווים נוספים שכאלה, להסביר מדוע לא יקבל את עמדת ועדה מקצועית במשרדו שהמליצה לאפשר זאת רק במידה והישיבה הנפרדת תובטח כעניין וולונטרי שאיש לא יוכל לכפותו.

נראה שהסדרת העניין בפיקוחו של בג"ץ תימשך עוד זמן, אך כבר עכשיו מעלים השופטים ניסיון למצוא נוסחה של פשרה לעתיד לבוא. בהחלטה הנוכחית כתבו השופטים שאם יאושרו בסופו של דבר קווים ציבוריים שכאלה, הרי שיש להבטיח שבכמחצית מהקווים ישבו הנשים מלפנים והגברים מאחור, כדי לבטא שוויוניות וכדי לתת את הרגשה שנשים אינן בריות סוג ב'.

אי אפשר שלא לצטט מתוך ההחלטה את דבריו של השופט אליקים רובינשטיין. "נציין כי השם 'מהדרין' אינו נראה לנו הולם" כתב השופט, "שהרי אין מדובר בנרות חנוכה או בכשרות בשר או באתרוג, וכנראה - כעולה ממקרים שהובאו לפנינו - לא בהכרח כל המהדר בצניעות גם מהדר בכבוד הבריות"