בשבע 382: מכתבים למערכת

קוראי העיתון , י"א באדר תש"ע

 

זעם חד כיווני/ אדוה נוה, שערי תקוה

לאחר כניסת "פעילי הימין" לבית הכנסת ביריחו, פורסם כי בצה"ל יש זעם רב על ה"פרובוקציה". אלוף פיקוד המרכז טען שצה"ל נאלץ להקדיש חמש שעות להוצאת הישראלים מיריחו במקום לעסוק בפעילות העיקרית שלו, משימות ביטחון והגנה.

הביקורת בצה"ל אולי מוצדקת, אלא שמעניין שלא שמענו ביקורת כזו על ה"מפגינים" בבילעין ונעלין - אלו המתפרעים כבר מספר שנים, משליכים אבנים על חיילי צה"ל ומעסיקים אותם שעות רבות מדי יום שישי. האם משימה זו אינה גוזלת משאבים רבים מצה"ל ומסיטה אותו ממשימתו העיקרית הגנה על בטחון אזרחי ישראל?

 

                                                                    

פגע  ויצא  בזול / ציפי  לידר, ירושלים

האם הרכוש שווה יותר מחיי אדם? כך לפחות נראה על פי פסיקות בית המשפט, שהרי העונשים על גניבות חמורים בהרבה מהעונשים על פגיעה בנפש.

  קחו לדוגמה את 'האופנובנק' רוני ליבוביץ', שנידון ל18(!) שנות מאסר בגין שוד בנקים.

לעומתו, הנהג שפצע אנושות את עדי ביטון בתאונת פגע וברח, צפוי לרַצות עונש של 17 חודשי מאסר בלבד, במסגרת עיסקת טיעון.

  עונש כל כך קל, המשקף זילות בחיי אדם, לא רק שאינו משמש מודל הרתעה, אלא נותן לגיטימציה לתאונות פגע וברח.

  ואולי בדיני נפשות הגיעה השעה לחדול מעסקאות טיעון, כדי להחזיר את ערכם האבוד של חיי אדם?

 

 'דורכים' עלינו / ד"ר חנה קטן,  מבוא חורון

חשבתי לנכון לשתף את הציבור בתצפית מעניינת שערכתי ביחס לשירותי הבריאות בישובי יו"ש. מנקודת המבט הצרה שלי כרופאת נשים בולט מאוד שהנשים שלנו אינן מקבלות שירותי בריאות נאותים, בוודאי בהשוואה לאחיותיהן החרדיות ביישובים הסמוכים. המדובר על זמינות ונוחות קיום בדיקות וקבלת תוצאותיהן, קביעת תורים ועוד. כך למשל נשות הציבור החרדי דורשות ומקבלות שירות אולטרסאונד זמין (וע"י טכנאיות-נשים), שירות יעוץ דיאטני, פיסיותרפיה והתעמלות במימון הקופות וכד'.

 לדעתי האשמה העיקרית היא בנו: אנו לא מחנכים מספיק את ילדינו ובעיקר את בנותינו לדאוג לרווחתן הבריאותית (למשל – שהות של כמה ימים בבתי ההחלמה [המסובסדים!] ליולדות לאחר כל לידה); הן עסוקות בגידול משפחתן ובפעילות למען ארץ ישראל ועם ישראל – ואת עצמן הן שוכחות בדרך. זה נכון במידה מרובה גם בקשר לכלל הציבור שלנו, ולא פלא אם כן שגופים רבים 'דורכים' עליו, מהשלכה משפילה של רבנים כסויי-עיניים למעצר ועד הזמנת רבנים ל'שימוע' וסגירת ישיבת 'הסדר' - וגם שירות ברמה נמוכה-יחסית של קופות החולים בישובים. אם לא נלמד לכבד את עצמנו ולדאוג לעצמנו  – המצב רק יחמיר.

לתשומת לב הציבור ופרנסיו.