בשבע 382: נעשה ונשמיע

שלומי גרטנר, זמן וחזן צעיר, מצליח לחדש באלבום של שירים קצביים ושירי נשמה

אמציה האיתן , י"א באדר תש"ע

 

'עשה עשה', שלומי גרטנר

לעיתים אני מודה על כך שלא נגזר עלי להיות בין כותבי השירים והמלחינים. כשאני מנסה (רק כשאני ממש משועמם, וזה לא קורה הרבה) להמציא לעצמי מנגינה קצרה, בדרך כלל לאחר דקות ארוכות של תכנון וניסיונות מוצלחים (פחות או יותר), אני מגלה שהמנגינה שזה עתה המצאתי, דומה באופן מדהים לשיר אחר, שכבר קיים, ומבוצע בידי מי מהיוצרים של העת האחרונה. זה נראה ממש כמו צירוף מקרים מפתיע, או השגחה פרטית מופלאה, תלוי מאיזה כיוון מסתכלים.

לאחר המסקנה האישית הזו, לא נותר אלא להודות להשם על כך שישנם יותר מוכשרים ממני, ושמאגר המנגינות עדיין לא נגמר. אכן, יש מקרים שבהם שיר חדש מזכיר לך משהו שפעם כבר שמעת, או שעיבוד מסוים באלבום שיצא עכשיו מהדפוס, נשמע כאילו שוכפל מאלבום ישן שכבר אי אפשר להשיג. זו אחת הדרכים לנתח דיסק חדש שיצא – האם הוא מזכיר נשכחות או שמא מצליח לחדש ולהמציא שוב את הגלגל. השבוע מתארח אצלנו אלבום חדש, שלטעמי אחד הדברים הבולטים בו זו החדשנות.

לא מהפכה, וגם לא ז'אנר חדש שלא הכרנו, אבל האלבום 'עשה עשה' של שלומי גרטנר בהחלט מצליח לחדש ואפילו להפתיע. גרטנר, זמר וחזן צעיר, שפרץ בבריטניה ופרח בארה"ב, הוציא את אלבום הבכורה שלו לפני כשנתיים, ומאז הוא עובד על האלבום החדש, ועובד קשה. ארבעה עשר שירים(!) ברצף קלאסי שנע בין הקצביים לבין שירי הנשמה.

את ההשקעה הרבה אפשר לראות כבר ברשימת המלחינים והמעבדים שהחליטו לעבוד איתו: יוסי גרין, פינקי ובר, איצי וולדנר, ברוך לוין, משה לאופר, ישראל לאם ועוד רבים וטובים. אותי תפסו במיוחד שירי הנשמה שבדיסק. גרטנר נתברך בקול יפהפה, וכנראה שגם בנשמה גדולה, כי כשהוא שר מכל הלב אתה פשוט נמס. אחד השירים היפים ששמעתי בתקופה האחרונה הוא 'השמים להשם', רצועה 2 בדיסק. 'נשמת כל חי', גם הוא נוגע בנשמה, ו'שבת היום', לוקח מילים פחות מוכרות מזמירות שבת והופך אותם ליצירה מרגשת.

ישנה גם הפתעה מקורית, ושיר מתנה ליום הולדת. לחן חביב של יוסי גרין מחבר את הפסוק מתהילים "בני אתה, אני היום ילדתיך", עם הברכה המסורתית Happy Birthday, והתוצאה באמת מדליקה.

מכיוון שכבר עברתי את מכסת המילים, אסיים פשוט בהמלצה – 'עשה עשה' של שלומי גרטנר הוא אלבום שכיף לשמוע אותו, לשמוח, לרקוד, ובעיקר להתרגש.

seret@etrog.tv