בשבע 383: ענישה לא מידתית

לאחר העונש שגזר בית הדין הצבאי על תא"ל תמיר, לא נכון להוסיף על כך את הרחקתו מצה"ל המרכז האוניברסיטאי באריאל מוחק את הקו הירוק גלי צה"ל - הבית של אוכלי הטריפות?

עמנואל שילה , י"ח באדר תש"ע

אינני מאלה הנמסים מול מדיו ודרגותיו של קצין בכיר בצה"ל, גם כשמדובר במפקד מסוגו של צ'יקו תמיר ששמע מעלליו הולך לפניו. לא הזדהיתי עם הקריאות שנשמעו בשעתו לעבור לסדר היום על תסבוכת הדיווחים השקריים שאליה נקלע בניסיון לחפות על חטאו הראשון - מסירת רכב טרקטורון צה"לי לנהיגה בידי מי שאינו מורשה לכך, בנו הצעיר. דווקא מי שהוא קצין בכיר ורב זכויות צריך לשמש דוגמא ומופת, הן בתחום הציות לפקודות בנוגע לשימוש ברכוש הצבא, והן בתחום האמינות והנכונות להודות בטעות ולשלם את המחיר.

אבל הצעד שנקט הרמטכ"ל השבוע, כאשר הראה לצ'יקו תמיר את הדרך החוצה, נראה כהליכה מוגזמת לקצה השני וכוויתור לא מוצדק על מפקד מוכשר שצה"ל זקוק לו. תא"ל תמיר הועמד לפני שתי ערכאות משפטיות, הורשע על פי הודאתו ונידון לעיכוב קידום במשך שנתיים ולהשעיה מתפקיד פיקודי לתקופה דומה. כשהוא נושא על גבו את הכתם הזה, יש להניח שרמטכ"ל הוא כבר לא יהיה, אבל עדיין יש לו מקום בצה"ל, ובעתיד אולי גם ליד שולחן המטכ"ל. לא ברור מדוע לא הסתפק הרמטכ"ל במה שכבר נגזר עליו, בצירוף הסבל הרב והביזיון שנגרם לו מההליך המשפטי הממושך שלווה בחשיפה תקשורתית נרחבת. לא ברור מהיכן השתרשה בקרבנו התפישה כי כל כישלון חייב להסתיים בעריפת ראשים, בפרט כשמדובר במקרה שבו הכישלון אינו בהיבט מקצועי מרכזי של התפקיד אלא בעניין צדדי ונקודתי.

קשה גם לקבל את הצגת ההחלטה להדיח את תמיר כמהלך הרתעתי שנועד להציב רף גבוה של אמינות ביחידות צה"ל. למרבה הצער, עיגול פינות ואי אמירת אמת הן נורמות רווחות כמעט בכל שדרות החברה הישראלית, כולל גם בצה"ל. דוגמאות לכך לא חסרות. בחומש התבצעו פינויים דווקא בשבת תחת אמתלא שיקרית שמקורה בדרגים הבכירים על התראות ביטחוניות כביכול הדורשות פינוי מיידי. בגזרת חברון נשלחו חיילים לחסום הגעת אזרחים בעת הריסת חוות פדרמן, כשמפקדיהם מספרים להם שמשימתם נועדה למנוע סכנה ביטחונית בעקבות חדירת מחבלים לאזור. דיווחים לא אמינים מתוך מטרה לקדם אינטרסים, לחפות על טעויות או סתם להשתמט ממשימות לא נוחות הם מעשה יום ביומו בכל הדרגים והרמות. תא"ל צ'יקו תמיר, תא"ל עימאד פארס ואל"מ ישראל דניאלי הם לא היחידים שחרגו מהפקודות כשמסרו לבני משפחותיהם את מפתחות הרכב. הם רק אלה שאיתרע מזלם ונתפשו.

אם רא"ל אשכנזי מעוניין לחולל מהפכה אמיתית בנורמות אמירת האמת בצה"ל, עליו להפעיל מהלך חינוכי-הסברתי ארוך טווח, ולא לנקוט בצעד של מוסרניות יתרה שאינה עולה בקנה אחד עם המציאות האמיתית בשטח. אפשר היה להסתפק בענישה שהיא כואבת ומרתיעה אך מידתית, ולא לוותר על שירותם של קצינים מקצועיים ורבי זכויות.

 

מוחקים את הקו הירוק

 

מאז הודיע שר הביטחון על הכרה במכללת אריאל כמרכז אוניברסיטאי חלפו מספר שבועות עד שאלוף פיקוד המרכז צירף את חתימתו, המעניקה גושפנקה חוקית להחלטה. צעד נוסף נצעד בדרך הארוכה אל הקמתה של אוניברסיטה שמינית בישראל, ומכל המקומות - דווקא במרכז השומרון.

מאמצים רבים נעשים כדי ליצור מעברים בגדר החוצצת בין שני צידי הקו הירוק, ולהכניס את אזורי יהודה ושומרון אל תוך מרחב החיים וההתייחסות של תושבי ישראל הקטנה - ולא רק של הדתיים מביניהם. אך נראה כי אין מוסד או מפעל אחד שיכול להתחרות בתרומתו הייחודית של המרכז האוניברסיטאי באריאל, שרק 15 אחוז מבין 11 אלף תלמידיו גרים ביהודה ושומרון. כל שאר הסטודנטים - דתיים וחילונים מכל קצווי הקשת הפוליטית, חוצים את גדר ההפרדה בדרכם  להשכלה אקדמית והכשרה מקצועית. צפויים עוד מכשולים רבים עד שהאוניברסיטה שבדרך תזכה להפוך לאוניברסיטה מן המניין. אך ראוי לברך כבר כעת על מה שכבר הושג, בזכותם של חלוצים פורצי דרך כבני הזוג סלונים מקדומים, ובביצוע אנשי חזון ועשייה בקנה מידה לאומי מסוגו של יגאל כהן-אורגד, נגיד המרכז האוניברסיטאי ושר האוצר לשעבר. יש לקוות כי בד בבד עם התפתחותה האקדמית ובנוסף לתרומתה ההתיישבותית, יתפתחו באוניברסיטת אריאל העתידית כיווני מחקר וחשיבה אשר נותני הטון בפקולטות למדעי הרוח והחברה נוטים להזניח, בגלל הקו הדומיננטי הליברלי-אוניברסאלי השורר בהן.

עם אוניברסיטה בדרך, עם אוכלוסיה שמתקרבת ל-20 אלף איש ועם כביש דו-מסלולי שמקרב אותה עד 15-20 דקות מפתח-תקווה, העיר אריאל נטועה חזק במפה. לא במקרה נכללת העיר אריאל בשטח ישראל גם בתוכניות המדיניות של השמאל, למרות שהיא שוכנת עמוק במרכז השומרון. קברניטי העיר ויתרו על הלוקסוס של בתים צמודי-קרקע וקליטה סלקטיבית, והעדיפו לבנות בנייני דירות לכל המעוניין. התפישה ההתיישבותית הזאת הוכיחה את עצמה כדרך נכונה יותר לנצל את השטח המוגבל ולהעמיק את אחיזתנו בארץ, וראויה לשמש דוגמה ליישובים נוספים אם וכאשר יוסרו ההגבלות על הבנייה.

 

 

סנדוויץ' לפורים

התוכנית 'בילוי נעים' עם מולי שפירא משודרת בגלי צה"ל במשך שעתיים מדי יום שישי, ונחשבת לתוכנית הדגל של התחנה הצבאית בתחום התרבות והפנאי. ביום שישי האחרון, ערב שבת זכור ופורים, הגיע לתכנית מבקר המסעדות גיל חובב כדי להגיש פינה קבועה על ארוחה טובה במחיר צנוע.

חובב, המתהדר בעובדה שאבי סבו היה אליעזר בן יהודה, התבקש להציע מאכל מתאים לחג הפורים. אך הקשר היחיד שהצליח למצוא בין המלצתו לבין החג הוא התואר "קטן ונחמד", המשותף לליצן מהשיר הפורימי הידוע ולבית האוכל שעליו המליץ - כריכייה בסגנון צרפתי ברחוב בן-יהודה בתל-אביב. את הקרואסונים ("נורא טעימים") שעליהם המליץ חובב לא תוכלו לטעום ולא יוכלו לטעום חיילי צה"ל שאוכלים כשר, לא בפורים ולא בימים אחרים. הם מכילים יחדיו גבינות משובחות, ממרח כמהין וגם פרוסות נקניק. חובב לא שכח להדגיש באוזני המנחה ("אני יודע שזה חשוב לך") והמאזינים שיש אפשרות גם לנקניק סוס.

מולי שפירא המאוכזב, שלרגל החג ציפה להמלצה על איזו קונדיטוריה עם אוזני המן מזן מקורי, לא אמר מילה על התפריט הטרף בעליל, אבל הביע מחאה על שמה הלועזי של המסעדה שעליה המליץ צאצאו של מי שנחשב למחדש השפה העברית. חובב לא השתכנע: "מי שנותן לי נקניק סוס - מצדי שידבר בלועזית".

כידוע, המטבחים בצה"ל כשרים על פי פקודה. חז"ל אמרו שאפילו בסעודתו של אחשורוש היהודים שהשתתפו קיבלו אוכל כשר. אבל בתחנה המתיימרת להיות "הבית של החיילים" לא רואים בעיה להמליץ על מאכלים טרפים למהדרין לרגל חג הפורים.

קברניטי גל"צ מחזיקים בהיתר שידור נחשק לשתי תחנות רדיו ארציות, גל"צ וגלגל"צ, אותן הם מפעילים תוך הסתייעות בכוח אדם זול שמספק צה"ל. תחת איצטלה של תרומה לחיילים ולביטחון המדינה, הם משדרים על התדר הרוחני הצר של אזורי החברה והתרבות האולטרה-חילוניים בתל-אביב ( כן, אני יודע שיש גם 'המילה האחרונה'). זה לא אומר שצריך לסגור את גל"צ, אבל אולי הגיע הזמן להוציא אותה לאזרחות, להפשיט אותה מהיומרה ללבוש מדי צה"ל. תחנת השידור של רזי ברקאי, יעל דן ומיכה פרידמן תידרש אז לוותר על תקציב הביטחון ועל שידור בתנאי מונופול, ולהתמודד בשוק מסחרי פתוח מול תחנות ארציות ברוח אחרת שיקבלו גם הן רישיון שידור. למאזינים תהיה אז הזכות לבחור אם לשמוע ראיון אוהד עם דובר החמאס או עם ראש מכינה קדם-צבאית מיש"ע, והאם להאזין להמלצות על מאכלים מתאימים לחג הפורים או לשמוע על סנדוויץ' קרואסון עם גבינה ונקניק סוס.