בשבע 383: אסור להשלים עם המציאות במזרח ירושלים

ניר ברקת בראיון מיוחד ל'בשבע', רגע לאחר שנעתר לבקשת נתניהו לעכב הריסת בתי ערבים בכפר סילוואן, אומר ברקת: אם תכנית הפיתוח שהצענו למתחם 'גן המלך' לא תתקבל, כמות הבתים שייהרסו תהיה גדולה יותר.

רוני ארזי , י"ח באדר תש"ע

מליאת הכנסת תדון בקרוב בכוונת עיריית ירושלים להרוס בתי ערבים בכפר סילוואן שבמזרח ירושלים ולהקים במקום פארק לאומי – 'גן המלך' – בו התהלכו בעבר מלכי בית דוד. על-פי התוכנית, ייהרסו 20 מתוך 80 בתי השכונה, ולתושבים הערבים יוצעו קרקעות חלופיות באזור סמוך. שר הפנים, אלי ישי, הצהיר בדיון מקדים שערכה אתמול (ד') המליאה בנושא כי "האכיפה במזרח ירושלים לא שוויונית". "לא אאפשר בניה בלתי חוקית. אהיה בית שמאי לכל מי שבונה בצורה בלתי חוקית", אמר ישי. יממה קודם לכן, ביקש ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, להציג בפני עיתונאים את תוכניתו, אך זמן קצר לפני כן קיבל שיחת טלפון מראש הממשלה, בה התבקש לדחות את ביצוע התוכנית. זאת כדי לאפשר לתושבים להציג את הסתייגויותיהם, ואולי להימנע מליבוי הסערה שכבר מתחוללת במזרח ירושלים בשל ההחלטה על צירוף מערת המכפלה וקבר רחל לרשימת אתרי המורשת הלאומיים. ברקת קיבל את הבקשה, ובראיון שהעניק מאוחר יותר ל'בשבע' הצהיר כי אם לא יקבלו התושבים את החלופה המוצעת, ייהרסו המבנים כפי שקבע בית המשפט.

כיצד נולד הרעיון להקים גן לאומי במקום הבתים שייהרסו בכפר סילוואן?

"כשנכנסתי לתפקיד, ברור היה לי שלהשאיר אזור כמו 'גן המלך' במצבו הנוכחי זו בכייה לדורות. ידעתי שצריך לבחון איך מיישמים את האינטרס הציבורי של הפיכת מקום כ"כ היסטורי לאתר תיירותי עם פוטנציאל אדיר, ומנגד להתמודד עם העובדה כי במקום נמצאות היום למעלה מ-100 משפחות ללא רישיון בצורה לא חוקית. אגב, חלק מהאחריות למצב הזה, נוסף על התושבים, נתון גם לפתחן של עיריית ירושלים ושל מדינת ישראל, שלצערי לא התמודדו עם המציאות הזו בצורה יעילה ונכונה. כעת, לאחר שנה של עבודה עם מהנדס העיר ותוך דינמיקה של שיתוף הציבור, הגענו לתוכנית שלתפישתי עיריית ירושלים לוקחת במסגרתה אחריות אמיתית על מה שנעשה באזור, מפתחת אותו בצורה יעילה, לרווחת התושבים, ולא משלימה עם המציאות - שזה הדבר הגרוע ביותר לעשות".

בסופו של דבר, אולצת ברגע האחרון לדחות את יישום התוכנית בשל פנייה מצד ראש הממשלה. אתה מאמין שאכן יבוא שינוי כלשהו בעמדת הערבים בעקבות הדחייה הזו?

"ראשית, אני שמח להיענות לבקשת ראש הממשלה. היא היתה במקום. המטרה כאן ברורה לחלוטין – מדובר בניסיון לקחת עוד זמן עם התושבים, להידבר איתם ולהגיע לפתרונות. אני חושב שזה ראוי, נכון ולגיטימי. אני מצידי, ארצה תמיד להאמין שיהיה שיתוף פעולה, אבל זה תלוי בהם. אני מקווה שהתושבים שעד היום חיו מכל מיני שמועות, כשיראו את התוכניות שהפכו כעת לציבוריות, יוכלו להתייחס יותר ברצינות ולהבין שגם הכוונה וגם המציאות הן כאלה שיאפשרו לשדרג את איכות חייהם וגם ליהנות מכלכלה טובה יותר. אני חושב שמבני הציבור שיוקמו וההשקעה שתינתן בתשתיות, יהפכו את המקום לאטרקטיבי וזה אינטרס שגם התושבים וגם העיר ירושלים שותפים לו. הם גם צריכים להבין שהחלופה להצעה הזו היא מה שקבע בית המשפט - להרוס את המבנים. אני רק מזכיר שבית המשפט דחה את בקשתי לעכב את ביצוע עשרות צווי ההריסה שהוצאו לבתים בסילוואן. כרגע אנחנו מתלבטים יחד עם פרקליט המדינה ועם המשטרה מה ניתן לעשות בכל זאת".

אפשר לעשות חיבור ישיר בין החלטתך לדחות את יישום התוכנית לבין ההקפאה שרה"מ עומד מאחוריה בחודשים האחרונים והרצון שלו להציג לעולם תמונת מצב כאילו גם במזרח ירושלים אין בנייה חדשה?

"אני חושב שההפך הגמור הוא הנכון. אנחנו מקדמים תוכניות פיתוח בעיר ירושלים - גם במערבה וגם במזרחה. העולם מבין שעיריית ירושלים לוקחת אחריות כללית על כל חלקי העיר, גם בנושא התכנון וגם בנושא שדרוג איכות החיים של התושבים, יהודים וערבים כאחד. הדבר הזה הפוך לחלוטין ממצב של הקפאה. הבקשה של ראש הממשלה להתחשב יותר בעמדתם של התושבים היא חלק מתהליך של שיתוף הציבור, שהוא אבן יסוד בתפישת עולמי הניהולית. אין הקפאה בירושלים, יש המשך פיתוח".

נושא הריסת הבתים במזרח ירושלים עלה בין היתר בעקבות הבקשה להכשיר את בית יהונתן שבלב הכפר סילוואן. אתה צופה שינוי גישה מערכתי גם ביחס אליו?

"על תכנון מתחם גן המלך אנחנו עובדים כבר למעלה משנה. הבעיה שם מצריכה פתרון מאוד יצירתי שכולל שינוי בתוכנית בניין ערים ועירוב שימושים באזור. זה שונה לחלוטין ממעבר משתי קומות לארבע קומות. אני כראש עיר נכנס לתכנון של סדרת מתחמים שיש ביניהם פער מאוד גדול בין הצורך מצד אחד, למציאות מצד שני, ובית יהונתן נמצא באחת השכונות האלה - סילוואן התיכונה, שגם שם צריך לפתח ולקדם את הפתרונות".

הימים האחרונים היו רוויי מתיחות בבירה, בעקבות החלטת הממשלה בנושא אתרי המורשת הלאומיים. התסיסה הגוברת בקרב ערביי ישראל מאיימת לדעתך גם על השקט בירושלים?

"אני חושב שלתושבים בירושלים יש אינטרס לחיות את חייהם בשקט ואנחנו צריכים לוודא שהגורמים המתסיסים והקיצוניים יגיעו לידי המשטרה והיא תטפל בהם. אנחנו צריכים להוקיע אותם ולא לאפשר לכל מיני 'פנאטים' להכתיב לנו את סדר היום. לי כמובן אין כל כוונה לחולל איזה שהם שינויים בסטטוס קוו. להיפך, אם כבר אז צריך לשדרג את היחסים כפי שעושה תוכנית גן המלך".