בשבע 383: פוסחים על המדפים

אולי רדליך , י"ח באדר תש"ע

 רק הסתיים חג הפורים על הוצאותיו ושמחותיו, ואנו ניצבים בפני תקופת חג הפסח. איך אפשר לשמור על איזון  בתקציב המשפחתי עם כל הוצאות החג? למה כדאי לשים לב כשיוצאים לקניות? אספנו עבורכם כמה כללים וטיפים, כדי לעבור את החגים בשלום. 

 

ניהול התקציב המשפחתי חשוב לאורך כל השנה, אך עם בוא החגים עלינו לחסוך עוד יותר בהוצאות. לכן, תחילה נרשום לעצמנו את כל ההכנסות וההוצאות החודשיות של המשפחה: החל ממזון, חשמל ובגדים, וכלה בבילויים, טיפול שיניים, ביטוח ועוד. פעולה זו תעורר את המודעות שלכם לתקציב המשפחתי, ותיתן לכם תמונת מצב ריאלית, כדי שתדעו מה וכמה אתם יכולים לקנות השנה. זכרו כי בהלת החגים היא בחירה שלנו וגם התנהלות מאוזנת היא בחירה (שתשפיע עלינו כל השנה), לכן יש לעשות זאת בשיקול דעת.

לאחר מכן נכין רשימה של כל ההוצאות הצפויות לפסח (מזון, בגדים, מתנות וכו'), וננהל דיון משפחתי של סדרי עדיפויות, בשיתוף הילדים. נחליט יחד על תקציב החג ונדאג לא לחרוג ממנו. לחלק מכם זו תהיה התנסות חדשה, אך זו הזדמנות טובה להקנות לילדים מודעות פיננסית, בבחינת "והגדת לבנך".

בעריכת התפריט לארוחת החג חשוב לדאוג שהכמויות תהיינה כמו לארוחת שבת רגילה. אפשר להוסיף עוד סוג בשר אחד או סלט חגיגי נוסף. כך תמירו את עודפי האוכל בעודפי כסף שיישארו בחשבונכם.

לפני הקניות עושים סקר שוק בין רשתות המזון כדי לבדוק מחירים ולהשוות. לקניות עצמן יוצאים עם רשימה מתוכננת, כך נמנעים מקניות אימפולסיביות. שולחים את בן הזוג החסכן לקניות, ולא יוצאים לקניות עם ילדים. לא מתפתים למבצע ש"נגמר מחר", או ל"מתנות חינם", או למבצע על כמויות, אלא אם מדובר במוצרים שאתם באמת צריכים לקנות לחג.

חשוב מאוד לא להתפתות לקנות בתשלומים, ובוודאי לא בקרדיט, עם ריבית והתשלומים ארוכים וחונקים. זכרו גם שחג העצמאות בפתח ומיד אחריו מגיעה חופשת הקיץ.

 

הכותבת היא יועצת להתפתחות אישית וקבוצתית (MA), מאמנת לכלכלת משפחה