בשבע 383: ירון שיין, בימאי ויוצר סרטים ומפיק פסטיבל 'קולנוער 3'

עפרה לקס , י"ח באדר תש"ע

'משחק ביתי' מצלצל לכם? יוצר הסרט, ירון שיין (35) עשה את לימודיו התיכוניים עוד כשהעיסוק הקולנועי היה דבר לא ממש מצוי. כשבגר, הצביע על קולנוע כאל הכיוון העתידי שלו ולמד את התחום במכללת הדסה. היום הוא יוצר סרטים בכל מיני תחומים, ומפיק, זו השנה השלישית את ההפנינג המעניין שנקרא 'קולנוער', שמתקיים באפרת, בא' בניסן.

 

היום העשייה הקולנועית נגישה יותר לבני הנוער, אך גם התחרות גדולה יותר. קשה היום יותר לבני הנוער לעשות קולנוע?

"יותר קל. ככל שיש יותר, אז יש לך יותר אפשרות להתמקצע. בנוסף, כשיש יותר מתחרים זה יותר טוב. אתה משתפר ויכול לעשות כמו המתחרים שלך, או טוב יותר מהם".

 

ברשימת המגמות שמגיעות אליכם נמצאים תיכונים לא דתיים לצד אולפנות וישיבות מכל רחבי הארץ. מה קורה שם מבחינה חברתית?

"לא הולכים מכות. רוב היום עמוס בצפייה בסרטים, בפאנלים ובסדנאות. זה יום מאוד מלמד ובצד זה מאוד חוויתי. יש המון צבע: אנשים שנראים ומדברים שונה".

 

הפסטיבל מתקיים דווקא באפרת. מישהו עשה לך פרצוף בגלל זה?

"לא יודע מה אומרים אחרי השיחה איתי, אבל כשמדברים איתי זה בכלל לא אישיו. השנה, אחד מרכזי המגמה אמר לי שרוב תלמידיו לא היו מעולם בגוש עציון וביקש הדרכה על המקום. רכז אחר אמר לי 'אני חלוק עליכם מהקצה אל הקצה, אבל חשוב לי שהתלמידים שלי שהם צפוניים מפונקים ושמאלנים יגיעו ויפגשו את החבר'ה שלכם'".

 

קיימים פסטיבלי קולנוע נוספים לבני נוער- מה מיוחד אצלכם?

"זה הפסטיבל שבו מרגישים בנוח גם חילוניים וגם דתיים. מגיעים כ-400-500 בני נוער, ויש גם אפשרות ליוצרים עצמאיים, שלא כלולים במגמות קולנוע להגיע אליו".

 

מה יהיה ביום הזה, חוץ מהקרנת סרטים?

"יהיה פאנל מאוד מעניין על האופן שבו משתקף צה"ל בקולנוע הישראלי העלילתי. יהיו בו אושרי כהן מ'בופור', אילן אבישר, אוהד דומב ושני יוצרים צעירים, מ'נוה שמואל' ומ'עומר' שסרטיהם יוצגו בפסטיבל. התרגלנו לראות את הדימוי של החייל שמבקש להסיר מעליו את לבנון ואת המדים. אנחנו מבקשים להביא את הפן של דימוי החיילים אחרי ההתנתקות ואת השאלה האם הצבא והמתנחלים יכולים להיות אויבים".

 

גולת הכותרת של היום היא הסדנאות.

"נכון. והשנה הבאנו את המומחים בתחומם: רונה דורון, שהלבישה מעל 40 פיצ'רים ישראליים, תספר ותיתן דוגמאות. יונתן בר-גיורא הוא אחד המומחים הגדולים בארץ בתחום המוסיקה לסרטים, ותהיה סדנה נוספת בתחום הפעלולים. הרעיון הוא לתת למשתתפים גם ידע מעשי אותו יוכלו ליישם בסרטים שלהם".

 

אחרי שתידום תרועת הפסטיבל, כמו שאומרות הקלישאות, שיין מתחיל להתכונן לפסטיבל של שנה הבאה, וכבר יש לו רעיונות ולקחים ליישום. בין לבין הוא מתכוון להמשיך וליצור בעצמו בכלי המעניין והרב חושי הזה.

 ofralax@gmail.com