בשבע 384: שירי נשמה

האלבום 'נשמות חדשות' מצליח להעביר בניגוניו, מהתפילות ומשירי הסעודות, משהו מהנשמה היתירה של שבת.

אמציה האיתן , כ"ה באדר תש"ע

'נשמות חדשות', יצחק מאיר וחברים.

 קסם מיוחד יש בה, בשבת, דבר שמביא אותנו במשך כל השבוע לחפש את מקור הקסם, ולנסות למשוך אותו אל מעבר לזמני יציאת השבת. יש הקושרים את הנופך המיוחד אל הנשמה היתרה, יש התולים אותו במאכלים המיוחדים. אבל כולם יודו כי אין כמו המנגינות של שבת: נעימת החזן בבית הכנסת, שירת הזמירות, ולחלק נכבד מאיתנו, כמובן – שירת הבקשות.

מכיוון שאת הנשמה היתרה של השבת קצת קשה להחזיק אל מעבר למוצאי היום, ואם נאכל כל השבוע את מאכלי השבת, נתקשה כולנו לעלות במדרגות לעבודה, נותרו להם בבדידותם המזהרת שירי השבת. אלפי מנגינות, זמירות ונוסחים, נכתבו במהלך ההיסטוריה למילותיו של היום השביעי. קולמוסים רבים נשברו במהלך חריזת השורות, לשולחן השבת ולבית הכנסת. כל עדה והנוסח שלה, כל תפוצה והמנהג המקובל אצלה, ולא פחות חשוב – כל בית אב והנהוג אצלו, עוד מימים ימימה. כך שר אבא, ששמע מפי אביו, ששמע אצל סבא שלו, וכך הלאה, עד אברהם אבינו (שהנוסח שלו ודאי לא היה הונגרי).

הקסם הזה של שירי השבת הוא שמביא אל שוק התקליטים מספר גדול מאוד של תוצרים, הקושרים עצמם בצורה מלאה אל השבת. כבר כתבנו לא אחת במדור הזה על דיסקים שמנסים להביא אלינו את אותו ניחוח מיוחד. כאלה שנועדו ללמד אותנו את המנגינות, אלבומי חזנות, שנכתב עליהם במפורש "הוקלט ביום חול", וגם סתם שירים שנועדו לכבוש את שוק המוסיקה על גבה הרחב של השבת.

האלבום שמתארח אצלנו הפעם נועד בעיקר להביא אלינו את האווירה. אי אפשר להתעלם מכך - יש באלבום 'נשמות חדשות' משהו קסום, שכנראה ניטע בו מתוך הנשמה היתרה של שבת המלכה. יצחק מאיר קיבץ אליו חברים טובים וראויים, ויחד איתם הוציא אלבום כפול, שמשחזר את האווירה המיוחדת של השבת, דרך התפילות, הזמירות, והשירים הייחודיים. הדיסק הראשון עוסק בתפילת ליל השבת, ומכניס אותנו ממש אל תוך התפילה, עם החזן והציבור. הדיסק השני מושיב אותנו סביב לשולחן השבת, ומערב בין מנגינות ידועות ואהובות, לבין דברים שרובנו עדיין לא זכה לשמוע.

'נשמות חדשות', מצליח בקול נעים, ובנגינה איכותית, להטעים אותנו מעט מתוך הנשמה היתירה של השבת, ועל כך מגיע לו ישר כוח גדול.

seret@etrog.tv