בשבע 384: גינויים בעולם בעקבות אישור הבנייה ברמת שלמה

ח"כ דני דנון: "זכותנו לבנות בירושלים אינה ניתנת לערעור".

רוני ארזי , כ"ה באדר תש"ע

שבריריות היחסים בין ישראל לפלשתינים, באה השבוע לידי ביטוי בעוצמה רבה. ביקורו של סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן באזור גרם לראש הממשלה נתניהו להפגין כוונה נחרצת לפתוח במשא ומתן עקיף - 'שיחות קירבה' - עם הרשות בתוך ימים. "אני מקווה ששיחות הקירבה יובילו במהירות לשיחות ישירות, שבאמצעותן ניתן יהיה באמת לקדם את תהליך השלום", אמר נתניהו.

סגן הנשיא ביידן כמעט והכריז חגיגית על פתיחתן של השיחות העקיפות, אך בעודו נפגש עם מנהיגים ישראלים בירושלים, התפוצצה שלשום (ג') בתקשורת סערה מדינית חדשה, עם הודעתה של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים על הפקדת תוכנית חדשה להקמת 1,600 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה שבצפון-מזרח העיר. "ההחלטה הזו מורידה את רמת האמון בין הצדדים עוד בטרם החלו השיחות העקיפות", אמר ביידן בהודעת גינוי שפרסם. גם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון וכן מצרים, ירדן והליגה הערבית פרסמו הודעות גינוי מטעמן. אתמול אחר הצהריים הגיע ביידן לרמאללה ובתום מסיבת עיתונאים משותפת עם אבו מאזן שב וגינה את ההחלטה להרחיב את הבנייה והצהיר כי הפלשתינים זכאים למדינה עצמאית בעלת רצף טריטוריאלי. אבו מאזן הגדיר את החלטת ישראל מכה קשה למאמצים לחידוש המשא ומתן ודרש לבטלה.

בתגובה לגל הגינויים, הודיע שר הפנים אלי ישי כי הוא "מצטער על עוגמת הנפש" והבהיר כי לו היה יודע מראש על כוונת הוועדה לדון בתוכנית הבנייה ברמת שלמה היה דוחה זאת בכמה ימים, משום ש"אין לנו כוונה להתגרות באף אחד ולהכעיס את האמריקנים". אחר הצהריים ערכו סיור תמיכה בשכונת רמת שלמה חברי הכנסת דוד אזולאי (ש"ס), מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) ודני דנון (הליכוד) שאמר כי "הבניה בירושלים נמצאת בלב הקונצנזוס הישראלי ואינה נתונה לערעור. זכותנו לבנות בירושלים, בירת הנצח של העם היהודי, איננה תלויה בזמן ובאירועי היום".

שדולת ארץ ישראל בכנסת שיגרה השבוע מכתב לראש הממשלה נתניהו, עוד טרם ביקורו של ג'ו ביידן, ובו דרישה שלא להעניק לפלשתינים מחוות נוספות, כתנאי לחידוש המשא ומתן המדיני. "המחוות הרבות שנעשו עד כה לא הביאו לשום שיפור ביחס הפלשתינים למדינת ישראל. אדרבא, ראשי הרשות הביעו תמיכה בטרור, התנגדות לעצם זיקתה של ישראל למקומות המקודשים ביותר לעמנו, ועידוד לאלימות המתגברת באזורים אלה", לשון המכתב.