בשבע 384: יהדות התורה מאיימת לפרוש מהקואליציה

יהדות התורה מאיימת לפרוש מהקואליציה על רקע משבר חוק הגיור.

עפרה לקס , כ"ה באדר תש"ע

שני החוקים המהווים את גולת הכותרת של פעילות 'ישראל ביתנו' בכנסת הנוכחית, עלו השבוע לכותרות. בדיון סוער שהתקיים ביום שני בוועדת חוקה חוק ומשפט, אודות חוק הגיור הטיחה המתנגדת הראשית, 'יהדות התורה' מילים קשות ביו"ר הוועדה ומוביל הצעת החוק ח"כ דודו רותם. גם ש"ס הודיעה כי היא חוזרת בה מתמיכתה בחוק. ב'ישראל ביתנו' אומרים כי היתה הסכמה עם ש"ס על נוסח החוק, הרב עובדיה יוסף תמך בו והרב הראשי לישראל, הרב שלמה עמאר חתם על המסמך שהיווה לו בסיס.

ח"כ רותם, ויו"ר מפלגתו, אביגדור ליברמן הודיעו כי החוק יעבור בכל מקרה, למרות ההתנגדויות, וקולות במפלגתם תמהו על כך שש"ס חזרה בה כש'יהדות התורה' הביעה התנגדות, אך סירבו לתת פרשנות למהלך. ח"כ רותם אמר עוד כי יש דברים בחוק שהוא מוכן להתפשר עליהם ואולם על המהות הוא אינו מוכן להתפשר. בסיעה אומרים עוד כי נכון לרגע סגירת הגיליון אין התקדמות בנושא מול ש"ס.

החוק השני, חוק ברית הזוגיות, עלה ביום שלישי לדיון בוועדת חוקה חוק ומשפט, ונוסחו התקבל ברוב קולות עם מתנגד אחד, ח"כ דב חנין. ב'ישראל ביתנו' אומרים כי החוק יעבור ביום שני בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, עוד טרם פגרת הפסח.

בש"ס הזמירות נשמעות מעט אחרות. בלשכתו של יו"ר התנועה, אלי ישי, מבהירים כי הליכי חקיקת 'ברית הזוגיות' יוצמדו לחקיקת חוק הגיור וכי לא תהיה התקדמות בחוק אחד בלעדי האחר. לפי הלשכה, קיימת הסכמה עם הנהלת הקואליציה על כך שחוק ברית הזוגיות לא יעלה ביום שני להצבעה. לגופו של חוק הגיור, עומדים בסיעה על כך שהרב יוסף לא תמך בחוק אלא בסעיף מסוים ממנו וכי הרב עמאר, הודיע על שתי הסתייגויות בעת שחתם על הבסיס להצעת החוק. "לאחר התייעצויות נוספות", אומרים בלשכה "הרב ראה שהוא צריך מענה טוב יותר לסוגיות הבעייתיות". שני הנושאים המהווים את אבן הנגף, מבחינת ש"ס, קשורים בתהליך הסמכת הרבנים, בפרוצדורה ובתקנות של מוסמכי מתן הגיור. לפי ש"ס, עו"ד יעקב ויינרוט מנסה להשיג פשרה בין הצדדים ולהציע הצעת גישור.