בשבע 384: ישראל העניקה עוד 77 חנינות למחבלים מהפתח'

חגי הוברמן , כ"ה באדר תש"ע

למרות העלייה במספר יידויי האבנים ובקבוקי התבערה ביו"ש בשבועות האחרונים, מוסיפה ישראל לנקוט במחוות כלפי הפלשתינים. ביום שני האחרון הודיע צה"ל לרשות הפלשתינית כי הוא מפסיק את המרדף אחרי 77 מחבלים מבוקשים, רובם חברים בגדודי חללי אל אקצא של הפתח'. סוכנות הידיעות הפלשתינית 'מעאן' פירסמה את שמותיהם ודיווחה כי 10 מהם יזכו בחנינה מלאה ויורשו לנוע בחופשיות בכל יו"ש ואף לצאת לחו"ל. על יתר המבוקשים הוטלו תנאים מגבילים.

חנינת המחבלים כלולה בהסכם עליו חתמו ישראל והרשות בנובמבר 2007, ועד היום זכו לחנינה כמה עשרות מחבלים מתוך כ-300 שהתחייבה ישראל לחון. על פי ההסכם, המחבלים ה'חנונים' מתחייבים לנטוש את השימוש באלימות ולהניח את נשקם, וכן מסכימים כי ייעצרו זמנית במטה המשטרה הפלשתינית בשכם, עד לקבלת חנינה מוחלטת.

יצוין כי אחד המחבלים שזכו בעבר לחנינה, ענאן צובוח, חוסל עם כמה מחבריו לפני כחודשיים וחצי, יממה לאחר שרצחו את הרב מאיר חי הי"ד משבי שומרון. הרשות הפלשתינית דחתה לפני הרצח בקשה של ישראל לעצור אותו, על אף שלידי השב"כ הגיע מידע ודאי, שצובוח חזר לעסוק בטרור אחרי שקיבל חנינה.

ובתוך כך, יושב ראש הרשות הפלשתינית, אבו מאזן החליט להעלות לדרגת לואא' (מקבילה לדרגת אלוף) את מפקד כוח 17, מחמוד דמרה הכלוא בישראל משנת 2006. דמרה מרצה מאסר עולם בגין מעורבותו ברצח כמה ישראלים, בהם שרה לישה, בנימין וטליה כהנא ואש-קודש גילמור.