בשבע 384: נדחתה בקשת ברק לגיוס פקחי הקפאה נוספים.

רוני ארזי , כ"ה באדר תש"ע

מאז נכנסו צווי הקפאת הבנייה לתוקף, לפני כחודשיים וחצי, נפתחו למעלה מ-340 תיקים בגין הפרתם. בתשובה שהגישה השבוע המדינה לבג"ץ, במסגרת עתירת 'שלום עכשיו' נגד אי אכיפתם של צווי פינוי לכמה מאחזים, נכתב כי בשל פעילותם של פקחי המינהל האזרחי נגד מפרי צווי הקפאת הבניה, אין בידי המדינה די כוח אדם כדי לאכוף את משימות הפינוי.

חרף מצוקתו, לא הצליח השבוע שר הביטחון להעביר תקציב נוסף לידי המינהל האזרחי, לצורך גיוסם של פקחים נוספים. ח"כ אורי אריאל, החבר בועדת המשנה לענייני תקציב הביטחון, שדחתה את הבקשה, אמר כי "טוב עשתה הוועדה כשדחתה על הסף את בקשתו של ברק, שעסוק בהשגת תקציבים לפיקוח דווקא על צו ההקפאה הדרקוני, בעוד הפלשתינים בונים וילות לא חוקיות באין מפריע".

ובתוך כך, הפתיחה במשא ומתן מדיני עם הפלסטינים נתונה אמנם בסימן שאלה, אך לא כן באשר להקפאת הבניה ביהודה ושומרון שנמשכת ועמה גם הנזק לציבור המתיישבים. הקלת מה במצב נרשמה השבוע עם החלטת ראש הממשלה לאשר את מתווה הפיצויים לנפגעי ההקפאה, אותו גיבש בשבועות האחרונים צוות בראשות מזכיר הממשלה, צבי האוזר ובהשתתפות נציגים של משרדי הממשלה השונים.

על פי ההסכם, תעביר המדינה פיצוי חד פעמי בגובה עשרות מיליוני שקלים לרשויות ביהודה ושומרון וייפתחו מסלולי פיצוי לרוכשי דירות ולקבלנים בעלי היתרי בנייה. בלשכת ראש הממשלה אומרים כי ההחלטה ניתנת לביצוע מיידי, אך עם זאת, טרם גובשו אמות המידה שלפיהן ייקבעו הפיצויים. את המתווה הבסיסי להסכם, קבעו חברי הכנסת דני דנון (הליכוד) ואורי אריאל (האיחוד הלאומי), בהצעת חוק פרטית שהגישו בנושא, אותה משכו בעקבות הודעת ראש הממשלה.