בשבע 384: מבזקי חדשות

מבזקים , כ"ה באדר תש"ע

שר התרבות המצרי, פארוס חוסני, הודיע שלשום (ג') כי ארצו תשפץ את כל 11 בתי הכנסת שבשטחה, בשל היותם "חלק ממארגה התרבותי". ביום ראשון נחנך מחדש ביכנ"ס הרמב"ם ששוקם בעלות של כ-2 מיליון דולר. לפני כ-70 שנה גורשו ממצרים עשרות אלפי היהודים שגרו בה וכיום מונה הקהילה כמה עשרות חברים בלבד.

 

בהר הזיתים בירושלים תיערך היום (ה') הלוויה מחודשת לעצמות שהוצאו בתחילת השבוע ממערת קבורה בציפורי. רשות העתיקות, המבצעת במקום עבודות חפירה לקראת הקמתו של בית פרטי במקום, הרסה את המערה, חרף פניותיהם של עסקנים שונים ובהם ארגון 'אתרא קדישא', שביקשו למצוא תוואי בניה חלופי.

 

לאחר 10 שנים בהן לא אוישה משרת רבה הספרדי של אשדוד, נבחר השבוע הרב חיים פינטו לתפקיד. כמה שעות לפני ההצבעה, דחה בג"ץ בקשה מצד כמה תושבים באשדוד לדחות את הבחירות, בטענה להליך בחירות לקוי, וקבע כי אף אם תתקבל העתירה בהמשך, תוצאת הבחירות אינה בלתי ניתנת לשינוי.

 

בצל המשבר ביחסי צה"ל עם ישיבות ההסדר, יגדל השנה מספר הבני"שים המתגייסים לצה"ל ב-11% לעומת השנה שעברה. 73% מתוך 850 המתגייסים במחזור מרץ 2010 מיועדים לשירות קרבי. לראשונה, גויסו הפעם בני הישיבות יחד עם החטיבות אליהן שובצו, ולא במסגרת יום גיוס מיוחד.

 

ישיבת הר-ברכה חנכה השבוע בתחומה ביכנ"ס חדש בנוסח יהודי מרוקו, שיפעל בשלב ראשון בשבתות ובחגים. באירוע החנוכה השתתפו, נוסף על תלמידי הישיבה ורבניה גם הרבנים אברהם חפוטא ואליהו אברז'ל וכן ח"כ הרב חיים אמסלם. בשטח היישוב, המונה כ-250 משפחות, פועלים כעת 4 בתי כנסת.

 

בצפון אמריקה ובקנדה נערכו השבוע 8 ירידי עליה, בהשתתפות למעלה מ-1,000 יהודים מקומיים. במסגרת הירידים נערכו סמינרים, סדנאות ומפגשי הדרכה בתחומים שונים בהם תעסוקה, דיור ולימודים. מארגני הפרוייקט, ארגון נפש בנפש והסוכנות היהודית, צופים כי השנה תהיה עליה גדולה של יהודים מצפון אמריקה.