בשבע 384: קרן חדשה משלנו

הקמפיין המוצלח נגד 'הקרן החדשה לישראל' מוכיח שדווקא גוף שאינו מזוהה יכול לנהל תעמולה מוצלחת, והלקח היותר חשוב הוא שגם אנו זקוקים לרשת עמותות במימון קרן חדשה משלנו.

עמנואל שילה , כ"ה באדר תש"ע

 1.  יש הרבה מה ללמוד מהקמפיין המוצלח שניהלה תנועת 'אם תרצו' נגד 'הקרן החדשה לישראל'. תנועת סטודנטים צעירה, בעלת משאבים מצומצמים למדיי, הצליחה לגרום נזק תדמיתי של ממש לארגון ותיק, גדול ורב השפעה. תמנון רב-זרועות ועתיר תקציבים שממנו יוצא חלק גדול מהפעילות האפקטיבית של הרדיקליזם הליברלי והפוסט-ציוני, נעקץ על ידי סיירת קטנה וחכמה. האבן שירה דוד פגעה במצחו של גולית.

יש לשער שגם הכנסות הקרן מתרומות יספגו לפחות פגיעה חלקית, מה שיגרום לצמצום מסוים בהיקף פעילותן של העמותות נתמכות הקרן. ההפסד שלהן הוא רווח נקי לעניין היהודי והלאומי, שכן מדובר בעמותות שרבות מהן, תחת מסווה של פעילות הומניטארית, חותרות בהתמדה למחיקת מאפיינים יהודיים וציוניים בחיי המדינה, בדרך להפיכתה למדינת כל אזרחיה.

את ההצלחה של 'אם תרצו' צריך ללמוד, כדי שאפשר יהיה לשחזר אותה במאבקים נוספים מול השמאל בזירת התקשורת ודעת הקהל. לא פחות מכך צריך ללמוד את דרך פעולתה של 'הקרן החדשה לישראל'. לא רבים בתוכנו מכירים לעומק את הגוף הזה, ואת פעילותן חובקת העולם של עשרות העמותות בהן הוא תומך. ההיכרות עם עמותות אלו חשובה גם כדי להיזהר משיתוף פעולה בלתי מודע עם מטרותיהן, וגם כדי לאמץ חלק משיטותיהן ולהשתמש בהן להשגת מטרות ראויות. במשפט אחד: אילו היתה לציבור האמוני 'קרן חדשה לישראל' משלו, מצבנו בכל חזיתות המאבק על ערכים יהודיים ולאומיים היה יכול להיות טוב שבעתיים.

 

2.  יש להניח שפעילותן המזיקה של עמותות הקרן החדשה מוכרת כבר זמן רב לאנשי 'אם תרצו'. הם השכילו להמתין עם הקמפיין עד שאנשי השמאל, אם מתוך זחיחות הדעת בעקבות הצלחותיהם הרבות ואם מפאת התסכול העמוק על הצלחת מבצע 'עופרת יצוקה', הירשו לעצמם ללכת הכי רחוק, לוותר על הזהירות ולחשוף את עצמם לאש תעמולתית מדויקת וקטלנית.

החתרנות של ארגוני 'משפחת הקרן' תחת יכולת הפעולה של כוחות הביטחון מול האויב הערבי מתקיימת כבר זמן רב ובחזיתות רבות. פעילות 'מחסום ווטש', אשר הצליחו להוציא שם רע למחסומי צה"ל שנועדו להציל חיי אדם מידי אויב אכזר וחסר מעצורים, הן רק דוגמה אחת מני רבות. דוגמה נוספת היא החלטת בג"ץ לפתוח לתנועת פלשתינים את כביש 443 - החלטה מסוכנת שהתקבלה בעתירה שהגישה 'האגודה לזכויות האזרח', מעמותות הדגל של 'הקרן החדשה לישראל'. 'הוועד הציבורי נגד עינויים' פעל בהצלחה להטלת מגבלות על חקירת מחבלים בידי השב"כ. גם עמותת 'שוברים שתיקה', העוסקת בהוצאת שם רע לפעילות צה"ל מול הפלשתינים, היא מהעמותות נתמכות הקרן.

הוקעה של מי שיוצא נגד צה"ל, הגוף הכי קוצנזואלי בישראל, היא מהלך שתמיד יש לו סיכויים טובים להצליח. אבל הפעם העלילות כלפי צה"ל וקציניו נמסרו לא לתקשורת הישראלית אלא לגורם חיצוני עוין - ועדה מוטית של האו"ם. בתרומתן המכרעת לדו"ח גולדסטון, שאותה השכילו לחשוף אנשי 'אם תרצו', הרחיקו עמותות השמאל ללכת עד כדי מלשינות. כאשר אלה שמסכנים את חייהם למען כולנו מוצאים את עצמם בסכנת מעצר והעמדה לדין בחו"ל, מי שגורם לכך הופך את עצמו למטרה נוחה.

 

3.  רונן שובל, יו"ר תנועת 'אם תרצו', היה בעבר דובר 'תא כתום', תנועת סטודנטים שהשתתפה במאבק נגד הנסיגה מעזה. ביחד עם חבריו הוא השכיל להקים גוף חדש עם שם חדש שאינו מזוהה אוטומטית עם מתנחלים או עם דתיים, עובדה שסייעה להם להשיג הקשבה לקמפיין שלהם.

בסוף השבוע תתכנס מועצת יש"ע כדי לארגן את מוסדותיה על פי תקנון חדש שגובש לאחרונה, ותנסה שוב להציב בראש פעילותה את התחום ההסברתי. מן ההצלחה של 'אם תרצו' כדאי ללמוד שלעיתים ניתן להשיג תוצאות טובות יותר דווקא באמצעות תמיכה בפעילותו של גוף חיצוני הפועל תחת שם בלתי מזוהה. זוהי גם דרך פעולתה המתוחכמת של הקרן החדשה לישראל, אשר מעדיפה בצדק לתמוך בפעילותן של עשרות עמותות, במקום לרכז את כל הפעילות תחת גוף אחד.

מאפיין נוסף של הקמפיין המוצלח היה היותו קמפיין נגטיבי. בבתי המדרש שלנו מטפחים מאוד את הגישה החיובית טובת העין. אנו מכירים דוגמאות לקמפיינים פוזיטיביים שהצליחו, כמו קמפיין 'העם עם הגולן'. יחד עם זאת, אנשי מקצוע בתחום הפרסום והתעמולה יודעים להצביע על מצבים שבהם הקמפיין הנגטיבי יעיל יותר. במציאות כזאת אין למהר ולפסול קמפיין נגטיבי מתוך יפיפיות נפש שלא במקומה. יש לרדת לעומק הדין ולראות מתי יש הצדקה ערכית והלכתית לקמפיין נגטיבי. כאשר עמותות שמאל עוסקות בהלשנה על בכירי צה"ל, לא בטוח שהתגובה הלגיטימית היחידה היא לספר בשבחם של קציני צה"ל המוסריים והמסורים.

 

 4.      לאנשי 'אם תרצו' היה תקציב מאוד מוגבל. הם השכילו להעביר את המסרים שלהם לא רק דרך פרסומות ושלטי רחוב, אלא בעיקר באמצעות עיתונאים להם סיפקו חומר. יחסי ציבור קוראים לזה.

בדרך הטבע, הציבור נוטה לתת אמון בחומר שמגישים לו כתבי העיתון, ומתייחס יותר בחשדנות למה שמתפרסם כמודעה. השימוש ביחסי ציבור, היכן שהדבר אפשרי, הוא אמצעי לא רק זול יותר אלא גם יעיל יותר. במהלך הקמפיין נגד הקרן החדשה בלט במיוחד שיתוף הפעולה של 'אם תרצו' עם העיתון 'מעריב' וכתביו בן כספית ובן-דרור ימיני.

מה שמעניין במיוחד הוא שלא מדובר בעיתונאים ימניים. בן-דרור ימיני הוא איש שמאל לכל דבר. הוא אפילו לא כמו דן מרגלית, שאמנם נוטה בבירור שמאלה אבל גם כותב על המתנחלים באהדה גלויה. ימיני תומך בנסיגה מיהודה ושומרון, ורואה בהתנחלויות אסון שיוביל למדינה דו-לאומית. העניין הוא שאת השמאל הרדיקלי, הפוסט-ציוני, הוא מתעב לא פחות, אולי אפילו יותר. וכשהוא תוקף שמאלה, קוראי 'מעריב' מן הימין מרגישים בבית. גם בן כספית, הכתב המדיני של 'מעריב', לא מחמיץ שום הזדמנות לדחוף למו"מ עם הפלשתינים. את החלטת נתניהו לכלול את מערת המכפלה וקבר רחל ברשימת אתרי המורשת הוא תקף בשצף קצף. השבוע הוא קונן מרה על שוועדה מחוזית חסרת רגישות החליטה לאשר 1600 יחידות דיור בירושלים, והעכירה את האווירה בעת ביקורו של סגן נשיא ארה"ב. אבל אנשי 'מעריב' הבינו שהם צריכים לשבור קצת ימינה כדי לרכוש את אהדת הקוראים, ובן כספית התייצב לדגל והוביל את המערכה נגד 'הקרן החדשה לישראל'. בהפנותם את האש שלהם אל השמאל הרדיקאלי הפוסט-ציוני מצליחים כספית ועיתונו גם להישאר שמאלנים וגם להישמע כמו ימניים. החומרים נגד הקרן השמאלנית שסיפקו להם אנשי 'אם תרצו' התאימו בדיוק למטרה הזאת.

 

5. כדאי מאוד לאמץ את שיטת הפעולה של אנשי 'הקרן החדשה לישראל'. להקים עשרות עמותות שכל אחת מהן מתמחה בתחום ספציפי שלקידומו היא פועלת מול רשויות המדינה, מול התקשורת, מול מערכת המשפט ומול הציבור. יש לא מעט עמותות שפועלות לקידום העניין היהודי והלאומי, אך עדיין מספרן מועט לעומת עמותות השמאל, ובעיקר חסרה להם יד מכוונת וקרן מממנת. נכון שהשמאל נגיש יותר למקורות מימון כמו האיחוד האירופי וקרנות שמאל בינלאומיות, אבל גם לימין יש עדיין לא מעט מקורות מימון. יש צורך בקרן משלנו עבור גופים כמו 'לדעת', 'פורום המשפטנים', 'רגבים', 'זכויות האדם ביש"ע', אגודת 'אפרת', 'תעסוקטיף', 'ראש יהודי', 'אלמגור' או 'אלעד'. כשלאלה יתווספו עוד עשרות עמותות שיש צורך בהקמתן, עם קרן שתספק מימון לפעילות ותוך נכון של פוטנציאל המתנדבים הרחב, אפשר יהיה לחולל כאן מהפיכה.