בשבע 384: חקיקה להגבלת האלכוהול והאינטרנט

דני דנון , כ"ה באדר תש"ע

לצערנו בתקופה האחרונה אנו שומעים  כמעט בכל יום על מקרי אלימות בקרב ילדים ובני נוער. לפי נתוני המשטרה בשנת 2009 נפתחו 6,268 תיקי אלימות לבני נוער, וכ-68% אחוז מתיקים אלו נפתחו בשל אלימות גופנית. כאב לשלושה ילדים אני מודע לכך שהמחויבות והמעורבות ההורית היא מהותית, ובסופו של יום האחראי העיקרי על חינוך הילד הוא ההורה. אך אף על פי כן, אין לי ספק שגם לחברה יש אחריות רבה לתופעה.

 לאלימות ישנם גורמים רבים, וברצוני להתמקד בשני גורמים עיקריים שלנו כמחוקקים יש יכולת לצמצם את השפעתם.

הגורם הראשון הוא צריכת אלכוהול. מנתוני מרכז המחקר ומידע של הכנסת עולה כי בין 50% ל 60% מכלל בני הנוער בישראל צורכים אלכוהול וכי בשני העשורים האחרונים חל גידול בצריכת אלכוהול מופרזת בקרב בני נוער. כמו כן, גיל התחלת השתייה בישראל הולך ויורד. בכדי להילחם בתופעה זו על הכנסת לקדם מספר חוקים מהותיים. חשוב מכל הוא הגבלת הגיל המותר לצריכת אלכוהול וכן החמרת הענישה על הרוכש משקה משכר לקטין, וכמו כן יש לחייב את מוכרי המשקאות לדרוש תעודת זהות מהקונים. זאת ועוד, כמו שמקובל במדינות רבות בעולם, יש למנוע צריכת אלכוהול בשעות הקטנות של הלילה על ידי הגבלת שעות מכירת האלכוהול.

 הגורם השני הוא חשיפת ילדים ובני נוער לתכנים פוגעניים במדיה. בעוד שעל התכנים המוצגים בטלוויזיה יש הגבלה בחוק, על רשת האינטרנט המציגה בפני בני הנוער עולם בלתי מוגבל של תכנים אין כל הגבלה. גם ערוצי הטלוויזיה מנצלים פרצה זו ומעלים לרשת תכנים שהצגתם לילדים ובני נוער אסורה. בימים אלו אני מקדם ביחד אם חברי כנסת נוספים הצעת חוק להקמת רשת לאומית שתפקח על התכנים המוצגים באינטרנט ותגביל את התכנים שיוצגו באתרי האינטרנט של הערוצים המסחריים.

אם בית המחוקקים ישכיל לפעול בצורה זו נצליח, גם אם לא למנוע לגמרי את תופעת האלימות, אז לפחות לצמצמה.