בשבע 384: "ננצח במרכז הליכוד ברוב מוחץ"

שבח שטרן
יו"ר מרחב יש"ע בליכוד

רוני ארזי , כ"ה באדר תש"ע

"מרכז הליכוד מחזק ומגבה את המתיישבים ביהודה ושומרון. המרכז בעד המשך הבניה והפיתוח בכל חלקי ארץ ישראל, לרבות הנגב והגליל, ירושלים רבתי ויהודה ושומרון. מרכז הליכוד קורא לכל נציגיו בכל המוסדות הנבחרים לפעול ברוח החלטה זו ולקדם את פיתוח ההתיישבות ביו"ש" – זוהי הצעת ההחלטה שהוגשה לפני כחצי שנה בתוספת דרישה לכינוס מרכז הליכוד, בחתימת 540 חברים המהווים למעלה מ-20% מחברי המרכז, כמתחייב על פי חוקת הליכוד. ביום חמישי הבא יתכנס המרכז כדי להחליט אם לאמץ את נוסח ההחלטה, אותו גיבש ח"כ דני דנון עם אנשי הגוש האידיאולוגי בליכוד, ובהם יו"ר מרחב יש"ע בליכוד, שבח שטרן, שמספר בראיון ל'בשבע' על ההכנות לקראת כינוס המרכז והציפיות שבצידו.

אתה רואה מצב שבו ראש הממשלה מנצל את זכותו ומעמיד להצבעה הצעת החלטה שונה משלכם?

"אם נתניהו יביא בפני המרכז הצעה אחרת, היא תידון. בכל מקרה, אני משוכנע שננצח כי בכל ההצבעות האידיאולוגיות שהיו בליכוד, כולל בתקופת 'חירות', לא היתה פעם שהצד האידיאולוגי לא ניצח. ולמרות זאת, אנחנו לא רוצים עימות עם ביבי. משום שגם אם רק 40% מחברי המרכז יצביעו נגד, המשמעות של הדבר היא ש-40 אחוז מהליכוד נגד יהודה ושומרון וזה ניצחון פירוס. לכן אנחנו פועלים לכך שזו תהיה הצבעה ללא עימות - ניסוח ההצעה אינו תוקף איש ואפילו לא מתייחס ישירות להקפאה. ערכנו בתקופה האחרונה שיחות עם שרים המקורבים לביבי מאוד, בהם השרים גדעון סער, משה כחלון וגלעד ארדן, שאמרו לנו שלא צריכה להיות שום בעיה להעביר את זה. אני חושב שגם לראש הממשלה יש עניין להעביר את ההחלטה בהסכמה, אחרי המכה הכואבת שהוא ספג בשבוע שעבר כשנאלץ למשוך את ההצעה שלו לדחות את הבחירות לוועידת הליכוד. עדיף לו לתת לזה לעבור ולא לעשות גלים. ניסינו גם להיפגש איתו בחודש האחרון, אבל הוא עסוק בענייניו ולא מוכן לפגישה יזומה מצידנו. אני מתאר לעצמי למה - אין לו תמיד מה לענות לנו".

איך אתם פועלים מול המרכז כדי לגייס רוב?

"חוץ מההידברות שאנחנו עורכים מול השרים וחברי הכנסת של המפלגה, אנחנו מפעילים גם את המערך הרגיל שלנו - שולחים מכתבים לכל חברי המרכז, מפעילים טלפניה שפונה לאותה קבוצה די גדולה של קרוב ל-1,500 חברים המוגדרים אצלנו אנשים אידיאולוגים ומבקשת מהם להגיע. אנחנו מאמינים שיש סיכוי גדול שההצעה תעבור ברוב מוחץ ואולי אפילו פה אחד".

אתה צופה שדרישתכם לקיים הצבעה חשאית תתקבל?

"בפנייה עצמה הוספנו כמקובל בקשה להצבעה חשאית, והתקנון מחייב לקבל את הבקשה. במקרים רבים יש אנשים שקשורים לראש הממשלה וגם אם הם תומכים מאוד בצד שלנו, מאוד לא נעים להם להצביע נגד ראש הממשלה והצבעה חשאית מקילה עליהם. אני מניח שאכן תהיה הצבעה חשאית, אלא אם יתברר שיש הסכמה עם ראש הממשלה ואז לא נתעקש על כך ונסכים גם להצבעה גלויה".

באופן עקרוני יותר - דווקא מרכז הליכוד הוא הדרך לקדם מטרות? החלטתו המדינית האחרונה של המרכז, נגד ההתנתקות, נדחתה על ידי יו"ר המפלגה הקודם, אריאל שרון.

"האירוע הזה אכן היה מצער מאוד. זאת מציאות שאני יודע שהיא קיימת ואני יכול רק לקוות שהחלטת המרכז תשפיע הפעם על ראש הממשלה. נתניהו יותר דמוקרט משרון ובהחלט יכול להיות שדבר כזה ייתן לו כיוון, אבל אני לא משלה את עצמי שההחלטה לבדה עושה את המהפך. מטרתנו האמיתית היא ליצור מנוף להתפקדות שהיא מאוד חשובה בעינינו. ישנו מספר לא מבוטל של ח"כים ושרים שמבחינה אידיאולוגית הם בעד ההתיישבות, אבל מבחינה פרקטית זה לא תמיד משתלם להם ורק אם הם יראו שישנה התפקדות רבה מאזורים לאומיים, הם יבינו שצריך לתמוך בהתיישבות".

ואיך תשכנע את התושבים להתפקד? גם שם סטירת הגירוש עוד כואבת.

"זה לא טריוויאלי שאנשים מיהודה ושומרון, שנכוו על ידי הליכוד פעמיים ושלוש, יתפקדו. זה נכון. לפעמים כשאני פוקד אנשים, מתעורר בהם גועל. אני אומר להם – אתם יכולים להתמלא גועל אבל מצד שני אתם יכולים להיכנס, להשפיע ולשנות את מאזן הכוחות בליכוד באופן שיפעיל את מפלגת השלטון בהתאם לעקרונות שלנו ולא בהתאם לעקרונות של הצד השני. אפשר להתעצבן בבית ואפשר להשפיע ב-50 שקל לשנה".

אפשר להגיד שאתם מתחרים עם 'מנהיגות יהודית' על אותו קהל יעד?

"אני מאוד מעריך את משה פייגלין והאנשים שאיתו, אבל הם מיצו את הפוטנציאל שלהם ואחת הסיבות לכך היא שהם כיוונו את המתפקדים שלהם לעשייה פוליטית לא ריאלית, שלא מביאה תועלת בטווח המיידי. אנחנו בשבועות האחרונים באים לאנשים ואומרים להם - תתפקדו בשביל ארץ ישראל, כדי למנוע את הגירוש הבא. אין בכך קושי כספי ואני אישית פקדתי ביישוב שלי כ-150 איש בתוך חודש. התהליך התחיל להתגלגל, ועבר את ה-4 ספרות בכמה שבועות שאנחנו פועלים. אם האופנוענים הבינו שכדי לחסוך 1,000 ש"ח בשנה כדאי לשלם 50 ש"ח בשנה, אנחנו לא מבינים שבשביל לשמור על הבית נשלם את הסכום הזה? אין פה תעודת ביטוח שנצליח ב-100 אחוז אבל צריך לנסות. אם בזכות ההתפקדות נוכל ליצור רשימה של אנשים כמו אורי אריאל, ציפי חוטובלי, יריב לוין או כצל'ה, אני בטוח שרוב מניינו של הציבור המתנחלי ומי שמסביבו יצביע לליכוד".