בשבע 384: הפוליטיקה של דו"צ

חני לוז , כ"ה באדר תש"ע

בשעה טובה הסתיים עוד קורס קצינים של חילות היבשה של צה"ל, ובשבוע שעבר התקיים טקס סיום. גם השנה בלט מספר חובשי הכיפות בקרב מסיימי הקורס. כתב ההתיישבות החדש של 'מעריב', עמיחי אתאלי, החליט לכתוב על כך. אתאלי פירט את המצטיינים מקרב היישובים השונים ביש"ע, ביניהם מצטיין גדודי מגדוד דקל המתגורר בשומריה, שמשפחתו גורשה בחורבן גוש קטיף. אתאלי אף הוסיף וסיפר על שני קצינים חדשים מצטיינים מיצהר - יישוב המושמץ תכופות בכותרות העיתונות וגם על ידי קציני צה"ל. בכתבה של אתאלי ב-4.3.10, מודגשת הנקודה כי הרוב הגדול של ה'מתנחלים' מתגייסים ליחידות קרביות ומתנדבים לתפקידי "ראש גדול".

לאחר סיום הקורס אשתקד, התייחסתי בדיוק לנקודה זו. רזי ברקאי ראיין בגל"צ את מפקד בית הספר לקצינים, אלוף משנה אהרן חליווה, והתעניין במיוחד בנושא הסרבנות. "אתה נתקל בשאלות של חובשי כיפות, אגב, כמה מהם מהתנחלויות? אתה יודע לתת את המספר הזה?" חליווה עונה שאין לו נתונים מדויקים על כך. "אוקיי", ממשיך ברקאי, "אתה נתקל בשאלות כאלה של מתי בעיניהם היא פקודה בלתי חוקית, למשל פינוי התנחלות, כי רק הבוקר... יש ידיעה באחד העיתונים שיש מאחז ביו"ש שמאויש על ידי קצינים צעירים שהם אומרים: אם אנחנו מפונים, אנחנו לא מתגייסים. נקודה".

ברקאי שאל גם לגבי מגזר הקיבוצניקים, וכשקיבל תשובה כי הם מהווים 5 אחוז מהבוגרים, הדגיש כי מדובר באחוז גבוה ממספרם באוכלוסייה, אך המספרים נמוכים מאוד לעומת הדור הקודם. ברקאי לא שאל לגבי השתמטות וסרבנות של בוגרי בתי ספר המזוהים עם השמאל או המכונים "תל-אביבים".

המעניין בסיפור הזה הוא שקלמן ליבסקינד, עמיתו ב'מעריב' של אתאלי, חשף בבלוג שלו באתר NRG כי דובר צה"ל סירב לשתף פעולה עם הכתבה של אתאלי, שנועדה להעניק נקודות חיוביות לאוכלוסיית המתנחלים המושמצת תכופות. לדבריו, הוסבר לאתאלי מדו"צ כי "אנחנו לא משתפים פעולה עם עניינים פוליטיים"...